ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER İRLANDA MUTFAĞI: İRLANDA MUTFAĞINDAN GELENEKSEL VE NEFİS YEMEKLER

İRLANDA MUTFAĞI: İRLANDA MUTFAĞINDAN GELENEKSEL VE NEFİS YEMEKLER

İrlanda mutfağında hangi yemekler yapılır? İrlanda'nın geleneksel yemekleri nelerdir? İrlanda'nın en meşhur yemekleri hangileridir? İşte, geleneksel İrlanda mutfağından nefis yemekler:
İrlanda Mutfağı: 13 Nefis Geleneksel İrlanda Yemeği

Kuzey Atlantik Okyanusu'nda bir ada ülkesi olan İrlanda, mutfağıyla ön plana çıkmayı başarmıştır. İrlanda'nın temel gıdası patatestir. İrlandalıların patatese olan bağımlılığı 1800'lü yıllarda patates kıtlığına neden olmuştur. Patates tarlalarının yanması sonucunda İrlanda'da yaklaşık 1 milyon insan hayatını kaybederken çoğunluğu başka ülkelere göç etti. İrlanda mutfağında yemekler genellikle sossuz olarak servis edilir. Yemeklerde çok fazla baharat kullanılmamaktadır. İrlanda mutfağının vazgeçilmezleri ise patates, süt ürünleri ve yulaftır. Aynı zamanda İrlandalılar peynir üreticisi olarak da bilinir. İrlanda güveci 200 yıldır geleneksel yemek olarak tanımlanmaktadır. Aynı şekilde İrlanda yahnisinin de yeri bir başkadır. İrlanda mutfağında çorbanın yeri de oldukça önemlidir. Çorbalar genellikle patates ve deniz ürünleriyle hazırlanır. Ülkenin sularla çevrili olması, midye, tarak, ıstakoz, istiridye gibi besinlerin sık sık tüketilmesine yol açar.  Peki, İrlanda'nın geleneksel yemekleri nelerdir? İrlanda mutfağında hangi yemekler var? İşte, farklı tatlar denemek isteyenler için İrlanda mutfağından nefis tarifler:İrlanda'da hemen hemen her evde rastlayabileceğiniz sodalı ekmek, geleneksel lezzetlerin başında gelir. İsteğe göre kuru üzüm, kuru kayısı gibi meyvelerle zenginleştirilebilir. Kabarıklığı ve yumuşaklığı ile çok sevilir.

Tarif için; Sodalı Ekmekİngiliz kökenli bir yemek olan cottage pie, çoban turtası ve yaz turtası isimleriyle de bilinmektedir. İrlanda mutfağında çok beğenilen bu yemek kıyma, soğan sosu ve patates püresi ile hazırlanır.

Tarif için; Cottage pieİrlanda mutfağının en lezzetli ve bize en çok hitap eden tatlarından biri de ballı hardallı tavuktur. Kızartma usulüyle pişirilen tavuklar, bal, hardal ve soya sosu ile marine edilir.

Tarif için; Ballı hardallı tavukİrlanda mutfağında baharat çok fazla kullanılmasa da, deviled eggs tarifinin ana malzemeleri baharatlardan oluşur. Yumurta ile hazırlanan bu yemek, genelde atıştırmalık olarak sunulur.

Tarif için; Deviled eggs (yumurta dolması)İrlanda'nın en meşhur yemeği yahnidir. Özellikle özel günlerde ve kalabalık sofralarda sunulmasıyla bilinir. Yapımında kuzu eti, havuç, patates ve soğan kullanılır.

Tarif için; İrlanda yahnisiİrlanda mutfağının ilk akla gelen yemekleri arasında colcannon tarifi gelmektedir. Sebze püresi olarak da bilinen colcannon, patates, kabak, pırasa gibi sebzelerle hazırlanır. Düşük kalorilidir.

Tarif için; Colcannon