Dünyanın En İyi Çorbaları Açıklandı: Türkiye'den 3 Çorba Listeye Girdi!

Taste Atlas bu kez, dünyanın en iyi çorbalarını açıkladı. Listeye giren çorbalar arasında Türkiye'den 3 nefis çorba bulunuyor. İşte, Taste Atlas'a göre dünyanın en iyi çorbaları:
Dünyanın En İyi Çorbaları Açıklandı: Türkiye'den 3 Çorba Listeye Girdi!
27 Mayıs 2024, 14:19

Dünyanın en geniş gastronomi veri tabanlarından birine sahip olan Taste Atlas, kullanıcı ve eleştirmenlerin verdiği puanlarla, dünyanın en iyi lezzetlerini belirliyor. Taste Atlas, bu kez dünyanın en iyi 100 çorbasını paylaştı. Listeye Türkiye'den 3 çorba dahil edildi. İlk sırada ise Endonezya mutfağından rawon bulunuyor. İşte, dünyanın en iyi çorbaları:

 1. Rawon

rawon

Endonezya kökenli bir çorba olan rawon, sığır etinin yavaş yavaş kızartılmasıyla hazırlanır. Çorbanın içine limon otu, zencefil ve kırmızı biber gibi geleneksel Endonezya malzemeleri eklenir. Ekşi bir tada sahip olan çorbanın kökeninin Surabaya olduğuna inanılıyor. 

Bakınız; Rawon

 1. Soto Betawi

soto betawi

Dünyanın en iyi çorbaları listesinin ikinci sırasında ise, yine Endonezya mutfağından soto betawi yer alıyor. Limon otu, havlıcan, zerdeçal ve limon yaprakları ile hazırlanan çorba, et ve sakatat parçalarından oluşuyor. Etler, hindistan cevizi sütünde kaynatıldıktan sonra, farklı çeşnilerle birlikte sunuluyor. 

 1. Bori Bori

bori bori

Paraguay mutfağından bori bori (vori vori), et, mısır unu ve peynirden oluşan bir çorba türüdür. Ayrıca kereviz, havuç ve soğan gibi sebzelerle zenginleştirilen bu çorba, defne yaprağı ve maydanoz ile tatlandırılıyor. Hem kış, hem de yaz aylarında tüketiliyor. 

 1. Ramen

ramen

Listenin dördüncü sırasında bulunan ramen, şimdilerle ülkemizde de oldukça popüler bir hal almaya başladı. Eriştenin tuzlu et suyunda pişirilmesiyle hazırlanan ramen, haşlanmış yumurta ile birlikte sunuluyor. 

Bakınız; Ramen tarifi

 1. Yokohama Tarzı Ramen

yokohama tarzı ramen

Yokohama tarzı ramen, 1974 yılından itibaren bölgede popüler olmaya başlayan bir ramen türüdür. Kalın erişte, soya soya ve et suyundan oluşan yemek, pırasa, ıspanak ve deniz yosunu ile zenginleştirilir. 

 1. Tayvanlı Güveç

tayvanlı güveç

Özellikle kış aylarında tüketilen bu çorbanın belirli bir tarifi yoktur. Ancak et suyunda pişirilen ve sosa batırılan malzemelerden oluşur. Kombu, palamut, et suyu, lahana turşusu, süt ve kimchiden yapılan versiyonları mevcuttur. Güveç, genellikle sha cha sosu eşliğinde sunulur. 

 1. Sopa Tarasca

sopa tarasca

Meksika ile özdeşleşen bu çorba, püreli fasulye çorbası olarak da bilinir. Fasulyenin domatesle birlikte tavuk suyunda pişirilmesiyle hazırlanır. Yemeğin yapımında hem taze, hem de kurutulmuş biber kullanılır. 

Bakınız; Sopa tarasca

 1. Beyran Çorbası

beyran çorbası

Dünyanın en iyi çorbaları listesinde 8. sırada yer alan Beyran çorbası, Gaziantep ile özdeşleşmiştir. Kahvaltıda servis edilen bu çorba, etin yavaş yavaş uzun saatler boyu pişirilmesiyle hazırlanır. Çorbanın yanında limonlu sarımsak sosu ve ekmek dilimleri servis edilir.

Bakınız; Beyran çorbası

 1. Çorba Beida

çorba beida

Chorba beida, Cezayir mutfağında özellikle Ramazan için hazırlanan bir çorba çeşididir. Tavuk, soğan, havuç, kereviz, nohut, sarımsak, tereyağı ve baharatların birleşiminden oluşur. Maydanoz ve limon suyu ile birlikte servis edilir.

Bakınız; Chorba beida

 1. Tonkotsu Rameni

tonkotsu rameni

Tonkotsu, yumurta sarısı, taze erişte, yeşil soğan ve bambu filizlerinden oluşan bir ramen çeşididir. Gevreklik katmak için deniz yosunu ve tatlı mısır eklenir. Kremsi bir dokuya sahiptir ve uzun süre pişirilir. 

domates çorbası

Listenin devamına bakacak olursak;

 1. 15. sırada Tom kha gai - Tayland
 2. 16. sırada Mercimek çorbası - Türkiye
 3. 30. sırada Tom yum - Tayland
 4. 55. sırada Borsch çorbası - Rusya
 5. 65. sırada Domates çorbası - Türkiye
 6. 66. sırada Avgolemono çorbası - Yunanistan
 7. 95. sırada Harira çorbası - Fas yer alıyor. 

Şunlara da göz atın;

 1. Dünyanın en iyi köfteleri
 2. Dünyanın en iyi kahvaltıları
 3. Dünyanın en iyi kuzu yemekleri
 4. Dünyanın en iyi salataları
 5. Dünyanın en iyi sokak lezzetleri

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo