ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ 1 HAFTALIK VEGAN BESLENME PROGRAMI

1 HAFTALIK VEGAN BESLENME PROGRAMI

Vegan beslenme programı nedir, nasıl yapılır? Evde kolayca hazırlayabileceğiniz 9 farklı vegan tarifini sizler için derledik. Vegan Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara'dan 1 haftalık vegan beslenme programı:
“Yılda bir kez kan tahlili yaptırın”

Altı yıla yakındır yüzde 100 vegan yaşıyor ve vegan besleniyorum. Yeterli ve dengeli vegan beslenme ile hayatı değişen binlerce kişiye danışmanlık verdim. Öncelikle vegan beslenme ile ne yemediğimizi tanımladığımızı belirtmek isterim.


BİR VEGANIN AĞZINDAN VEGAN BESLENME ÖNERİLERİ

  • Öncelikle keyif alma yoluna gidin. Sizi en çok ne mutlu eder? Örneğin ben Antakya'lıyım, vegan olmadan önce tepsi kebabı ve lor peynirden yapılan bir tür geleneksel peynir olan Antakya Sürkü’nü çok seviyordum. Mutfağa geçip ilk işim bu iki tarifi nasıl vegan hale getireceğimi çalışmak oldu ve ortaya çıkan sonuç beni motive etmeye yetti.
  • Kendinize sorun: Ben hangi lezzetleri seviyorum? Hint mutfağı, Anadolu mutfağı, Fransız mutfağı gibi...
  • Vegan beslenmeye başladığınızda gezegen, insan ve hayvan sağlığı için yapılabilecek en iyi şeyi yaptığınızı unutmayın.
  • Maddi durumunuzu, mutfakta geçireceğiniz zamanı, işinizi, yaşam şeklinizi göz önünde bulundurup bir yaşam planı çizin. Bu plan içinde yeterli ve dengeli vegan beslenmeye 45 dakika ayırın. Bakliyat, tahıl, sebze ve yağlı tohumdan oluşan basit ve hızlı tarifler deneyin. İki tane hızlı tarifiniz olsun. Örneğin, sebzeler ve bakliyattan oluşan kaseler olabilir. Pratik olun: Kuru nohudu haşlayıp yiyebileceğiniz miktarlarda buzluğa yerleştirin. Acıktığınızda hemen çıkarıp tüketin.
  • Yılda bir kez kan tahlili yaptırmayı unutmayın.Vegan Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara


KEVSER BAŞKARA KİMDİR?

Türkiye’nin ilk vegan diyetisyeni. Türkiye’nin ilk vegan kenti Didim Belediyesi ile Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim Vegan Festivali’nin danışmanlığını yapıyor. Dünya, Avrupa ve Asya Boks Şampiyonu ünsal Arık’ın vegan sporcu beslenmesi danışmanlığını sürdürüyor. 

Vegan Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara'dan vegan tarifler;