ANASAYFA MUTFAK OKULU ŞIK GÖRÜNÜMLÜ TARTLAR İÇİN SÜSLEME TEKNİKLERİ

ŞIK GÖRÜNÜMLÜ TARTLAR İÇİN SÜSLEME TEKNİKLERİ

Şık görünümlü tartlar nasıl süslenir, süsleme teknikleri nelerdir? Farklı süsleme yöntemleri ile tartlarınızı daha da çekici hale getirebilirsiniz.

Malzemeler:
24-26 cm çapındaki tart için Malzemesi

  • 4 kahve fincanı (200 gr) un
  • 100 gr margarin
  • 2 yumurta
  • 4 kahve fincanı pudra şekeri
  • 1 paket vanilya
  • 1 tutam tuz

Not: Tuzlu tartı aynı miktar un, margarin ve yumurta ile pudra şekeri yerine rendelenmiş peynir ve yarım çay kaşığı tuz kullanarak hazırlayın.

Hazırlanışı:
Un, margarin, yumurta, pudra şekeri, vanilya ve tuzu Hamur yoğurma kabında yoğurun veya robotta hazırlayın. Hamuru yuvarlayıp streç folyo ile sarın. Buzdolabında yarım saat bekletin.Hamuru unlanmış zeminde bir kez daha yoğurun. Merdane ile yarım santim kalınlığında ve tart kalıbından 2-3 cm daha geniş olacak şekilde açın. Hamuru merdaneye sarıp kalıba yerleştirin. Elinizle bastırarak hamurun kalıbın dibine ve kenarlarına iyice yapışmasını sağlayın.
Merdaneyi kalıbın kenarlarına bastırarak dışa sarkan fazlalığı alın.
Motifli kenar süslemeleri 


Dalga motifi

Hamuru düz ve kalın kenarlı bir kalıba yayın. Kenarlarına parmak uçlarınızla hafif dalga şekli verin. Dalgaların uzun kısımlarının ortasını çorba kaşığının iç tarafıyla hafifçe belirginleştirin.Kıvrımlı motif

Hamuru düz ve kalın kenarlı bir kalıba yayın. Hamurun kenarlarını belli aralıklarla iki işaret parmağınızın arasına alarak şekillendirin ve sık kıvrımlar oluşturun. 

Dantel motifi

Hamuru düz kenarlı kalıba 2 cm dışa taşacak şekilde yayın.Taşan kısımları elinizle düzelterek aynı hizaya yükseltin.Mutfak makası ile 1.5 cm aralıklarla ve 1 cm derinlikte kesin.Kestiğiniz parçaları değişimli olarak bir içeri bir dışarı olmak üzere kıvırın. Kıvırdığınız parçaların küçük dikdörtgenler şeklinde olmasına özen gösterin.
 


Örgü motifi

Hamuru, un serpilmiş zeminde 2-3 mm kalınlığında açın. Hamur kesici aletle 1 cm genişliğinde şeritler kesin.Şeritleri, uç kısımlarını birbirine ekleyip yapıştırarak uzatabilirsiniz. 3 şeridi unlanmış zeminde yanyana dizip saç örgüsü yapın.
Kalıba yaydığınız hamurun dışa taşan kenarları içe doğru kıvırın. Üzerine fırça ile hafifçe su sürüp saç örgüsünü yerleştirin.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!