MasterChef Şefi Danilo Zanna Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

Masterchef'in şefleri arasında İtalyan şef Danilo Zanna da yer alıyor. Peki, Danilo Zanna kimdir, kaç yaşında, nereli ve Türkiye'ye nasıl yerleşti? Şef Danilo Zanna hakkında neler biliyoruz?
MasterChef Şefi Danilo Zanna Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?
05 Aralık 2022, 14:09
Lezzet Trendleri

Masterchef 2020 TV8 ekranlarında izleyici ile buluşuyor. Özellikle yemek severlerin yakından takip ettiği yarışmada jüride yer alan şeflerin önerileri, uyarıları, eleştirileri yakından takip ediliyor. Şefler arasında İtalyan Şef Danilo Zanna da var. Peki, yaklaşık 7 yıl önce Türkiye'ye yerleşen şef Danilo Zanna kimdir? Danilo Zanna Türkiye'ye nasıl yerleşti? Yakından bakalım:


DANİLO ZANNA KİMDİR?

Şef Danilo Zanna Nisan 1982 doğumlu. İtalya'nın Prato kentinde dünyaya geldi. Eşi Tuğçe Demirbilek ile tanıştıktan sonra Türkiye'ye yerleşmeye karar veren Zanna, kendisine bir restoran açtı. Zahide Yetiş'in programında şeflik yapmaya başlayan Danilo Zanna, Planet Mutfak Kanalında 'İtalyan İşi' adında bir program sundu. Bir erkek çocuk sahibi olan ünlü şef bir dönem ATV ekranlarında yer alan Elin Oğlu programında da izleyici karşısına çıktı. Görümce isimli sinema filmde rol alan Danilo Zanna, Masterchef 2019-2020 sezonunun jüri üyeleri arasında yer aldı.

KENDİ AĞZINDAN DANİLO ZANNA

Şef Danilo Zanna, verdiği bir röportajda, 'Danilo Zanna kimdir?' sorusuna şu yanıtı veriyor: Danilo Zanna, bir çocuk. İçimde genç bir kalp var. Nisan doğumluyum. %100 Koç burcuyum diyebilirim. Bir eşim, bir babayım. Bir küçük oğlum var, ismi Zeno. İtalya’da Floransa’da doğdum. Ailemde herkes şef. Restoranımız vardı, abim ve ablamla beraber orada çalışırdık. Her işi yapmak istiyordum ama şef olmak istemiyordum. Nefret etmiştim. Büyüdüğümde her şey değişti tabi. Ben İtalya’da İtalyan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Öğretmen olmak istiyordum. Üniversiteye giderken bile hep restorandaydım. Amcam Londra’da yaşıyor. O dönem beni yanına çağırdı, Londra’da çok büyük 8 tane restoranı var. Orada mutfağa aşık oldum. Ailem bana mutfakta hep küçük işleri yaptırıyordu, genelde patates soyuyordum ama orada her şey çok farklıydı. O dönem Londra da yeni bir mutfak kültürüne geçiş yapıyordu. Daha sonra ben tekrar İtalya’ya geri döndüm ve üniversitede Gastronomi bölümü okudum. Sonra tekrar Londra’ya gittim ve sonrasında Dünya’da birçok ülke mutfağını gezdim.

EŞİYLE NASIL TANIŞTI, TÜRKİYE'YE NASIL YERLEŞTİ?

Yaklaşık 7 yıldır Türkiye'de yaşayan Danilo Zanna lezzet.com.tr'ye verdiği röportajda ise Türkiye'ye yerleşme ve eşi Tuğçe'yle tanışma hikayesini şöyle anlatıyor: Hafta sonu için bir arkadaşımı ziyarete gelmiştim ve kalabalık bir arkadaş grubuyla yemek yemek için bir restorana gitmiştim. Orada arkadaş grubunda olan bir kadına aşık oldum ve evlendim. Daha sonra Türkiye’de kalmaya karar verdik, bir iş kurdum ve hayat işte... Şimdi MasterChef’teyim. Ben hayatı değil, hayat beni yönlendirdi.

EN ÇOK HANGİ TÜRK YEMEKLERİNİ SEVİYOR?

Her bölgenin farklı ve özel lezzetleri olduğunu söyleyen Zanna, "Kayseri’ye gidersem kesinlikle mantı, Gaziantep’e gidersem kesinlikle baklava, Adana’ya gidersem kebap… Böyle örnek vereceğim çok yemek ve şehir var. Ama hani “Olsa da yesem” dediğim, hatta şimdi bile canımın çektiği bir lezzet var ki, bu soruyu cevapladıktan sonra gidip yiyeceğim; Cağ Kebabı. Gerçekten buna bayılıyorum ve ben de çok güzel yapıyorum.

Yapmayı sevdiği yemeğin 'makarna' olduğunu söyleyen Danilo Zanna, "Ekrandaki insanlara daha fazla dokunduğumu hissediyorum. Mutfaktan daha fazla geniş bir kitleye seslendim ve evet, bu durum beni mutlu ediyor çünkü geri dönüşler çok güzel" diyor.

INSTAGRAM'DA DANİLO ZANNA

Instagram'da kendi fotoğraflarını, ailesini, yemek tarifleri ve yarışma anlarını paylaşan Danilo Zanna'nın yaklaşık 1.3 milyon takipçisi var. Aynı zamanda Youtube'da da videolar paylaşan Danilo Zanna, sosyal medyayı aktif kullanıyor.

Danilo Zanna'nın Instagram Hesabı: 

https://www.instagram.com/danilozanna


Şunlara da göz atın;

  1. Masterchef yemek tarifleri
  2. Masterchef Şefi Mehmet Yalçınkaya kimdir?
  3. Masterchef 2021 Yarışmacıları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo