Kan Yapıcı Besinler: Kan Yapan 10 Süper Besin

Kansızlık problemi yaşayanları böyle alalım. Dyt. Gözde Karaca, kan üretimini destekleyen ve beslenmenize eklemeniz gereken kan yapıcı besinleri paylaştı. İşte, kan yapan 10 süper besin:
Kan Yapıcı Besinler: Kan Yapan 10 Süper Besin
26 Mart 2024, 10:59

Halsizlik, çabuk yorulma, terleme, saç dökülmesi, ağız kenarlarında yara gibi pek çok belirti aslında kansızlığın ipuçları olabilir. B12 vitamini, bakır, folik eksikliği gibi nedenler ise aneminin nedeni olabilir. Uzmanlara göre pek çok hastalık anemiden yola çıkarak da teşhis edilebilir. Aslında anemi, birçok insanın hayatının bir döneminde gelişen yaygın bir kan hastalığıdır ancak tedavi edilmesi önemlidir. Yeterli miktarda demir alınarak anemi sıklıkla önlenebilir. Bu nedenle bu konuda bir şüpheniz varsa mutlaka bir uzmana danışın. Peki, toplumda kan yaptığına inanılan gıdalar hangileri? Bu konuyu bir diyetisyene sorduk. İşte Lezzet.com.tr arşivinden bu sorunun yanıtları:

 1. Kuzu ciğeri

kuzu ciğeri

Kuzu ciğeri, B12 vitamini ve demir bakımından zengindir. Bu sayede kuzu ciğeri, kan hücreleri oluşumunu destekler ve kansızlığa iyi gelir. Ancak ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekir.

 1. Sığır eti

sığır eti

Kırmızı et, en değerli hayvansal protein kaynaklarından biridir. Bu özelliğiyle bedeni güçlendirir, kansızlığı önler ve zihinsel gelişimi destekler.

 1. Balık

balık

Fosfor ve demir kaynağı olan balık da, kan yapıcı besinler arasındadır. Özellikle ton balığı ve somon, kansızlığı olan kişilere önerilen balık türlerindendir.

 1. Ispanak

ıspanak

Kemik erimesini önlemeye yardımcı olan ıspanak, kan hücrelerini destekleyerek kansızlığa iyi gelir. Haftada bir kez ıspanak tüketilmesi, kansızlığın azalması açısından önemlidir.

 1. Kuşkonmaz

kuşkonmaz

Günlük folat ihtiyacının yaklaşık %34'ünü karşılayan kuşkonmaz, beslenme programınıza eklemeniz gereken besinler arasındadır. Folat, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda görev olan temel bir besindir.

 1. Brokoli

brokoli

Kan basıncının düzenlenmesini sağlayan brokoli, potasyum bakımından zengindir. Potasyum ise kan damarlarındaki gerginliği azaltarak kan akışını kolaylaştırır.

 1. Yeşil Mercimek

yeşil mercimek

Demir ve magnezyum oranı yüksek olan yeşil mercimek, kansızlığa iyi gelir. Haftada bir kez tüketilmesi, kansızlığın giderilmesi açısından önemlidir.

 1. Badem

badem

Kan yapıcı özelliğiyle bilinen badem, E vitamini içeriğiyle kanın pıhtılaşma riskini azaltır. Her gün en az 4-5 adet badem tüketmek, kansızlığa iyi gelebilir.

 1. Keçiboynuzu Pekmezi

keçiboynuzu pekmezi

Kansızlığa karşı çok etkili olan keçiboynuzu pekmezi, kansızlık problemi yaşayan kişilere ilk önerilen besinlerden biridir. Kan depolarının doldurulmasını sağlayan bu pekmez, sağlıklı bireylerde sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı olacak şekilde tüketilmelidir.

 1. Pancar

pancar

Karaciğeri temizleyen ve detoks etkisi olan pancar, kansızlık ve demir eksikliği problemlerine iyi gelir. Yemek ve salataların içerisine eklenerek tüketilebilir.

Yeşil yapraklı besinlerdeki C vitamini, demir emilimini desteklemektedir. Bu sebeple her öğünde bol limonlu salatalar yemek kansızlığa iyi gelecektir. Yumurta tüketirken yanında portakal ya da greyfurt yemek veya bu besinlerin suyunu içmek demirin daha iyi emilmesini destekleyecektir. Ispanağı yoğurtla tüketmemeye dikkat edilmelidir. Fazla kalsiyum alımı demir emilimini azaltacağı için ıspanağa yumurta kırarak tüketmek hem yumurtadan hem de ıspanaktan daha iyi oranda yararlanmayı sağlayacaktır. Genel anlamda çay-kahve tüketimi azaltılmalı, yemeklerle birlikte tüketimi kesinlikle sonlandırılmalıdır. Demir eksikliği ileri seviyede olan kişiler et tüketiminin yanında ayran-yoğurt tüketmemelidirler.

Önemli Not: Kansızlık probleminiz uzun süredir devam ediyorsa, mutlaka doktorunuza danışın ve gerekli hallerde takviye kullanın.

Yazar:

Dyt. Gözde Karaca

instagram.com/dyt.gozdekaracakayan

Şunlara da göz atın;

 1. Kan fazlalığı diyeti nasıl yapılır?
 2. Kan şekerini düşüren besinler
 3. Metabolizmayı hızlandıran besinler
 4. Ateşi düşüren besinler nelerdir?
 5. Böbreklere iyi gelen besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo