ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MASTERCHEF 2021 BÖLÜM ÖZETLERİ MASTERCHEF 48. BÖLÜM TARİFLERİ VE BÖLÜM ÖZETİ

MASTERCHEF 48. BÖLÜM TARİFLERİ VE BÖLÜM ÖZETİ

Masterchef Türkiye'nin 48. bölümünde Danilo Şef, Mehmet Şef ve Somer Şef yarışmacılara Masterclass verdi. Verilen eğitimin sonrasında küçük bir yarışma yapıldı. Peki, Masterclass yarışmasını kim kazandı?
Masterchef 48. Bölüm Tarifleri ve Bölüm Özeti

Masterchef'in 48. bölümünde yarışmacılara ilk Masterclass eğitimi verildi. Mehmet Şef, yarışmacılara et parçalama tekniklerini ve kuzu etinin bölümlerini gösterdi. Danilo Şef, et mühürleme ve et mantolama tekniklerini anlattı. Ayrıca etin pişme derecelerinden de bahsetti.

  • Blue: 30 derece
  • Az pişmiş: 40-50 derece
  • Az orta: 56-63 derece
  • Orta: 64-68 derece
  • İyi orta: 73-77 derece
  • İyi: 78 ve üzeri

Somer Şef ise, yarışmacılara kebap eğitimi verdi. Ciğer şiş, çöp şiş, patlıcan kebabı ve adana kebabının yapım tekniklerini anlattı. Daha sonra yarışmacılardan adana kebap yapmaları istendi. İlk turda en iyi kebabı hazırlayarak bir üst tura çıkan isimler; Tahsin, Emre, Sergen, Hamza, Hasan, Görkem, Mert ve İbrahim oldu. Üst tura çıkan yarışmacılardan eti 50 derecede pişirmeleri istendi. Eti tam 50 derecede pişiren İsim Tahsin olurken, en yakın pişirme derecelerine sahip olan Hasan, İbrahim ve Mert de bir üst tura çıkmayı başardı. Son turda ise yarışmacılardan eti 70 derecede pişirmeleri istendi. Hasan 67.8 derece, Tahsin 68 derece, Mert 63.6 derece ve İbrahim ise 72.2 derece yaptı. Bu sonuca göre Masterclass yarışmasını kazanan Tahsin Küçük oldu.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!