ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ TRABZON YEMEKLERİ: TRABZON'A ÖZGÜ MUTLAKA DENEMENİZ GEREKEN 15 TRABZON YEMEĞİ

TRABZON YEMEKLERİ: TRABZON'A ÖZGÜ MUTLAKA DENEMENİZ GEREKEN 15 TRABZON YEMEĞİ

Trabzon yeşilin tüm tonları ve mavinin bir araya geldiği, muhteşem doğası ve tarihi ile görülmesi gereken illerden. Peki, Trabzon'da neler yemeli? Trabzon'un yöresel yemekleri neler? Trabzon mutfağı tatlısından çorbasına ve ana yemeklere kadar oldukça zengin.. İşte, mıhlaması, kara lahana sarması, kayganasıyla mutlaka denemeniz gereken 15 Trabzon yemeği
Trabzon Yemekleri: Trabzon'a Özgü Mutlaka Denemeniz Gereken 15 Trabzon Yemeği

Trabzon mutfağına yakından bakalım istedik... İşte Trabzon'a giderseniz mutlaka tatmanız gereken lezzetler... Trabzon mutfağında herkesi bildiği gibi lahananın, hamsinin, pidenin, fasulye turşusunun, kuymakın özel bir yeri var. Peki, Trabzon'un yöresel yemekleri nelerdir? Trabzon'da neler yemeli?


Lahanadan Lahana Çorbası, Etli Lahana Sarması, Kara Lahana Yemeği, Ezme Lahana; hamsiden Hamsili Pilav, Hamsi Kuşu, Hamsili Kaygana, Sebzeli Hamsi, Hamsi Çitlemesi, Pazılı Hamsi Tava, Hamsili Bulgur Pilavı üreten Trabzon mutfağında akla gelen ilk lezzetler şöyle: Haluşka, Trabzon Hurmalı Tart, Muhlama, Gongoş Sarması, Pazı Tavası, Mısır Çorbası, Hamsiköy Sütlacı, Balkabağı  Tavası, Huliya, Sütlü Mısır Ekmeği, Mamzana, Malhota, Fasulye Turşusu, Trabzon Hurmalı Kek, Kuymak, Akçaabat Köftesi, Trabzon Peynirlisi, Trabzon Burmalısı, Laz Böreği, Hodan Böreği, Alabalık..


Genellikle kahvaltıda yenen kuymak, özellikle kışın tercih edilen turşu kavurması yörenin en nefis lezzetlerinden. Vakfıkebir ekmeği dünya çapında ünlü. Bu kadar da değil... Hamsi kuşu, turşulu patates kavurması, mısır ekmeği, lamesli ekmek yine Trabzon'da tadabileceğiniz lezzetlerden.


Trabzon Mutfağından 15 Nefis Yemek


Tereyağı, mısır unu ve peynir ile hazırlanan kuymak, 'mıhlama' ismiyle de bilinir. Bu yemek, kahvaltının yanı sıra öğle ve akşam yemeklerinde de sunulmaktadır. Karadeniz usulü kuymak tarifimize göz atın.Geleneksel Trabzon mutfağının, hamsinin en çok kullanıldığı mutfaklardan biridir. Özellikle kızartılarak limonla servis edilen hamsi tava, kültürel bir önem taşımaktadır. Denemek isteyenler için hamsi tava tarifini buraya bırakıyoruz.Daha önce bahsettiğimiz gibi yöre mutfağında hamsi, sık sık kullanılır. Trabzon mutfağı denildiğinde ilk akla gelen yemeklerden biri de hamsili pilavdır. Hazırlanan pilavlı harç, hamsi balığı ile kapatılır ve fırında pişirilir. Hamsili pilav tarifimizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.Taş fırında pişirilen Trabzon ekmeği, büyük ve yuvarlaktır. Trabzon mısır ekmeğinin en önemli özelliği mısır unuyla yapılmasıdır.Kıymalı, peynirli ve yumurtalı olarak sunulan Trabzon pidesi, özellikle kış aylarının hafta sonu yemeklerinin vazgeçilmezidir. Kahvaltı ve öğle yemeklerinde sunulur. Trabzon yağlı pide tarifine mutlaka göz atın.Farklı lezzetiyle Trabzon yöresinin meşhur yemeklerinden olan akçaabat köfte, ismini Trabzon'un Akçaabat ilçesinden almaktadır. Trabzon usülü akçaabat köftesi tarifine göz atmayı unutmayın.Trabzon yöresinde tatlıların içerisinde en çok kullanılan malzemelerden biri Trabzon hurmasıdır. Özellikle hamur kalıplar ile hazırlanan Trabzon hurmalı tartın yeri bir başkadır. Küçük porsiyonlar halinde sunulan Karamelli Trabzon hurmalı tartölet tarifimizi deneyebilirsiniz.