Hafif Bayram Tatlıları: Birbirinden Lezzetli 15 Farklı Hafif Bayram Tatlısı

Bayram dendiğinde akıllara ilk gelenlerden biri de tatlıdır. Daha hafif tatlılar yapmak istiyorsanız ne yapmalısınız? Sizler için hafif bayram tatlılarını listeledik. İşte, birbirinden lezzetli 15 hafif bayram tatlısı:
Hafif Bayram Tatlıları: Birbirinden Lezzetli 15 Farklı Hafif Bayram Tatlısı
17 Nisan 2023, 14:47

Bayram gelirken akıllara gelen sorulardan biri 'ne tatlı yapsam?' olur. Şerbetli, sütlü, çikolatalı, meyveli birçok tatlı çeşidi olmasına rağmen genellikle bayramlarda şerbetli tatlılar ve özellikle baklava tercih edilir. Geçen ramazanın ardından daha hafif tatlı tercih etmek isteyenler için bayram soflarınıza çok yakışacak, hafif bayram tatlılarını sizler için listeledik . İşte, birbirinden lezzetli ve hafif 15 farklı bayram tatlısı:

  1. Kadayıflı Muhallebi 

kadayıflı muhallebi

Ana malzemeleri tel kadayıf, süt ve ceviz içi olan muhallebili kadayıf, Ramazan ayında sık sık tüketilir. Balkan ülkelerinde de ilgi gören muhallebili kadayıfı, dondurma ile birlikte servis edebilirsiniz.

  1. Gerçek Sütlaç 

gerçek sütlaç

Sütlü tatlılar denildiğinde ilk akla gelen, hafif ve doyurucu tarifiyle geleneksel nişastalı sütlaçtır. Sütlaç, Türk mutfağına özgü bir lezzettir. Hafif ve pratik bir lezzettir.

  1. Trileçe 

trileçe

Dünya mutfağında oldukça sevilen trileçe, sütlü keki ve karamel sosu ile bayramda sofralarınıza çok  yakışacak lezzetli ve hafif bir lezzettir. 

  1. Saray Sarması 

saray sarması

Hazırlaması 20, pişirmesi yaklaşık 15 dakika olan saray sarması, Osmanlı'dan miras kalan lezzetlerden biridir. Hafifliği ile çok beğenilen bu tatlı, rulo şeklinde sunulur.

  1. Kemalpaşa Tatlısı 

kemalpaşa tatlısı

Bursa mutfağına özgü bir tatlı olan kemalpaşa tatlısı; un, peynir ve şerbet ile hazırlanır. Yuvarlak bir şekilde sunulan bu tatlı, küçük boyutlar halinde sunulur. İsteğe göre hindistan cevizi ve antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz.

  1. Revani

revani

Şerbetli tatlılar arasında çok sevilen bu tatlı, irmik ve un karışımı ile hazırlanır. Bazı yörelerde 'yoğurt tatlısı' veya 'sünger tatlısı' olarak da bilinir. Özellikle özel günlerde ve bayram sofralarında sık sık yer verilir.

  1. Şam Tatlısı 

şam tatlısı

Şam tatlısı, sokak tatlısı olarak geçer. Sokak lezzetlerinden biri olan bu tatlı bayramda evlerinize ve sofralarınıza da çok yakışacak.

  1. İncir Tatlsı