ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER KUŞKONMAZIN FAYDALARI NELERDİR? 5 NEFİS KUŞKONMAZLI TARİF

KUŞKONMAZIN FAYDALARI NELERDİR? 5 NEFİS KUŞKONMAZLI TARİF

Yazarımız Elif Edes Tapan’ın tarifleriyle siz de kuşkonmaza hoş geldin demeye var mısınız?
Doğal koruma kalkanı: Kuşkonmaz

Elif Edes Tapan
Şef, Proje Danışmanı, Yazar, Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi
@eliftapan

Son zamanların en popüler bitkilerinden biri olan kuşkonmaz içinde barındırdığı zengin vitaminler ve mineraller sayesinde bitkisel antibiyotik olarak da tanımlanabilir. Yazarımız Elif Edes Tapan’ın tarifleriyle siz de kuşkonmaza hoş geldin demeye var mısınız?Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

  • Avrupa, Asya ve Amerikan mutfaklarının vazgeçilmezi kuşkonmazın yeşil, mor ve beyaz renkleri bulunur. İster salatasını yapın isterseniz yemekler de kullanın. Her mevsim yemek istiyorsanız da turşusu var.
  • Hassas çok yıllık otsu bir bitki olan kuşkonmaz; magnezyum, sodyum, demir, bakır, fosfor, selenyum, çinko, kalsiyum ve mangan gibi mineraller açısından zengin bir kaynaktır. C, K, B6, A ve tiamin, niasin gibi vitaminler de bu bitki içerisinde yeterli miktarda bulunur.
  • Lifli yapısı özellikle kabızlık çeken hastalar için bağırsakları çalıştırması nedeniyle tavsiye edilmektedir.
  • Hamileler ve yeni doğum yapan annelerin bilhassa tüketmesi gereken yiyeceklerdendir.
  • Potasyum yönünden zenginliği nedeniyle diüretik bir bitkidir ve toksinleri idrar yoluyla atarak kanı temizler. Afrodizyak etkisiyle de  cinsel hayata büyük etkisi olduğuna inanılır. 


Kuşkonmazlı Yemek Tarifleri

Kuşkonmaz, avokado ve yumurtalı açık sandviç tarifiKuşkonmaz & hindiba & Yedikule salatası tarifiPeynir kasesinde bahar salatası tarifi