ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER SAĞLIKLI BESLENME BAŞ AĞRISINA İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR? BAŞ AĞRISI İÇİN 11 SÜPER BESİN

BAŞ AĞRISINA İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR? BAŞ AĞRISI İÇİN 11 SÜPER BESİN

Baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? İşte, geçmek bilmeyen baş ağrılarına iyi gelen 11 süper besin:
Baş Ağrısına İyi Gelen Besinler Nelerdir? Baş Ağrısına Doğal Çözüm

Hemen hemen herkesin başına gelen baş ağrısının birçok nedeni olabilir. Kimi zaman sıcak ve soğuk havalar, kimi zaman bazı hastalıklar, kimi zamanda migren tutmasını baş ağrılarına neden olmaktadır. Böyle durumlarda ağrı kesicilere başvurmadan önce, çareyi yiyeceklerde arayabilirsiniz. Bazı yiyecekler var ki, içindeki mineraller sayesinde baş ağrılarını kısa sürede kesiyor. Aslında bu yiyecekler, günlük hayatta sık sık tükettiğimiz ama faydalarını bilmediğimiz besinlerden. 'Baş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısına ne iyi gelir?' diye merak edenler için 11 doğal yiyeceği yazımızda derledik. Şiddetli ve kronik baş ağrısı problemi yaşıyorsanız, mutlaka doktora danışmalı, yalnızca yiyeceklerle ağrıyı dindirmeye çalışmamalısınız. İşte, baş ağrısına iyi gelen yiyecekler;


Marul ve salatalık ile hazırlayabileceğiniz bol yeşillik salatası, baş ağrılarına doğal ilaç gibidir. Özellikle sıcak havalarda ortaya çıkan baş ağrılarına karşı son derece etkilidir.


Vücudun susuz kalması, baş ağrılarına neden olur. Özellikle yaz aylarında görülen baş ağrılarının nedeni susuzluk olabilir. Bu durumda karpuz, hücrelere su takviyesi vererek ağrının hafiflemesini sağlıyor.


Eğer hayatınızdan karbonhidratı çıkartmaya karar verdiyseniz, bu kararı gözden geçirmenizde fayda var. Vücut karbonhidrata da ihtiyaç duyuyor ve karbonhidrat eksikliği baş ağrılarına yol açıyor. Bu durumda makarna veya beyaz ekmek gibi yüksek kalorili besinler tüketmek yerine, öğünlerinize tam tahıllı somun ekmeği dahil edebilirsiniz.


Küçükken zorla yedirilen ıspanağın şimdilerde faydasını görmeye başladık. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde vücudun susuz kalmasını önleyen, tansiyonu dengeleyen ve kan akışını düzenleyen ıspanak, baş ağrılarına da iyi geliyor. Ispanağı nasıl tüketeceğinize karar veremiyorsanız, ıspanaklı tarifler sayfamızdan ilham alabilirsiniz.


Kahve, ölçülü bir şekilde içildiğinde vücut için faydalı bir hale geliyor. Kahvenin içerisinde bulunan kafein kan akışını düzenlerken, damarların aşırı genişlemesine de engel olur. Özellikle günde bir fincan Türk kahvesi içmek, vücut için oldukça yararlı.


İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde baş ağrılarını gideren susam, uygun miktarda tüketilirse vücut için birçok fayda sağlıyor. Ancak aşırı tüketildiğinde faydadan çok zarar verdiğini de unutmayın.


İçeriğinde bulunan potasyum minerali sayesinde, kavun kan akışının düzenlenmesini sağlar. Aynı zamanda vücuttaki organların işlevlerini yerine getirebilmesine de destek olur. Baş ağrılarını hafifleterek vücudun susuz kalmasını önler.