ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ GIDA MÜHENDİSİNDEN 10 FARKLI VEGAN TARİFİ

GIDA MÜHENDİSİNDEN 10 FARKLI VEGAN TARİFİ

Gıda Mühendisi Dilge Gökçe’den sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeyle ilgili bilgi ve sağlık ve lezzet dolu tariflerini bizimle paylaştı. İşte, 10 kolay ve farklı vegan tarifi:
“Bitkilerin gücü adına!”

Sağlıklı beslenmeyi ve boş kalorilerden oluşan, benim “çöp gıda” demeyi uygun gördüğüm yiyecek gruplarından uzak durmayı uzun süredir deneyimlemekle birlikte, bitkisel beslenmeyi hayatımın merkezi haline getirmem Haşimato tiroidi teşhisi almamla başladı. Yaklaşık bir yıldır hayvansal gıdadan olabildiğince uzak kalarak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeyi deneyimliyorum. Peki bu sürede bedenimde ne gibi değişiklikler oldu? Öncelikle belki de çocukluğumdan beri ara ara yoklayan mide kramplarım geçti. Tiroit bezimdeki iki nodülden biri tamamen kayboldu, diğeri yarı yarıya küçüldü. Kendimi çok daha iyi hissetmeye başladım: Daha mutlu, daha enerjik ve daha dengeli. Cilt problemlerim de oldukça azaldı. Bunun gibi sayabileceğim küçük küçük birçok değişimi de beraberinde getirdi bitkisel ağırlıklı beslenme. Bunun en büyük nedenlerinden biri, günümüz hayvancılık endüstrisinin sonucu oluşan stresli hayvanlar, onlardan elde edilen ürünlerden bize geçen antibiyotikler, hormonlar ve benzerleri... Bunlardan kurtulup bitkisel ağırlıklı beslenince, vücut detoks sürecine giriyor ve yenileniyor. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bunlardan en önemlisi; protein, yağ, karbonhidrat dengesini iyi kurmak ve rengarenk beslenmek! Her gün mutlaka yeşil, mor, kırmızı, sarı ve beyaz sebzelerden bol miktarda yemek; meyve, kuruyemiş ve baklagilleri de mutlaka diyete dahil etmek gerekiyor. Vitamin-mineral eksikliği yaşamamak için doktor kontrolünde kan tahlili yaptırıp, gerekiyorsa destek almak da önemli.Gıda Mühendisi Dilge Gökçe

DİLGE GÖKÇE KİMDİR?

Üretim ve kalite alanında yaklaşık 6 yıl çalıştıktan sonra hayallerinin peşinden giden Dilge Gökçe; rafine şekersiz, sağlıklı yağlardan ve tohumlardan oluşan, besleyici değerleri en üst seviyede tutmayı hedefleyen tarifler geliştirmeye başladı. Hayattaki güzelliklerden, lezzetlerden vazgeçmeden sağlıklı beslenmenin sanıldığı kadar zor olmadığını göstermek için www.fitfi.net internet sitesinde ve Instagram’daki @dilgegokce adlı hesabında bitkisel ağırlıklı tariflerini paylaşıyor.