Ev Yapımı Lokum Tarifleri: 7 Farklı Lokum Tarifi

Geleneksel lezzetlerimizden lokum evde nasıl yapılır? Evde hazırlayabileceğiniz lokum tariflerini sizler için listeledik. İşte, 7 farklı lokum tarifi:
Ev Yapımı Lokum Tarifleri: 7 Farklı Lokum Tarifi
25 Nisan 2022, 14:36

Lokum, şeker, su, sitrik asit ve nişasta ile hazırlanır, geleneksel bir Türk tatlısıdır. Tarihsel olarak bakıldığında tarihi çok eskilere dayanır. Kuru meyve ve kuruyemişler ile tatlandırılır. Bayramlarda ya da misafirliğe giderken götürülür. Genellikle Türk kahvesi yanında servis edilir. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz, hepsi birbirinden lezzetli 7 farklı lokum tarifini sizler için listeledik. İşte, 7 farklı lokum tarifi:

 1. Sütlü Lokum 


Sütlü lokum, irmik, nişasta, tereyağı gibi kıvam verici maddeler ile hazırlanan evde pratikçe hazırlayabileceğiniz bir lokum türüdür. 


 1. Türk Lokumu 


Türk lokumu, kahvelerinizin yanında servis edebileceğiniz, evde kolayca hazırlayabileceğiniz, klasik bir lokumdur. 


 1. Fit Lokum 


Sadece 3 malzemeli yapılışı kolay, lezzeti olay lokum tarifi ile karşınızdayız. Yalnızca kuru yemiş, kuru kayısı ve hindistan cevizi ile hazırlanan lokumları isteğe göre kakao ile tatlandırabilirsiniz.


 1. Vişneli Lokum 


Vişneli lokum, tatlı-ekşi tatları sevenlerin favori lezzetlerinden biri olacak. Kahve yanında servis edebilirsiniz. 


 1. Ayva Lokumu 


Ayva, tarçın, hibiskus, şeker, su ve fındık ile hazırlanan bu tarif oldukça lezzetli. Rengi ile oldukça ilgi çekici olan bu lokuma bayılacaksınız. 


 1. Sultan Lokumu 


Sultan lokumu ise, Osmanlı mutfaklarından günümüze kadar ulaşmayı başaran önemli tatlardan biridir. Eski zamanlarda bayram ziyaretlerinde ve konuk ağırlarken sunulduğu için geleneksel bir tarif haline gelmiştir.


 1. Sade Türk Lokumu 


En klasiğinden sadece lokum yapmak isterseniz bu tarif tam size göre. Sade lokumun içerisine damak tadınıza ve isteğinize göre kuruyemiş ekleyebilirsiniz. 


Şunlara da göz atın;

 1. Lokum nasıl saklanır?
 2. Cevizli sucuk nasıl saklanır?
 3. Bayram için tatlı tarifleri
 4. Şerbetli tatlılar
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo