Confit Tekniği Nedir, Nasıl Uygulanır?

Confit pişirme yöntemi nasıl yapılır? Konfit yöntemi nedir? İşte, kendi yağında pişme tekniği olarak bilinen confit yöntemi ve confitle yapılan tarifler:
Confit Tekniği Nedir, Nasıl Uygulanır?
26 Aralık 2021, 20:17

Confit, Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızca da confit ''koruma'' anlamına gelmektedir. Confit pişirme yöntemi olarak kullanılsa da temelinde koruma, saklama yöntemidir. Malzemeler tuzlanarak yağ içerisinde düşük ısıda yavaş yavaş pişirilir. Genellikle ördek confit yaygın olsa da confit sebzelere de yapılmaktadır. Confit yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yağın kızgın olmamasıdır. Isı iyi ayarlanmalıdır. Yüksek ısıda yağ kızacaktır ve içerisindeki sebze ya da et kızaracaktır. Confit yaparken üç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Fırında, ocakta ve su içerisinde. Sebze ve tavuk confit örneklerini incelemek için aşağıya bakabilirsiniz. 


Sebze Confit Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 1. 100 gr küp küp doğranmış şalgam 
 2. 1 yemek kaşığı zeytinyağı 
 3. 1 çay kaşığı tuz 

Yapılışı:

 1. Bütün malzemeler vakumlanır. 40 derecelik su ısıtılır ve su sıcaklığının artmadığına emin olarak su içerisine gömülerek şalgam pişirilir. Servis edilmeden önce açılmamalıdır yoksa ürün renginde kararma ya da dokuda bozulma meydana gelebilir. 

Tavuk Confit Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 1. 2 adet kalçalı but 
 2. 1 adet biberiye 
 3. 2 adet sarımsak 
 4. 2-3 adet tane karabiber 
 5. 1 dal kekik 
 6. Zeytinyağı ya da klarifiye tereyağı 

Yapılışı:

 1. Tencere ya da fırın kabının içerisine bütün malzemeler yerleştirilir. Tavukların üzeri kapatılacak şekilde yağ koyulur. 40-50 derecede fırında ya da ısı kontrollü olarak tencerede pişirilir. 


Şunlara da göz atın;

 1. 8 Temel Pişirme Tekniği
 2. Deep frying nedir?
 3. Et mantolama nasıl yapılır?
 4. Tavuk pişirme rehberi
 5. Biftek nasıl pişirilir?
 6. Balık pişirme yöntemleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo