Hemoroidi Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Basur hastaları nasıl beslenmeli? Hemoroidi olanlar ne yemeli, ne yememeli? İşte, Dyt. Gülçin Işık'tan hemoroid hastaları için beslenme önerileri:
Hemoroidi Olanlar Nasıl Beslenmeli?
24 Nisan 2024, 21:53

Basur hastalığının günümüzde sıklıkla görülen bir problem haline geldiğini belirten Diyetisyen Gülçin Işık, basur hastalığına faydalı ve zararlı olan gıdaları sizler için anlattı.

Basur Nedir?

Basur özellikle yetişkinlerde görülen ve neredeyse toplumun dörtte birinde görülen bir hastalıktır. Varislere benzer şekilde makat çevresinde rektumun alt kısmında şişmiş damarlarla karakterize oluşmuş rahatsızlığa basur (hemoroid) denilir. Tedavisinde mutlaka doktora başvurulması gerekir ve yaşam tarzı değişikliği sayesinde bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmak ya da etkilerini olabildiğince azaltmak mümkündür. 


Bu durum; kronik kabızlık, tuvalette uzun süre oturma, dışkılama sırasında zorlama ile ilişkilidir. Bunların hepsi damarların büyümesine sebep olur. Özellikle kabızlık basurun şiddetinin büyümesine sebep olacağından kişinin mutlaka buna uygun olarak hareket etmesi gerekir. 

Hemoroidi Olanlar Ne Yemeli?

 1. Posalı Yiyecekler


Yulaf, kivi, brüksel lahanası, chia, tatlı patates, brokoli, armut, havuç, karnabahar, nektarin, böğürtlen, muz, turp, kereviz, çilek, ahududu, fındık, badem, ceviz, ıspanak, yaban mersini vb. lif içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.

 1. Sebze ve Meyveler


Günlük 2-3 porsiyon kadar meyve, mümkünse her yemekte salata yenilmelidir. 

 1. Probiyotikler


Yoğurt, kefir, kombucha, kimchi gibi fermente ürünlerin tüketimi artırılmalıdır. 

 1. Su


Kabızlıkta en çok atlanan hatalardan bir tanesi yeterli miktarda içilmeyen sudur. Kişinin ihtiyacına göre hesaplayabilmesi için kg x 30 ml kadar su tüketmesi gerekir. Ortalama ağırlığa sahip bir kişinin 2 litre su tüketmesi gerekir dememizin sebebi budur. Ayrıca çay, kahve gibi içecekler suyun yerine geçmez. Ayrıca alkol kullanımını kısıtlamak fayda sağlayacaktır. 

 1. Hareket


Günlük en az 30 dakikalık yürüyüş yapılması sağlıklı dışkılamanın en önemli yardımcılarından bir tanesidir. Özellikle evden çalışma/online çalışma sistemleri hareketsiz yaşamı daha çok artırdığından kişinin basur şikayeti olması halinde mutlaka günlük yürüyüş yapması gerekir. 


Buna rağmen kabızlık şikayeti devam ediyorsa, vitamin mineral eksiklikleri (magnezyum, kalsiyum dengesizlikleri vb.), östrojen baskınlığı, yüksek kalsiyum/düşük potasyum içeriği, kronik stres gibi durumlarda kabızlığı artırarak basur oluşumunu neden olur. Bunların mutlaka tespit edilip tedavi protokollerinin uygulanması gerekir. 

Hemoroidi Tetikleyen Besinler Nelerdir?

 1. Mandalina, portakal, greyfurt ve limon,
 2. Pul biber, karabiber, isot (özellikle yemeklerde kullanımı kısıtlanmalı),
 3. Aşırı çay/kahve tüketimi,
 4. Alkol kullanımı (özellikle bira ve şarap),
 5. Lahmacun, pizza, hamburger gibi fast food yiyecekler,
 6. Turşu, konserve besinler, tuzlanmış ürünler,
 7. Sosis, salam, sucuk gibi şarküteri ürünler,
 8. Asitli ve gazlı içecekler,
 9. Aşırı çikolata tüketimi,
 10. Pasta, kek, kurabiye gibi beyaz un içeren lif içeriği düşük besinler,
 11. Aşırı süt tüketimi.

Yukarıdaki gıdalara dikkat ettiğiniz takdirde şikayetlerinizin azalması muhtemel olacaktır.

Yazar:

Dyt. Gülçin Işık

instagram.com/isik_gulcin


Şunlara da göz atın;

 1. Fibromiyalji hastaları nasıl beslenmeli?
 2. Sedef hastaları nasıl beslenmeli?
 3. Diyabet hastaları nasıl beslenmeli?
 4. Pcos diyeti nasıl yapılır?
 5. Uyku ve beslenme ilişkisi
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo