Mangalın Yanına Ne Gider? Mangal Yanına Yakışacak 10 Tarif

Mangal yaptığınızda yanına ne yapacağınızı şaşırıyor musunuz? İşte, mangal yanına yakışacak tarifleri sizler için listeledik. Mangalın yanına iyi gidecek 10 tarif:
Mangalın Yanına Ne Gider? Mangal Yanına Yakışacak 10 Tarif
20 Mayıs 2024, 11:05

Havaların ısınması ile mangal sezonu da açılmaya başladı. Açık havada güzel vakit geçirirken bir yanda mangalda yapılan ürünler lezzeti ile güne güzellik katıyor.  Mangalda et, balık, tavuk, köfte ya da sebze yapabilirsiniz. Peki sadece mangalda yaptığınız ürünü yemek istemiyorsanız mangalın yanına çok yakışacak tarifleri sizler için listeledik. Mangal soflarınızı lezzetlendirecek ve zenginleştirecek 10 farklı tarif aşağıda. İşte, mangal yanına çok yakışacak 10 tarif:

 1. Sade Pilav

pirinç pilavı

Mangalın yanına çok yakışan pirinç pilavı, doyurucu olduğu için hemen hemen birçok yemeğin yanında servis edilir. Yalnızca 4 malzemeden oluşan pirinç pilavını, istediğiniz malzemeler ile zenginleştirerek servis edebilirsiniz.

 1. Bulgur Pilavı 

bulgur pilavı

Pirinç pilavı yerine daha hafif ve sağlıklı olmasıyla bilinen bulgur pilavını da tercih edebilirsiniz. Bulgur, domates, soğan ve biber ile hazırlanan bulgur pilavı, mangalın yanına çok yakışacak. 

 1. Boraşı 

boraşı

Boraşı domates, soğan ve biber ile yapılan süper lezzetli bir salata. Yemekleriniz yanında salata olarak yiyebilirsiniz ya da meze olarak tüketebilirsiniz.

 1. Bademli Kabak 

bademli kabak

Girit veya sakız kabağı ile hazırlanan bu tarif, genellikle ana yemeklerin yanında meze olarak sunulur. Üzeri badem, dereotu ve yoğurt ile zenginleştirilir. 

 1. Kibrit Patates

kibrit patates

Hemen hemen herkesin her versiyonunu çok sevdiği patatesi kibrit patates olarak yapabilirsiniz. Mangal yanında et ürünleri ve sebzeler ile çok yakışacak. 

 1. Arpa Şehriye Pilavı 

arpa şehriye pilavı

Domates püresi, badem, havuç ve soğan ile hazırlanan arpa şehriye pilavı, sık sık tercih edilen pilavlardan biridir. Mangalın yanına çok yakışan bu pilavı, ince kıyılmış dereotu ile servis edebilirsiniz.

 1. Mercimek Çorbası 

mercimek çorbası

Mangaldan önce midenizi yumuşatmak ve sindirimi kolaylaştırmak isterseniz, nefis kıvamıyla mercimek çorbasını deneyebilirsiniz. 20 dakikada hazırlanan mercimek çorbası, kış aylarında içinizi ısıtır.

 1. Çoban Salata 

çoban salata

Mangal denilince akla ilk gelenlerden biri çoban salata. Domates, biber, soğan ve biberle hazırlanan bu tarife bayılacaksınız.

 1. Dövmeç 

dövmeç

Dövmeç yemeği, Adıyaman'a özgü bir lezzettir. Köz patlıcanın tadı ile domates ve biberin mükemmel uyumu yemeği çok sevmenize sebep olacak. Köz tatları mangalın yanına çok yakışacak. 

 1. Caciki 

cacıki

Yoğurt, salatalık ve sarımsakla hazırlanan caciki, daha yoğun kıvamı ile meze şeklinde mangal sofralarında servis edilebilir. 

Şunlara da göz atın;

 1. Ali nazik yanına ne gider?
 2. Köftenin yanına ne gider?
 3. Karnıyarık yanına ne gider?
 4. Bulgur pilavı yanına ne gider?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo