ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER TRABZON'A ÖZGÜ MUTLAKA DENEMENİZ GEREKEN 15 TRABZON YEMEĞİ

TRABZON'A ÖZGÜ MUTLAKA DENEMENİZ GEREKEN 15 TRABZON YEMEĞİ

Trabzon yeşilin tüm tonları ve mavinin bir araya geldiği, muhteşem doğası ve tarihi ile görülmesi gereken illerden. Peki, Trabzon'da neler yemeli? Trabzon'ın yöresel yemekleri neler? Trabzon mutfağı tatlısından çorbasına ve ana yemeklere kadar oldukça zengin.. İşte, mıhlaması, kara lahana sarması, kayganasıyla mutlaka denemeniz gereken 15 Trabzon yemeği
Trabzon'a Özgü Mutlaka Denemeniz Gereken 15 Trabzon Yemeği

Trabzon mutfağına yakından bakalım istedik... İşte Trabzon'a giderseniz mutlaka tatmanız gereken lezzetler... Trabzon mutfağında herkesi bildiği gibi lahananın, hamsinin, pidenin, fasulye turşusunun, kuymakın özel bir yeri var. Peki, Trabzon'un yöresel yemekleri nelerdir? Trabzon'da neler yemeli?


Lahanadan Lahana Çorbası, Etli Lahana Sarması, Kara Lahana Yemeği, Ezme Lahana; hamsiden Hamsili Pilav, Hamsi Kuşu, Hamsili Kaygana, Sebzeli Hamsi, Hamsi Çitlemesi, Pazılı Hamsi Tava, Hamsili Bulgur Pilavı üreten Trabzon mutfağında akla gelen ilk lezzetler şöyle: Haluşka, Trabzon Hurmalı Tart, Muhlama, Gongoş Sarması, Pazı Tavası, Mısır Çorbası, Hamsiköy Sütlacı, Balkabağı  Tavası, Huliya, Sütlü Mısır Ekmeği, Mamzana, Malhota, Fasulye Turşusu, Trabzon Hurmalı Kek, Kuymak, Akçaabat Köftesi, Trabzon Peynirlisi, Trabzon Burmalısı, Laz Böreği, Hodan Böreği, Alabalık..

Genellikle kahvaltıda yenen kuymak, özellikle kışın tercih edilen turşu kavurması yörenin en nefis lezzetlerinden. Vakfıkebir ekmeği dünya çapında ünlü. Bu kadar da değil... Hamsi kuşu, turşulu patates kavurması, mısır ekmeği, lamesli ekmek yine Trabzon'da tadabileceğiniz lezzetlerden.


KARAYEMİŞ DENEDİNİZ Mİ?

Trabzon'u ziyaret ettiniz, özellikle köyleri gezip yaylaya çıkacaksınız... Karadeniz'e özgü karayemişi, ligarbayı tatmadan geçmeyin. Doğu Karadeniz’de bol miktarda yetişen karayemiş tam bir şifa deposu…


İŞTE TRABZON'DA MUTLAKA TADINA BAKILMASI GEREKEN 15 LEZZET

  • KUYMAK


Tereyağı, mısır unu ve peynir ile hazırlanan kuymak, 'mıhlama' ismiyle de bilinir. Bu yemek, kahvaltının yanı sıra öğle ve akşam yemeklerinde de sunulmaktadır. Karadeniz usulü kuymak tarifimize göz atın.


  • HAMSİ TAVA


Geleneksel Trabzon mutfağının, hamsinin en çok kullanıldığı mutfaklardan biridir. Özellikle kızartılarak limonla servis edilen hamsi tava, kültürel bir önem taşımaktadır. Denemek isteyenler için hamsi tava tarifini buraya bırakıyoruz.


  • HAMSİLİ PİLAV


Daha önce bahsettiğimiz gibi yöre mutfağında hamsi, sık sık kullanılır. Trabzon mutfağı denildiğinde ilk akla gelen yemeklerden biri de hamsili pilavdır. Hazırlanan pilavlı harç, hamsi balığı ile kapatılır ve fırında pişirilir. Hamsili pilav tarifimizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


  • TRABZON EKMEĞİ


Taş fırında pişirilen Trabzon ekmeği, büyük ve yuvarlaktır. Trabzon ekmeğinin en önemli özelliği büyük olması ve uzun süre taze kalmasıdır.


  • TRABZON PİDESİ


Kıymalı, peynirli ve yumurtalı olarak sunulan Trabzon pidesi, özellikle kış aylarının hafta sonu yemeklerinin vazgeçilmezidir. Kahvaltı ve öğle yemeklerinde sunulur.


  • AKÇAABAT KÖFTESİ


Farklı lezzetiyle Trabzon yöresinin meşhur yemeklerinden olan akçaabat köfte, ismini Trabzon'un Akçaabat ilçesinden almaktadır. Trabzon usülü akçaabat köftesi tarifine göz atmayı unutmayın.


  • TRABZON HURMALI TART


Trabzon yöresinde tatlıların içerisinde en çok kullanılan malzemelerden biri Trabzon hurmasıdır. Özellikle hamur kalıplar ile hazırlanan Trabzon hurmalı tartın yeri bir başkadır. Küçük porsiyonlar halinde sunulan Karamelli Trabzon hurmalı tartölet tarifimizi deneyebilirsiniz.


  • PAZI TAVASI