Su Böreğinin Yanına Ne Gider: Su Böreğini Tamamlayacak 10 Lezzet

Su böreği Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Kıymalı, sebzeli, peynirli ve patatesli olmak üzere birçok farklı çeşitte hazırlanır. Sizler için su böreğinin yanına ne gider listeledik. İşte, su böreğinin yanına çok yakışacak, birbirinden lezzetli 10 tarif:
Su Böreğinin Yanına Ne Gider: Su Böreğini Tamamlayacak 10 Lezzet
09 Kasım 2022, 15:29
Lezzet Trendleri

Su böreği Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Kıymalı, sebzeli, peynirli ve patatesli olmak üzere birçok farklı çeşitte hazırlanır. El açması hamur öne haşlanır, arıdından börek şeklinde dizilerek fırınlanır. Sizler için su böreğinin yanına ne gider listeledik. İşte, su böreğinin yanına çok yakışacak, birbirinden lezzetli 10 tarif:

 1. Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası

Su böreğinin yanında menü olarak sunmak istiyorsanız, mercimek çorbası ile nefis bir başlangıç yapabilirsiniz. Ortalama 15-20 dakikada hazırlanan mercimek çorbası, yaklaşık 55 kaloridir.

 1. Taze Fasulye Yemeği


En lezzetli eşlikçilerinden biri de taze fasulyedir. Ortalama 70 kalori olan taze fasulyeyi, cacık ile birlikte sunabilirsiniz.

 1. Domates Çorbası


Su böreğini ana yeekle beraber sunacaksanız domates çorbasının yanında peynirli su böreğini sunmayı tercih edebilirsiniz. 

 1. Beyaz Lahana Salatası


Havuç, beyaz lahana ve yoğurttan oluşan nefis beyaz lahana salatasını sunabilirsiniz. Bu sayede midenizi çok yormayacak bir menü oluşturabilirsiniz. Bu salata her türlü su böreğinin yanında mükemmel uyumlu olacaktır.

 1. Naneli Ayran


Su böreğinin yanında sade yoğurt tüketilebilir. Yanında yoğurt yerine nane ile hazırlanan nefis bir ayran da hazırlayabilirsiniz. Ortalama 5 dakikada hazırlanan naneli ayranı, buzdolabında soğuttuktan sonra servis edebilirsiniz.

 1. Zeytinyağlı Yaprak Sarma


Su böreği dendiğinde akıllara gelen ilk yemeklerden biri zeytinyağlı yaprak sarmadır. Eğer böreği gün sohbetleri gibi kalabalık sofralarda sunacaksanız, yanına nefis zeytinyağlı yaprak sarma ekleyebilirsiniz. Pirinçli harçla doldurulan ve incecik bir şekilde sarılan yaprak sarmayı, aperatif olarak sunabilirsiniz.


 1. Börülce Yemeği

Zeytinyağlı börülce

Eğe mutfağının en sevilen tariflerinden biri olan börülce, düşük kalorisiyle diyet listelerinin favorisidir. Porsiyonu yaklaşık 120 kalori değerinde olan börülceyi, böreğin yanında servis edebilirsiniz.

 1. Şakşuka


Akdeniz mutfağıyla özdeşleşen şakşuka, patlıcan, biber, domates sosu ve süzme yoğurt ile hazırlanır. Meze olarak sunulan şakşuka, kıymalı ya da peynirli su böreğinin yanında sunulabilir.

 1. Havuç Tarator

Havuç Tarator

Aperatifler arıyorsanız, havuç tarator tarifine mutlaka göz atın. Rendelenmiş havuç ve yoğurt karışımından oluşan bu tarif, meze olarak sunulabilir.

 1. Patates Salatası

Patates salatası

Eğer su böreklerini çay saatlerinde sunacaksanız, soğanlı patates salatası ile bu lezzeti ikiye katlayabilirsiniz. Porsiyonu yaklaşık 130 kalori olan patates salatası, özellikle kıymalı su böreğinin yanına çok yakışır.

Şunlara da göz atın;

 1. Böreğin yanına ne gider?
 2. Biber dolmasının yanına ne gider?
 3. Yaprak sarmanın yanına ne gider?
 4. Mücverin yanına ne gider?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo