ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER SAĞLIKLI BESLENME DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLUR?

DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLUR?

Sağlıklı beslenme nasıl olur? Dengeli ve sağlıklı beslenmek için neler yapılmalıdır? İşte, Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan dengeli ve sağlıklı beslenme ipuçları:
Dengeli ve sağlıklı beslenme nasıl olur?

Kilo vermek zahmetli iş onu korumak ise kalorisi yoğun paketlenmiş ürünlerin kolay ve hızlı tüketildiği bir devirde daha da bir zordur. Sağlıklı bir kiloda olmanın getirdiği artılar elbette paha biçilemez. Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, diyabet, inme gibi hastalıkları azaltmakla kalmayıp göğüs, kolon, böbrek, pankreas, yemek borusu gibi çeşitli kanserlerin oluşum riskinin önlenmesine yardımcıdır. Her yıl çoğu insanın 1 veya 2 kilo aldığı günümüzde ilk olarak bu ağrlık artışına bir dur demek gerekmektedir. Daha sonra bu ağırlığı sağlıklı seviyelere indirmek amacımız olmalıdır. Nasıl mı yapacağız? Daha az porsiyonlar tüketeceğiz, yavaş yiyeceğiz ve hareketleneceğiz.


  • Öncelikle her gün bir yenisi çıkan popüler diyetlere elveda deyin. Kısa vadede işe yarasalar bile uzun vadede artı kilo olarak geri dönerler ve çoğu başarısızlıkla sonuçlanır.
  • Daha aktif olun. Yapmaktan keyif aldığınız bir aktivite seçin ve her gün uygulayın. Bir arkadaşınızla beraber bu işi götürmek düzenli yapmanıza ve motive olmanıza  yardımcı olacaktır.
  • Televizyonu ve bilgisayarı kapatın ki aktif olabilmeniz için vakit kalsın. Yemek yerken özellikle kapalı olmasına dikkat edin ki abur cubur reklamlarıyla iştahınız daha da artmasın.
  • Şekerli içecekleri kesin. Şekerli sodalar, hazır meyve suları, kremalı smoothieler farketmeden birkaç yüz kalori almanıza neden olabilir. Yemeden önce acaba yediğimin daha sağlıklı bir alternatifi var mı? diye düşünün.
  • Gün içinde tüm besin gruplarından bir şeyler tüketmiş olun. 


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!