Trabzon Yemekleri: Trabzon'a Özgü Mutlaka Denemeniz Gereken 15 Trabzon Yemeği

Trabzon yeşilin tüm tonları ve mavinin bir araya geldiği, muhteşem doğası ve tarihi ile görülmesi gereken illerden. Peki, Trabzon'da neler yemeli? Trabzon'un yöresel yemekleri neler? Trabzon mutfağı tatlısından çorbasına ve ana yemeklere kadar oldukça zengin.. İşte, mıhlaması, kara lahana sarması, kayganasıyla mutlaka denemeniz gereken 15 Trabzon yemeği
Trabzon Yemekleri: Trabzon'a Özgü Mutlaka Denemeniz Gereken 15 Trabzon Yemeği
24 Nisan 2024, 17:36

Trabzon mutfağına yakından bakalım istedik... İşte Trabzon'a giderseniz mutlaka tatmanız gereken lezzetler... Trabzon mutfağında herkesi bildiği gibi lahananın, hamsinin, pidenin, fasulye turşusunun, kuymakın özel bir yeri var. Peki, Trabzon'un yöresel yemekleri nelerdir? Trabzon'da neler yemeli?


Lahanadan Lahana Çorbası, Etli Lahana Sarması, Kara Lahana Yemeği, Ezme Lahana; hamsiden Hamsili Pilav, Hamsi Kuşu, Hamsili Kaygana, Sebzeli Hamsi, Hamsi Çitlemesi, Pazılı Hamsi Tava, Hamsili Bulgur Pilavı üreten Trabzon mutfağında akla gelen ilk lezzetler şöyle: Haluşka, Trabzon Hurmalı Tart, Muhlama, Gongoş Sarması, Pazı Tavası, Mısır Çorbası, Hamsiköy Sütlacı, Balkabağı  Tavası, Huliya, Sütlü Mısır Ekmeği, Mamzana, Malhota, Fasulye Turşusu, Trabzon Hurmalı Kek, Kuymak, Akçaabat Köftesi, Trabzon Peynirlisi, Trabzon Burmalısı, Laz Böreği, Hodan Böreği, Alabalık..


Genellikle kahvaltıda yenen kuymak, özellikle kışın tercih edilen turşu kavurması yörenin en nefis lezzetlerinden. Vakfıkebir ekmeği dünya çapında ünlü. Bu kadar da değil... Hamsi kuşu, turşulu patates kavurması, mısır ekmeği, lamesli ekmek yine Trabzon'da tadabileceğiniz lezzetlerden.


Trabzon Mutfağından 15 Nefis Yemek

 1. Mıhlama


Tereyağı, mısır unu ve peynir ile hazırlanan kuymak, 'mıhlama' ismiyle de bilinir. Bu yemek, kahvaltının yanı sıra öğle ve akşam yemeklerinde de sunulmaktadır. Karadeniz usulü kuymak tarifimize göz atın.


 1. Hamsi Tava


Geleneksel Trabzon mutfağının, hamsinin en çok kullanıldığı mutfaklardan biridir. Özellikle kızartılarak limonla servis edilen hamsi tava, kültürel bir önem taşımaktadır. Denemek isteyenler için hamsi tava tarifini buraya bırakıyoruz.


 1. Hamsili Pilav


Daha önce bahsettiğimiz gibi yöre mutfağında hamsi, sık sık kullanılır. Trabzon mutfağı denildiğinde ilk akla gelen yemeklerden biri de hamsili pilavdır. Hazırlanan pilavlı harç, hamsi balığı ile kapatılır ve fırında pişirilir. Hamsili pilav tarifimizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


 1. Trabzon Mısır Ekmeği


Taş fırında pişirilen Trabzon ekmeği, büyük ve yuvarlaktır. Trabzon mısır ekmeğinin en önemli özelliği mısır unuyla yapılmasıdır.


 1. Trabzon Pidesi


Kıymalı, peynirli ve yumurtalı olarak sunulan Trabzon pidesi, özellikle kış aylarının hafta sonu yemeklerinin vazgeçilmezidir. Kahvaltı ve öğle yemeklerinde sunulur. Trabzon yağlı pide tarifine mutlaka göz atın.


 1. Akçaabat Köftesi


Farklı lezzetiyle Trabzon yöresinin meşhur yemeklerinden olan akçaabat köfte, ismini Trabzon'un Akçaabat ilçesinden almaktadır. Trabzon usülü akçaabat köftesi tarifine göz atmayı unutmayın.


 1. Trabzon Hurmalı Tart


Trabzon yöresinde tatlıların içerisinde en çok kullanılan malzemelerden biri Trabzon hurmasıdır. Özellikle hamur kalıplar ile hazırlanan Trabzon hurmalı tartın yeri bir başkadır. Küçük porsiyonlar halinde sunulan Karamelli Trabzon hurmalı tartölet tarifimizi deneyebilirsiniz.


 1. Pastırmalı Yumurtalı Pazı Tavası


Pazı, taze soğan ve mısır unuyla hazırlanan pazı tavası, hem atıştırmalık, hem de ikramlık olarak sunulmaktadır. Hazırlanışı oldukça basit olan pazı tava, limonla birlikte servis edilir.


 1. Mısır Çorbası


Lif bakımından son derece zengin olan mısır çorbası, Karadeniz'in meşhur çorbalarından biridir. Ana malzemeleri süt, mısır ve tereyağı olan mısır çorbası, vücut direncini arttırır. Karadeniz'in yöresel yemekleri arasında yer alan mısır çorbası tarifine buradan ulaşabilirsiniz.


 1. Karalahana Çorbası


Ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen karalahana, özellikle Trabzon'da sık sık tüketilir. Karalahana çorbası mısır ve barbunya ile zenginleştirilir. Mutfağında Trabzon yemeklerine yer vermek isteyenler için, karalahana çorbası tarifini buraya bırakıyoruz.


 1. Karalahana Sarması


Yörede çok fazla kullanılan karalahana, sarma yapımında da tercih edilmektedir. Genellikle etli bir şekilde hazırlanır. Karalahana sarması yoğurt ve salçalı sos eşliğinde sunulur. Pratik karalahana sarması tarifimizi deneyebilirsiniz.


 1. Hamsiköy Sütlacı


Trabzon'un Hamsiköy yöresi ile özdeşleşen bu sütlaç, Türk Patent Kurumu tarafından tescillenmiştir. Hamsiköy sütlacı fırında pişirildikten sonra fındık ile servis edilir. Hamsiköy sütlacı tarifimizden detaylara ulaşabilirsiniz.


 1. Fasulye Turşusu


Taze fasulye ile hazırlanan fasulye turşusu, Trabzon'da yemeklerin yanında servis edilen meşhur lezzetlerden biridir. Bu lezzeti evde denemek isteyenler için fasulye turşusu tarifini buraya bırakıyoruz.


 1. Laz Böreği


İnce açılmış baklava yufkası, koyu kıvamlı muhallebi ve pudra şekeri ile hazırlanan laz böreği, Trabzon'a gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. Bu böreği evde hazırlamak isteyenler, laz böreği tarifimizden yararlanabilir.


 1. Vakfıkebir Ekmeği (Ekşi Mayalı Ekmek)


Görünümü ile Trabzon ekmeğini andıran Vakfıkebir ekmeği, ismini yörenin aynı isimli ilçesinden almıştır. Oldukça meşhur olan bu ekmek, ülkemizin birçok bölgesine de gönderilmektedir.


Şunlara da göz atın;

 1. Karadeniz yemekleri
 2. Adana'nın yöresel yemekleri
 3. Kahramanmaraş mutfağı
 4. Gaziantep'in yöresel yemekleri
 5. Edirne'nin meşhur yemekleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo