ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MASTERCHEF DOLMA TARİFLERİ: 5 NEFİS TARİF

MASTERCHEF DOLMA TARİFLERİ: 5 NEFİS TARİF

30 Kasım Salı Günü Masterchef'te ilk dokunulmazlık için dolma tarifleri konsepti belirlendi. İşte, 30 Kasım Masterchef'te çıkan 5 farklı dolma tarifi:
Masterchef Dolma Tarifleri: 5 Nefis Tarif

İzleyenleri ekrana kilitleyen Masterchef Türkiye'de, ilk dokunulmazlık oyunu için 'dolma tarifleri' konsepti belirlendi. Mehmet Şef, Danilo Şef ve Somer Şef'in jüriliğini üstlendiği Masterchef'te yarışmacılardan birbirinden lezzetli dolmalar hazırlamaları istendi. İşte, 30 Kasım Masterchef'te çıkan dolma tarifleri:


Antep mutfağıyla özdeşleşen kuru patlıcan dolması, patlıcanın pirinçli harç ile doldurulmasıyla hazırlanır. Zeytinyağlı ve etli olmak üzere iki farklı versiyonu mevcuttur. Özellikle Güneydoğu'da sık sık tüketilir.


Son yılların en popüler lezzetlerinden biri olan mumbar dolması, koyun etinin pirinçli harç ile doldurulmasıyla hazırlanır. Mumbar dolması yapımında kullanılacak bağırsaklar, güzelce temizlenmelidir.


Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşan kavun dolması, kıymalı harç ile hazırlanır. Kavun dolması pişirme işleminden sonra bütün olarak sunulur. Servis etmek için, uygun boyutlar halinde kesilir.


Pirinç, soğan ve badem ile doldurulan bıldırcın, tencerede pişirilir. Porsiyonu, yaklaşık 230 kalori olan bıldırcın dolması, farklı malzemelerle de zenginleştirilebilir.


İç harcı domates püresi ile doldurulan kalamar dolması, özellikle denize kıyısı olan ülkelerde tüketilir. Kalamar dolmasını hazırlamak için, kalamarların güzelce temizlenmesi ve buzdolabında dinlendirilmesi gerekir.


Daha fazlası için masterchef tariflerine göz atın.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!