ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ GİRESUN'UN MEŞHUR YEMEKLERİ

GİRESUN'UN MEŞHUR YEMEKLERİ

Giresun yemekleri ve tarifleri, Giresun tarihi, Karadeniz mutfağından esintileri sofranıza taşıyacak.
Fındık ve ot cenneti Giresun’dan Karadeniz yemekleri

Giresun'un Yöresel Yemekleri

  • Mısır Ekmeği
  • Hamsi Diblesi
  • Mısır Çorbası
  • Yumurtalı Fasulye Kızartması
  • Fındıklı Yufka Tatlısı
  • Acılı Fındık Ezmesi
  • Mısır Unu Helvası
  • Seren Unu
  • Isırgan Otu Çorbası
  • Tel Kadayıf

Giresun yemekleri ve tarifleri, Giresun tarihi, Karadeniz mutfağından esintileri sofranıza taşıyacak. İşte Hamsi diblesi, Mısır çorbası, Mısır unu helvası tarifleri...

Giresun yemekleri ve tarihi açısından oldukça zengin bir şehir. Karadeniz mutfağının zenginliğinden Giresun da payını almış. Mısır unundan fındığına, mısır ekmeğinden balık yemeklerine kadar oldukça geniş bir yelpazesi var Giresun'un.
Hamsi diblesi, Mısır çorbası, Fındıklı yufka tatlısı, Yumurtalı fasulye kızartması, Mısır unu helvası, Acılı fındık ezmesi gibi Karadeniz mutfağına ait yemeklerin tarifini sizler için bir araya getirdik.
Doğu Karadeniz’in sahil şeridinde, yarım ada üzerine kurulmuş bu şirin ilimiz yaylaları, fındığı ve kirazı ile ünlü. Denizin ve doğanın nimetleriyle beslenen mutfağı da hayli zengin.

GİRESUN'UN YÖRESEL YEMEKLERİ

Karalahana baş rolde. Çalıçiçeği, merulcan, mendek, kuzukulağı, gücündene, hoşran, ısırgan, madımak, kabalak, sakarca, merevcen, pancar çiçeği, galdirik, pezik bunlardan bazıları. Sebzeler, ana yemek dışında çorba, sarma, dible, kavurma, kızartma, mıhlama, mücver olarak değerlendiriliyor. Yazın taze olarak tüketilen gıdalar, kışın fırınlanmış kuruluk ve tuzlularla (fasulye, taşan, kiraz, yeşil domates, hamsi); turşu, konserve, pekmez, reçel, komposto ve çerezlerle çeşitleniyor. Hayvansal besinlerden süt, yoğurt, yumurta, tereyağı, süzme, bal, peynir, çökelek yaygın olarak kullanılıyor.

KARADENİZ USULÜ MISIR EKMEĞİ NASIL YAPILIR?

Mısır ekmeği en çok tüketilen ekmek çeşidi. Yaylalar ve köylerde hayvancılık yaygın; bu nedenle beyaz peynir (tecen), deri peyniri (tulum), küp peyniri ve çökelek bol bulunuyor. Küp peyniri ve çökelekler güveçlerde, yazdan toprağa gömülerek kışa hazırlanıyor. 

HAMSİ DİBLESİ TARİFİ – HAMSİ DİBLESİ NASIL YAPILIR?

Dible, Karadeniz’in karakteristik yemek çeşitlerinden biri. Çeşitli otlar ve sebzelerle hazırlandığı gibi kiraz ve taşan tuzlusuyla da yapılıyor. Balık çeşitlerinden de Hamsi diblesi en çok pişen yemeklerin başında geliyor.

MISIR ÇORBASI TARİFİ; NEFİS MISIR ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Mısır çorbası ile sofralarınıza renk katın. Dilerseniz tereyağlı sos yerine yoğurt ekleyip soğuk olarak servis yapabilirsiniz.

YUMURTALI FASULYE KIZARTMASI NASIL YAPILIR?

Giresun mutfağında pek çok sebze kızartılarak yeniyor. Sakarca, galdirik, pezik (pazı), fasulye tuzlusu oldukça sık yapılan kızartmalar arasında yer alıyor.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN ISIRGAN OTU ÇORBASI;