ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER BAŞ AĞRISINA İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR? BAŞ AĞRISINA DOĞAL ÇÖZÜM

BAŞ AĞRISINA İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR? BAŞ AĞRISINA DOĞAL ÇÖZÜM

Baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? İşte, şiddetli baş ağrılarına iyi gelen doğal yiyecekler ve çözüm önerileri;
Baş Ağrısına İyi Gelen Besinler Nelerdir? Baş Ağrısına Doğal Çözüm

Hemen hemen herkesin başına gelen baş ağrısının birçok nedeni olabilir. Kimi zaman sıcak ve soğuk havalar, kimi zaman bazı hastalıklar, kimi zamanda migren tutmasını baş ağrılarına neden olmaktadır. Böyle durumlarda ağrı kesicilere başvurmadan önce, çareyi yiyeceklerde arayabilirsiniz. Bazı yiyecekler var ki, içindeki mineraller sayesinde baş ağrılarını kısa sürede kesiyor. Aslında bu yiyecekler, günlük hayatta sık sık tükettiğimiz ama faydalarını bilmediğimiz besinlerden. Baş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısına ne iyi gelir? diye merak edenler için 11 doğal yiyeceği yazımızda derledik. Şiddetli ve kronik baş ağrısı problemi yaşıyorsanız, mutlaka doktora danışmalı, yalnızca yiyeceklerle ağrıyı dindirmeye çalışmamalısınız. İşte, baş ağrısına iyi gelen yiyecekler;


 • Bol Yeşillik Salatası

Marul, kıvırcık ve salatalık ile hazırlayabileceğiniz bol yeşillik salatası, baş ağrılarına doğal ilaç gibidir. Özellikle sıcak havalarda ortaya çıkan baş ağrılarına karşı son derece etkilidir.


 • Karpuz

Vücudun susuz kalması, baş ağrılarına neden olur. Özellikle yaz aylarında görülen baş ağrılarının nedeni susuzluk olabilir. Bu durumda karpuz, hücrelere su takviyesi vererek ağrının hafiflemesini sağlıyor. Karpuzun faydaları saymakla bitmese de, baş ağrısı için uygulayabileceğiniz yöntemlerden olduğunu söyleyebiliriz.


 • Tam Tahıllı Ekmek

Eğer hayatınızdan karbonhidratı çıkartmaya karar verdiyseniz, bu kararı gözden geçirmenizde fayda var. Vücut karbonhidrata da ihtiyaç duyuyor ve karbonhidrat eksikliği baş ağrılarına yol açıyor. Bu durumda makarna veya beyaz ekmek gibi yüksek kalorili besinler tüketmek yerine, öğünlerinize tam tahıllı somun ekmeği dahil edebilirsiniz.


 • Ispanak

Küçükken zorla yedirilen ıspanağın şimdilerde faydasını görmeye başladık. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde vücudun susuz kalmasını önleyen, tansiyonu dengeleyen ve kan akışını düzenleyen ıspanak, baş ağrılarına da iyi geliyor. Ispanağı nasıl tüketeceğinize karar veremiyorsanız, ıspanaklı tarifler sayfamızdan ilham alabilirsiniz.


 • Kahve

Kahve, ölçülü bir şekilde içildiğinde vücut için faydalı bir hale geliyor. Kahvenin içerisinde bulunan kafein kan akışını düzenlerken, damarların aşırı genişlemesine de engel olur. Özellikle günde bir fincan Türk kahvesi içmek, vücut için oldukça yararlı.


 • Susam

İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde baş ağrılarını gideren susam, uygun miktarda tüketilirse vücut için birçok fayda sağlıyor. Susamı nasıl tüketmeliyim diyenler için, iki malzemeli susam helvası tarifini öneriyoruz. Ancak aşırı tüketildiğinde faydadan çok zarar verdiğini de unutmayın.


 • Kavun

İçeriğinde bulunan potasyum minerali sayesinde, kavun kan akışının düzenlenmesini sağlar. Aynı zamanda vücuttaki organların işlevlerini yerine getirebilmesine de destek olur. Baş ağrılarını hafifleterek vücudun susuz kalmasını önler.


 • Badem

İçeriğinde bulunan magnezyum sayesinde baş ağrılarını hafifletir, mutluluk hormonunu harekete geçirir. Mutluluğun artmasıyla birlikte ne baş ağrısı kalıyor, ne dert tasa. Sade tüketmek istemeyenler için körili badem tarifini böyle bırakıyoruz.


 • Muz

En sağlıklı meyvelerden biri olan muz, doğal bir ağrı kesici niteliğinde. Özellikle yatmadan 3 saat önce bir bardak süt eşliğinde yenilen muz, damarları rahatlatarak stressiz bir uyku sağlıyor. Haliyle baş ağrılarından eser kalmıyor. Sade tüketmek istemiyorsanız, muzlu smoothie tarifini deneyin.


 • Patates

Potasyum, kan akışını düzenleyerek uykusuzluk ve stres gibi nedenlerle ortaya çıkan baş ağrılarına iyi gelir. Potasyum denildiğinde ilk akla gelen besin ise patatestir. Siz de patatesli tarifler ile baş ağrılarını giderebilirsiniz.


 • Süt

Baş ağrısıyla mücadele eden bir diğer besin ise süt. Muzla birlikte tüketildiğinde etkileri artan süt, stres, uykusuzluk, yara, baş ağrısı gibi sorunlara iyi geliyor. Bu yüzden uyumadan 2 saat önce süt içmenizi öneriyoruz.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!