ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER KESİM TEKNİKLERİ ET NASIL PARÇALANIR: KIRMIZI ET PARÇALAMA YÖNTEMLERİ

ET NASIL PARÇALANIR: KIRMIZI ET PARÇALAMA YÖNTEMLERİ

Et nasıl parçalanır? Kuzu ve dana eti nasıl bölümlerine ayrılır? Parçalanan et nasıl kullanılır? İşte, evde kırmızı et parçalama yöntemleri ve tüketim şekilleri:
Et Nasıl Parçalanır: Kırmızı Et Parçalama Yöntemleri

Et nasıl parçalanır? Bölümlerine nasıl ayrılır? Ne şekilde kullanılır? Özellikle kurban bayramının yaklaştığı bu günlerde herkesin aklında olan sorulara cevap olması amacıyla bu yazıyı sizlerle paylaşmak isteriz. 


Et insan vücudunun ihtiyacı olan temel protein kaynaklarından biri olması yanı sıra içerinde bulundurduğu kolajen, elastin, yağ, vitamin ve mineraller ile önemli bir besin kaynağıdır. Etin insan vücuduna olan bazı katkıları; yeni hücre oluşumunu etkiler, doku oluşumunu hızlandırır. Hormonların çalışmasını kolaylaştırır. Vücut direncini artırır. Kan yapıcı özelliği ile zihin aktivitesini artırır. 


Peki etin lezzeti neye bağlıdır? Etin yağ oranı, hayvanın ne ile beslendiği, hayvanın cinsiyeti ve hayvanın yaşı doğrudan lezzete etki etmektedir.  Ancak Eti lezzetli tüketmek için tabi ki doğru parçaların doğru şekilde pişirilmesi ve lezzetlendirilmesi gerekir. Hangi parça ne şekilde kesilmesi ve ne için kullanılmalı onları inceleyelim.

Dana ve Kuzunun Bölümleri Nelerdir?

Etleri doğru yerlerinden ayırmak oldukça önemlidir. Et parçalarını keserken kas bölgelerine ve bağ dokularına dikkat edilerek parçalanmalıdır. Etin lezzetini kesim biçimleri doğrudan etkilemektedir. Et hayvan kesildiği gibi parçalanmamalıdır. Yeni kesilmiş hayvanın etinde rigormortis denilen ölüm sertliği olacaktır, bu sebeple kesimden bir iki gün sonra parçalara ayrılması, pişirilip tüketilmesi önerilmektedir.
Dana, sütten kesilen ineğin bir yaşına kadar olan yavrusudur. Süt danası 2-3 aylıkken kesim için uygun hale gelir. Özellikle Haziran, Eylül arası kesilen hayvanlar çok lezzetli olur. Dişi dana daha lezzetli olur. Dana eti jelatinden zengin ve yağsız bir et olduğundan dolayı ızgara gibi kuvvetli ısılar etin kurumasına sebep olabilir. Bundan dolayı dana etini üzeri kapalı kısık ateşte pişirmek daha doğru olacaktır. 
Koyunun bir yaşına kadar olan yavrusuna kuzu denir ve süt kuzuları 1-2 aylıkken kesilir. Bu sebeple ağırlıkları 7-15 kg arasındadır. Dana eti aksine kuzu da dişi ile erkek arasında lezzet farkı yoktur. Hayvanın kaslarının aksine, hayvanın organları olarak tanımladığımız sakatat ürünleri ne kadar taze tüketilirse o kadar iyidir. Sakatat ürünleri gün geçtikçe hızla bozulur ve vitamin, minerallerini hızla kaybeder. Sağlık için oldukça faydalı olan sakatat ürünlerini de taze tüketmeli ya da ürünlerin saklanma koşulları ile ilgili daha detaylı bilgi edinip tazeyken depolanması önerilir. 

Kırmızı Etin Bölümleri Nelerdir?


  • Gerdan: Gerdan hayvanın boyun bölgesidir. Gerdan etini kıyma, haşlama ya da yahnilerde kullanabilirsiniz.
  • Göğüs ve Döş: Haşlama ve söğüş için uygundur.
  • Pençeta: Et suyu çıkartılabilir ayrıca gulaş kebabı da dana pençetadan güzel olur. Kolun lop tarafından et katılarak sarma rosto da yapılabilir.
  • Omuz: Omuz bölgesinden kuşbaşı veya parça etten çeşitli kebaplar yapılır. Süt danasının omuz kısmıyla rostoda çık lezzetli olacaktır.
  • Kaburga: Kaburgadan çıkan pirzola parçalarıyla ızgara ya da kızartma yapabilir yanında sebzeler ile tüketilmeye oldukça uygundur.
  • But: But kısmından en çok tükettiklerimiz çıkar, biftek, şnitzellik et, eskalopu (dövülerek inceltilmiş yağsız et parçası), nuar ve kontrnuar parçaları çıkar. 


Dana eti gibi kuzu ve koyun etlerinde de bölgeler ve kullanım biçimleri aynıdır. Kesilen hayvanların kemiklerini mutlaka et suyu yapımında kullanmalısınız. Bu sayede kemiklerdeki kolajen, vitamin ve minerallerden de maksimum oranda yararlanabilirsiniz. Sağlığın yanı sıra hazırlanan et suları yaptığınız yemeklere lezzet katacaktır.

Et Yıkanır Mı?

Beyaz veya kırmızı eti yıkamak halk arasında en çok yapılan yanlışlardan biridir. Bakteri yok ekmek ve eti temizlemek için, soğuk suyla duruladığımızda, aslında bakterilerin daha hızlı çoğalmasına neden oluyoruz. Yapılan araştırmalara göre eti yıkamak, bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlıyor. Bu yüzden eti yıkamak yerine doğru ısıda pişirmeyi tercih ederek bakterileri yok edebilirsiniz.


Yazı: Başak Öngel


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!