Böbreklere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Böbrekler için en faydalı besinler hangileri? Böbrek sağlığı için ne yemeliyiz? İşte, Dyt. Gözde Karaca'dan mutlaka sofralarımıza eklememiz gereken ve böbreklere iyi gelen 7 süper besin:
Böbreklere İyi Gelen Besinler Nelerdir?
05 Ocak 2023, 15:47

Vücudun en önemli organlarından biri olan böbrekler, kandaki atık ürünlerin süzülüp temizlenmesini sağlar. Kan basıncını düzenleyen, kemik sağlığını destekleyen ve yeni kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini sağlayan böbreklerde, tüketilen besinlere göre bazen ağrı ve taş oluşumu gözlemlenebilir. Bu yüzden böbrek sağlığına her zaman dikkat etmek gerekir. İşte, böbrek sağlığına iyi gelen besinler:

 1. Elma

elma

Kırmızı elma, lif içeriğinin yüksek olması sebebiyle filtrasyonun en iyi şekilde yapılmasını sağlar. Aynı zamanda böbrekleri de temizler. Günde bir adet elma tüketimi, böbrek ve bağırsaklar için çok faydalı olacaktır.

 1. Bal Kabağı

bal kabağı

Kış aylarında sık sık tüketilen bal kabağının içeriğindeki kalsiyum, böbrek taşı oluşumuna engel olur ve böbreklerin genel sağlığını destekler.

 1. Maydanoz

maydanoz

Maydanoz, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde böbreklerin temizlenmesini ve çalışmasını destekler. Özellikle böbrek hastalığı olan kişilerde, suyun dengelenmesine yardımcı olur. Maydanoz tüketimi, demir emilimini artırır ve demir depolarının doldurulmasına da yardımcı olur. Maydanozun enerji verici özellikleri de yüksektir.

 1. Mürdüm Eriği

mürdüm eriği

Böbrek, kalp ve kolesterol hastalıklarına iyi gelen mürdüm eriği, antioksidanlar bakımından çok zengindir. 

 1. Somon

somon

Omega 3 içeriği yüksek olan somon, böbreklerde onarıcı bir etkiye sahiptir. İçeriğindeki çinko ve demir ise, böbreklerin çalışmasını destekler.

 1. Bitki Çayları

bitki çayları

Böbreklerin filtrasyonunu desteklemek için, bazı bitki çaylarının olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak var olan böbrek hastalığınız varsa, bitki çaylarından kesinlikle uzak durmanız gerekir. 

 1. Pirinç

pirinç

Pirinç, dengeli tüketildiği takdirde böbrek hastalarında açık kalan enerji ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Ancak şeker hastalığı bulunan böbrek hastalarının, pirinç tüketimine dikkat etmesi ve öncesinde mutlaka doktoruna danışması gerekir. Porsiyon kontrolü sağlanmazsa, pirinç hastalığın seyrini kötüleştirebilir.

Yazar:

Dyt. Gözde Karaca

instagram.com/dyt.gozdekaracakayan

Şunlara da göz atın;

 1. Böbrek hastalarının uzak durması gereken besinler
 2. Böbrek taşı oluşumu nasıl önlenir
 3. Vertigo hastaları nasıl beslenmeli?
 4. Parkinson hastaları nasıl beslenmeli?
 5. Crohn hastaları nasıl beslenmeli?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo