Mardin'de Ne Yenir, Nerede Yenir: En İyi 10 Restoran

Mardin, farklı kültürlerden etkilenmiş mutfağı ile yöresel lezzetlerin sunulduğu bir şehirdir. Peki, Mardinde ne yenir, nerede yenir? İşte, Mardin'in en meşhur lezzetleri ve en iyi restoranları:
Mardin'de Ne Yenir, Nerede Yenir: En İyi 10 Restoran
17 Mayıs 2024, 16:48

On binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Mardin, aynı zamanda Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan bu şehir, ticaret yolları ve Mezopotamya sayesinde farklı kültürlerden etkilenmiştir. Mutfak kültürü ile de ön plana çıkan bu şehir, yöresel malzemelerin kullanımı ile gastronomi alanına büyük katkılarda bulunmuştur. Tarihi yapıları sayesinde turistlerin uğrak yeri olan Mardin'in en meşhur olan ve mutlaka yemeniz gereken lezzetlerini sizler için derledik. Üstelik, Mardin lezzetlerinizi yiyebileceğiniz en iyi mekanlara da yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Mardin'de Ne Yenir?

kaburga dolması

 1. Kaburga dolması: Kaburgaların iç pilav ile doldurulmasıyla hazırlanan bu yemek, saatlerce pişirilir. Ardından bir bütün olarak servis edilir. Özellikle kalabalık sofraların vazgeçilmezidir. (Bkz: Kaburga dolması tarifi)
 2. Soğan kebabı: Soğanların köfte ile birlikte tepsiye dizilmesiyle hazırlanan bu yemek, Kilis ve Mardin mutfağında oldukça popülerdir. (Bkz: Soğan kebabı tarifi)
 3. Zingil tatlısı: Görünümü lokmayı andıran zingil tatlısı, Antep fıstığı ile birlikte servis edilir. Mardin'in birçok restoranında bulabilirsiniz. (Bkz: Zingil tatlısı)
 4. Dobo: Süryani mirası olarak kalan dobo, kuzu kol ile yapılan bir et yemeğidir. Patlıcan ve pilav ile birlikte servis edilir.

sembusek

 1. Sembusek: Mardin usulü çi börek olarak adlandırılan sembusak, bol soğan ve kıymalı harç ile hazırlanır. Kızartma usulüyle pişirilir. (Bkz: Sembusek tarifi)
 2. Çağla yemeği: Firkiye ismiyle de bilinir. Çağlanın kuzu eti ve soğanla birleştirilmesiyle hazırlanan sulu bir yemektir. 
 3. Kiliçe: Un, şeker ve sütten oluşan bu çörek, Mardin'de hayat çöreği ismiyle de bilinir. (Bkz: Kıliçe tarifi)
 4. Kibbe: Kuzu karnından yapılan kibbe, Mardin'in en meşhur sakatat yemeğidir. İçli köfteye benzer bir görünümdedir. 
 5. Kişk çorbası: Köfteli tarhana çorbası olarak da bilinir. Kış aylarında tüketilen bu çorba, Mardin halkının evlerinde pişirdiği çorbalardan biridir.

ikbebet

 1. İrok: Mardin usulü içli köftedir. İçine bol miktarda kıyma konur. Kızartma usulüyle pişirilir. Hem Mardin, hem de Diyarbakır mutfağının ortak lezzetlerinden biridir. (Bkz: Irok tarifi)
 2. Harire tatlısı: Pekmez, tarçın, un ve şeker ile hazırlanan bu tatlı hafifliği ile yemeklerden sonra tercih edilir. (Bkz: Harire tatlısı)
 3. İkbebet: İrok ve kibbe gibi ikbebet de Mardin'in içli köfte çeşitlerinden biridir. Dışında irmik ve bulgur kullanılır. Tuzlu suda haşlanır ve limonla birlikte servis edilir. (Bkz: İkbebet tarifi)
 4. Kahiye tatlısı: Hamur ve künefe peyniri ile hazırlanır. Kare şeklinde kesilir ve kızartma usulüyle pişirilir. (Bkz: Kahiye tatlısı)
 5. Accin: Dana eti, bulgur ve baharatlardan oluşur. Ana yemek olarak yeşillikler eşliğinde sunulur. 
 6. Mırra kahvesi: Mardin'in meşhur mırra kahvesi, yemeklerin ardından tüketilen içeceklerden biridir. Kahvenin üst üste birkaç kez demlenmesiyle hazırlanan bu kahve, Mardin sokaklarında oldukça meşhur. Kulpsuz fincanlarda sunulan mırra kahvesi, içim esnasında masaya bırakılmaz. İçerken mutlaka elde tutmak gerekir. (Bkz: Mırra kahvesi)

Mardin'in En İyi 10 Restoranı

 1. Cercis Murat Konağı

cersis murat konağı

Mardin denildiğinde ilk akla gelen restoranlardan biri olan Cercis Murat Konağı, taş işlemeli motifleri ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Şef Ebru Baybara Demir imzalı yemekleri ise çok seviliyor. Kişk çorbası, kitel raha, kazan kebabı, dobo ve mahlepli patlıcanlı pilav ise mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Tel: 0482 213 68 41

Adres: Şar, 1. Cadde No: 517, 47100 Artuklu/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/cercismuratkonagi

 1. Bağdadi Restaurant

bağdadi restaurant

Otantik havasıyla kapıdan girdiğiniz ilk andan itibaren sizi içine çeken bu restoran, yöresel yemekleriyle ön plana çıkıyor. Erikli kebap, midyat turşu, etli çiğ köfte ve bağdadi çorbası ise önerilen yemekler arasında bulunuyor. 

Tel: 0482 212 55 55

Adres: Şar, Vali Adil 228 Sk., 47100 Artuklu/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/mardinbagdadi

 1. Leyli Muse Mutfak

leyli muse mutfak

Mardin müzesinin yanında bulunan Leyli Muse Mutfak, Mardin'e özgü yemeklerin neredeyse tamamını sunuyor. Kaburga dolması, bademli haşu pilavı, kitel ve irok ise en sevilenler arasında yer alıyor. Üstelik bazı günler Mutfak Atölyesi de kuruluyor. 

Tel: 0552 438 04 12

Adres: Cumhuriyet meydanı, Şar Mahallesi.227 çavırlı sokak. No.4, Mardin müzesi yanı, 47100 Artuklu/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/leylimusemutfak

 1. Kafro’s Pizzeria

kafro's pizzeria

Mardin'de mükemmel pizzalarıyla ünlü olan bu mekan, Midyat'ta hizmet veriyor. Hazırlanan pizzalar odun ateşinde pişiriliyor ve çıtır çıtır hamur elde ediliyor. Ancak mekanın pazar günleri kapalı olduğunu unutmayın.

Tel: 0531 298 32 24

Adres: Elbeğendi, 47500 Midyat/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/kafros_pizzeria

 1. Kebapçı Yusuf Usta

kebapçı yusuf usta

Mardin'in en meşhur kebapçılarından biri olan bu mekanda, acılı, acısız, cevizli veya fıstıklı kebap seçenekleri sunuluyor. 2001'den bu yana hizmet veren mekanın Mardin kebabı çok seviliyor. 

Tel: 0482 212 79 85

Adres: Yalım Mahallesi Ümitköy Sitesi Altı (Eski Dedecan, 47100 Artuklu/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/kebapciyusufusta

 1. Doboo Restaurant

doboo restaurant

300 yıllık taş mekanda hizmet veren bu mekan, Mardin'in mükemmel manzarasını terasıyla gözler önüne seriyor. Adını Mardin'in meşhur lezzeti dobodan alan bu mekanın menüsü oldukça geniş. Ancak dobo, ikbebet ve sembusek en çok önerilenler arasında yer alıyor. 

Tel: 0505 673 97 07

Adres: Emir Hamamı yanı 1. Cadde, 47100 Artuklu/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/mardindoboorestaurant

 1. Seyr-i Merdin

seyr-i merdin

Hem cafe, hem de restoran olarak hizmet veren bu mekan, manzarasıyla ön plana çıkıyor. Otantik bir şekilde dekore edilen restoranın menüsünde Türk ve Ortadoğu mutfağı lezzetleri sunuluyor. Özellikle Süryani kahvesinin çok meşhur olduğunu söyleyebiliriz.

Tel: 0482 212 18 40

Adres: Teker, Cumhuriyet Caddesi No:249, 47100 Artuklu/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/seyri_merdin

 1. Marangozlar Kahvesi

marangozlar kahvesi

Mardin Artuklu'da hizmet veren bu mekan, mavi sandalyeleri ve renkli dekorasyonu ile mola verebileceğiniz mekanlar arasında. Mezopotamya manzarasını gözler önüne seren mekan, özellikle kahvaltı için tercih ediliyor.

Tel: 0545 367 70 38

Adres: Tekel Mahallesi, Hisarcık 248 Sk. No:17, 47100 Artuklu/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/marangozlarkahvesi

 1. Cihan Et Lokantası

cihan et lokantası

Perde pilavıyla meşhur olan bu mekan, aynı zamanda kaburga dolması, Mardin kebabı gibi en sevilen et yemeklerini sunuyor. İrok, bumbar ve elbasan tava ise deneyebileceğiniz diğer lezzetler arasında bulunuyor.

Tel: 0532 617 98 26

Adres: Gölcük, 47510 Midyat/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/cihanetlokantasi_

 1. Marmatbah Cafe & Restaurant

marmatbah cafe restaurant

Cafe ve restoran olarak hizmet veren mekan, iron, ikbebet, kaburga dolması gibi yöresel lezzetleri bir arada sunuyor. Hem kapalı, hem de açık hava bölümüyle hizmet veriyor.

Tel: 0552 330 67 47

Adres: Şar, 1. Cadde no. 310, 47100 Artuklu/Mardin

Google haritalarda bakın.

instagram.com/marmatbah_cafe_restaurant

Mardin Gezi Rehberi

Mardin'i her yönüyle keşfetmek istiyorsanız, gezi rotanıza bunları da ekleyebilirsiniz;

 1. Mardin Kalesi
 2. Zinciriye Medresesi
 3. Deyrulzafaran Manastırı
 4. Dara Antik Kenti
 5. Mardin Çarşısı
 6. Revaklı Çarşı
 7. Mardin Kent Müzesi
 8. Tarihi Mardin Evleri

Şunlara da göz atın;

 1. Samsun'da ne yenir nerede yenir?
 2. Urla'da ne yenir nerede yenir?
 3. Antalya'da ne yenir nerede yenir?
 4. Kapadokya'da ne yenir nerede yenir?
 5. Fethiye'de ne yenir nerede yenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo