Enerji Veren Sporcu İçecekleri Nelerdir?

Sporcu içecekleri nelerdir? Antrenman öncesinde ve sonrasında ne içilmesi gerekir? Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak'tan sporcular için enerji veren içecekler:
Enerji Veren Sporcu İçecekleri Nelerdir?
24 Nisan 2024, 21:59

Egzersiz yapan ya da yapmayan tüm bireylerde olduğu gibi sporcularda da yeterli sıvı tüketimi büyük önem taşımaktadır. Sporcuların en temel sıvı kaynağı sudur, yetersiz su tüketimi performansın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bununla birlikte, suya ek olarak spor performansını geliştirebilecek bileşenlere sahip bazı içecekler de beslenmeye eklenebilir.

 1. Kahve


Kahve, egzersizden yaklaşık 60 dk önce tüketildiğinde içeriğindeki kafein sayesinde performansı geliştirici etki gösterir. Ancak fazla miktarda tüketimi bulantı, anksiyete, uykusuzluk ve huzursuzluk gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir.

 1. Maden Suyu


Maden suyu, içeriğinde doğal olarak bulunan elektrolitler ve mineraller sayesinde spor sırasında kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konmasına destek sağlar. Bu sayede spor sonrası oluşabilecek kas krampları, yorgunluk, baş ağrısı gibi durumların önüne geçer.

 1. Sporcu İçeceği


Sporcu içeceklerinin ana bileşenleri su, karbonhidrat ve elektrolitlerdir. Araştırmalar, sporcularda ve uzun veya yoğun egzersiz yapanlarda faydalarını desteklemektedir. Önerilen miktar, egzersiz türüne göre değişir. Ancak sporcu içeceklerinin yüksek kalori içeriği konusunda dikkatli olunmalıdır.

 1. Kefir


Kefir, kalsiyum ve protein içeriğine ek olarak iyi bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler, gelişmiş bağışıklık fonksiyonu ve sağlıklı gastrointestinal sistem fonksiyonunun korunması yoluyla atletik performansı olumlu yönde etkileyebilir.

 1. Pancar Suyu


Pancar suyu, yüksek nitrat içeriğiyle kan damarlarını genişletir. Kan damarlarının genişlemesi sonucu çalışan kaslara daha fazla kan ve oksijen sağlanır ve atletik performansı artar.

 1. Hindistan Cevizi Suyu


Hindistan cevizi suyu potasyum, magnezyum, sodyum ve kalsiyum içeriği sayesinde hidrasyonu geri kazandırmak ve egzersiz sırasında kaybedilen elektrolitleri yenilemek için harika bir içecektir. Özellikle uzun süreli egzersizden sonra oldukça faydalıdır.


Yazar:

Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak

instagram.com/uzmdytaslihankucuk


Şunlara da göz atın;

 1. Yemekten sonra neden spor yapılmaz?
 2. Hangi yemek için ne kadar spor yapmalıyız?
 3. Kasları kuvvetlendiren besinler nelerdir?
 4. Fitness yapanlar için beslenme önerileri
 5. 1 saat yürüyüş kaç kilo verdirir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo