ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ MİDENİZE BAYRAM ETTİRECEK PRATİK VE NEFİS 30 ÇİKOLATALI TATLI TARİFİ

MİDENİZE BAYRAM ETTİRECEK PRATİK VE NEFİS 30 ÇİKOLATALI TATLI TARİFİ

Tatlı krizlerine son verecek birbirinden lezzetli 30 nefis çikolatalı tatlı tarifi
Sevgililer Günü İçin 30 Nefis Çikolata Tatlı Tarifi

Çikolatanın ham maddesi sayılan kakaonun ana vatanı Güney Amerika'dır. Dünyada en çok Afrika, Güney Amerika ve Hint Adaları'nda yetiştirilen kakaonun tohumları çikolatanın özünü oluşturur. İlk zamanlar sadece içecek olarak tüketilen bu besin; günümüzde içecek, tatlı ve sos yapımında kullanılır. Aynı zamanda sade bir şekilde de tüketilebilir. Sütlü, dolgulu, beyaz ve bitter çikolata olmak üzere 4 çeşidi vardır. Çikolatanın içerisinde süt yağı fazla kullanıldığında beyaz, kakao ve kakao yağı fazla kullanıldığında ise bitter çikolata elde edilir. Lezzetini arttırmak için fındık, fıstık, ceviz gibi kuru yemişlerle birlikte sunulur.


Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

  • Çikolatanın en bilindik faydası mutluluk hormonunu arttırmasıdır. 
  • Rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi vardır. özellikle stres, depresyon ve uykusuzluk gibi sorunların giderilmesinde etkilidir.
  • Kolesterol seviyesinin dengede olmasını sağlar.
  • Beyin ve kalbe giden damarların kan akışını sağlayarak damar tıkanıklığı riskini düşürür.
  • Kalp krizi ve beyin kanaması gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  • Cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu nedenle cilt maskelerinin içerisinde sık sık kullanılır.
  • Soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelir.
  • Enerji vererek vücudun gün boyu dinç kalmasını sağlar.
  • Demir ve kalsiyum içerdiği için kemik gelişimine katkı sağlar.


Sevgililer Gününe Özel Nefis Çikolatalı Tatlı Tarifleri


Fransız bir pastaneci tarafından kekin fırından erken çıkarılmasıyla keşfedilen sufle, dünyada en çok tüketilen tatlılardan biridir. Yaklaşık 45 dakika da hazırlanan bu tatlı ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.


Küçük kalıplar halinde hazırlanan cupcake, kek ve kremanın birleştirilmiş halidir. Tarifte genellikle çikolata, sos ve meyve dilimleri kullanılır. Orta boyutlu bir adet cupcake yaklaşık 180 kaloridir.


Erimiş çikolata, kakao ve un ile hazırlanan çikolatalı kek, ortalama 40 dakika da hazırlanır. Porsiyonu yaklaşık 350 kaloridir. Özel gün ve kutlamalarda çay ile birlikte servis edebilirsiniz.


20-25 dakika gibi kısa bir sürede hazırlanan çikolatalı topları ceviz ve fındık ile zenginleştirebilirsiniz. Çikolata toplarını, kalabalık sofralarda ve kutlamalarda ikramlık olarak sunabilirsiniz.


New York ile özdeşleşen cheesecake çikolata ve meyve sosları ile birlikte hazırlanır. Çikolatalı cheesecake yapımında labne veya mascarpone peyniri kullanabilirsiniz. Toplam hazırlanma süresi yaklaşık 1 saattir.


İtalyan mutfağının meşhur lezzetlerinden biri olan pizzayı çikolata ile hazırlamaya ne dersiniz? Antep fıstığı ve damla çikolatanın muhteşem uyumunu denemek için, tarifimizden yararlanabilirsiniz.

Nefis Aromasıyla Çikolata Kaplı Meyveli Isırıklar;


Bitter çikolata ve krem peynir ile hazırlanan meyveli ısırıkları, kahve ile birlikte servis edebilirsiniz. Ortalama 35 dakika da hazırlanan bu tatlıyı; çilek, ahududu, böğürtlen ve karamel ile tatlandırabilirsiniz.