Her Gün 1 Saat Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir?

1 saat tempolu yürüyüş kaç kalori yakar? Günde 10000 adım atarak ayda kaç kilo verilir? Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım her gün 1 saatlik yürüyüşün kaç kilo verdirdiğini anlattı:
Her Gün 1 Saat Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir?
29 Temmuz 2021, 12:24

Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak hem kilo vermeyi kolaylaştırır, hem de daha sağlıklı ve dinç olmanızı sağlar. Kandaki kolesterol seviyesini azaltan yürüyüş, yüksek tansiyonun düşürülmesine de yardımcı olur. Haftada ortalama 150 dakika yürüyüş yapan kişiler, yapmayan kişilere göre daha sağlıklıdır. Peki, her gün yürüyüş yaparak kaç kilo verilir? İşte, Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan yürüyüş ve kilo ilişkisi:


Her Gün 1 Saat Yürüyüş Yaparak Kaç Kilo Verilir?

Yürüme gibi fiziksel aktivite, kalori yakmanıza yardımcı olduğundan kilo kontrolü için önemlidir. Günlük rutininize 1 saatlik tempolu yürüyüş ekleyerek, günde yaklaşık 300 kalori daha yakabilirsiniz. Elbette, ne kadar çok yürürseniz ve hızınız ne kadar artarsa o kadar çok kalori yakarsınız. Ancak denge önemlidir. Aşırıya kaçmak ağrı, yaralanma ve tükenmişlik hissiyle sonuçlanabilir. Düzenli egzersize yeniyseniz, kısa yürüyüşler veya hafif yoğunlukta yürümeye başlamanız ve kademeli olarak daha uzun yürüyüşlere veya daha orta veya şiddetli yoğunluğa geçmeniz gerekebilir.  


Kilo vermek için günlük olarak harcadığınızdan sürekli olarak daha az kalori yemelisiniz. Yürüyüşle yaktığınız kalori miktarını artırabilir, tükettiğiniz kalori miktarını azaltabilir veya her ikisini birden yapabilirsiniz. Genellikle 500 gr vücut ağırlığının 3500 kaloriye eşit olduğu söylenir. Bu teoriye dayanarak haftada 500 gr vermek için kalori alımını 7 gün boyunca 500 kcal azaltmanız gerekmektedir, kilo vermek isteyen çoğu birey için bu açık yeterlidir. Bu kural vücut yağ yüzdesi düşük olanlar için geçerli değildir. 500 kilokalorilik açığın bir kısmı günde 1 saat yürüyerek sağlanabilirken tükettiğiniz kalori miktarını kademeli olarak azaltabilirsiniz.  


Kalori alımına bağlı olarak her gün 500 kalorilik bir açık, haftada 0.2 ile 0.9 kilo kaybına neden olabilir. Bu da bir ayda 800 gram ve 3 kilo 600 gram arası değişiklik gösterir. Her gün 1 saat yürüyerek bu kalorilerin bir kısmını yakabilirsiniz. Ancak yürüyüş tek başına yeterli değildir. Düşük kalorili diyetle kombine edildiğinde düzenli tempolu yürüyüş daha sağlıklı kilo vermenizi sağlar.


1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori?

Orta tempolu bir saatlik yürüyüş, ortalama 250-350 kalori yakmanızı sağlar. Bu da bir ayda ekstaradan 7500-10000 kalori harcamanıza yardımcı olur. Her gün 1 saat tempolu yürüyüş yapmak, kilo verme sürecine destek olur.


10 Bin Adım Kaç Kalori Yakar?

Son yıllarda popüler olan ve akıllı telefonlarda yerini alan adım sayma uygulamaları, gün içinde kaç adım attığınızı gösterir. 10 bin adım ortalama 6-8 km arasında değişiklik gösterir. Tempoya göre günde 10 bin adım atmak yaklaşık 400-500 kalori yakmanızı sağlar.


Önemli Not: Yürüyüş yapmak sağlık açısından oldukça faydalıdır, ancak tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Yürüyüşe ek olarak beslenme programınızı düzenleyerek kilo verme sürecini daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

  1. Hangi yemek için ne kadar spor yapmalıyız?
  2. Yemekten sonra neden spor yapılmaz?
  3. Sporcuların aşırı protein tüketmesi zararlı mı?
  4. Diyet yaparken neden kilo verilmez?
  5. Diyette kalori yönetimi
Kategoriler
Lezzet Logo