ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MASTERCHEF SUSHİ TARİFLERİ: 5 FARKLI TARİF

MASTERCHEF SUSHİ TARİFLERİ: 5 FARKLI TARİF

23 Kasım Masterchef'te yarışmacılardan sushi tarifleri hazırlamaları istendi. İşte, Masterchef'te çıkan sashimi, nigiri, temaki, maki ve uramaki tarifleri:
Masterchef Sushi Tarifleri

Somer Şef, Danilo Şef ve Mehmet Şef'in jüriliğini üstlendiği Masterchef Türkiye'de, haftanın ilk oyunu için 'sushi tarifleri' konsepti belirlendi. Yarışmacılardan en sevilen sushi çeşitlerini hazırlamaları istendi. İşte, 23 Kasım Salı günü Masterchef'te çıkan sushi tarifleri:


Japon mutfağıyla özdeşleşen sashimi, çiğ balık kullanılarak hazırlanır. Sashimi yapımında en çok somon ve lagos balığı tercih edilir. Diğer sushilerden farklı olarak, sashimi yapımında yosun kullanılmaz.


Sushi denildiği zaman, ilk akla gelen tarif maki sushidir. Deniz yosunu, pirinç ve somon filetosu ile hazırlanır. Halka şeklinde dilimlenen maki sushi, wasabi ve zencefil turşusu eşliğinde sunulur.


Nigiri, deniz yosunu sevmeyenler için ideal bir seçimdir. Pirinç, balık ve karides ile sunulan nigiri sushiyi, videolu anlatımını izleyerek kolayca hazırlayabilirsiniz.


Alt kısmı pirinç, üst kısmı ise salatalık, zencefil turşusu ve somon gibi malzemelerden oluşan temaki, nori yaprağına sarılarak sunulur. Külah şeklinde servis edilir.


Deniz yosununun, pirincin içinde kullanıldığı uramaki, görünümü ile dikkatleri üzerine çeken bir sushi çeşididir. Asya mutfağında çok sevilen uramaki, sevilen malzemelerle zenginleştirilir.


Daha fazlası için masterchef tariflerine göz atın.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!