ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER ÇİKOLATA ŞEFİNDEN 4 NEFİS ÇİKOLATA TARİFİ

ÇİKOLATA ŞEFİNDEN 4 NEFİS ÇİKOLATA TARİFİ

Dünya Çikolata Ustaları yarışmasında bir birincilik, bir de üçüncülük ödülü bulunan çikolata şefi Sevgili Gamze Baş tamamıyla Lezzet’e özel ve Bodrum tatlarını harmanladığı sürpriz çikolatalı tarifleriyle bizlerle.
Sürpriz çikolataGamze Baş
Çikolata Şefi
@gamzebass


Çikolata yapmak, mutfakta çikolatayla uğraşmak bir meditasyon. O sırada planlar yapılır, çözümsüz konular çözüme kavuşur, problemlere çareler bulunur; hayaller kurulur. Herkesin yazdığı bir hikaye vardır çikolata yaparken. Benimki bu kez biraz uzun… 

Bavulumda beş kilogram çikolatayla Bodrum’a geldim. Bir proje için... Denemeler yapacak, tarifler yazacak, onların fotoğraflarını çekecektik. Mart başıydı. Ülke ve dünya virüsle savaşırken, Bodrum hayatıma aniden ve renkleriyle beraber giriverdi. Tesadüf eseri, karantina dönemini burada geçirdim. Sakin koylarında gezindim; kimsenin olmadığı sahillerde denizi izledim. Kayaların arasında küçücük bir noktadan fışkıran ve her biri sanat eseri yabani çiçeklerini, yolları kaplayan begonvillerini, birden bastıran ve saatlerce süren yağmurunu, yeşilin her tonuna sahip ağaçlarını gördüm. Doğanın çeşit çeşit kokusunu kokladım, dalından meyveler topladım. Hepsini birleştirip çikolatayla harmanladım.  


Lezzet Dergisi’ne ilk yazımda, buradaki günlerimde, buradan esinlenerek yaptığım çikolataları anlatmak istedim. Her tadın bir adı beliriverdi; çünkü her tarifin bir hikayesi vardı; içinde buranın tadını ve kokusunu barındıran. Umarım hepsi size de keyif, lezzet ve afiyet katar. 

Hayat güzel ve renkli sürprizlerle de dolu. Bu yaz karşımıza bol bol çıkmalarını diliyorum.


4 NEFİS ÇİKOLATA TARİFİ

Tarif, Styling ve Fotoğraf: Gamze Baş


Şunlara da göz atın:


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!