Enerjik Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Çocuğunuz çok enerjikse ve yeterince yemek yemediğini düşünüyorsanız, sizi böyle alalım. İşte, Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak'tan enerjik çocuklar için beslenme önerileri:
Enerjik Çocuklar Nasıl Beslenmeli?
05 Eylül 2022, 12:06

'Çocuğumun bitmeyen bir enerjisi var, hiç yerinde durmuyor.' diyenleri böyle alalım. Bu durum sizi yorsa da, çocuğunuzda 'dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu' gibi bir hastalık yoksa, endişelenecek bir şey yok demektir. Günümüzde birçok çocuk hareketsiz bir yaşam sürdüğü için, obezite giderek yaygınlaşıyor. Özellikle yetişkinlik dönemlerinde obez olma riskini artırıyor. Bu yüzden çocuğunuzdaki yüksek enerjiyi baskılamak yerine, bu enerjiyi oyun, egzersiz gibi aktivitelerde dışarı atmasına yardımcı olmanız gerekir. Ancak bu noktada beslenmeye de dikkat etmeniz gerekir.

Yeterli Miktarda Enerji Aldığından Emin Olun!

Bir bireyin gün içindeki aktivite düzeyi ne kadar artarsa, günlük olarak alması gereken enerji miktarı da o kadar artar. Gün içinde sürekli hareket halindeki çocukların gelişmesinin sağlanabilmesi açısından, besinlerle yeterli miktarda enerji alması sağlanmalıdır. Bunun için de sebze yemeklerine kıyma, köftenin içerisine yumurta eklemek gibi yöntemlerle, yediği yemekleri zenginleştirebilir ve öğün düzenine dikkat ederek enerji ihtiyacını karşılayabilirsiniz.


çocuk

Ara Öğünlere Dikkat!

Sürekli hareket halindeki çocuklar daha çok acıkır ve açlıklarını şeker oranı yüksek, paketli gıdalarla bastırmak isteyebilirler. Bu besinler yerine süt, kefir, ayran, yoğurt gibi süt ürünlerinin yanına taze meyve, badem, fındık gibi kuruyemişler ekleyerek hem daha doyurucu, hem de besleyici ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca ara öğünlü beslenme düzeni ile çocuğunuzun günlük enerji ihtiyacını da daha kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Cips/kraker gibi atıştırmalıklar, hazır meyve suları, asitli içecekler, şekerlemeler ve renklendirici içeren besinler, hazır çorbalar, hazır soslar ve salam gibi işlenmiş et ürünleri tüketilmemelidir. Katkı maddesi içeren gıdalar hiperaktif davranışları artırabilir.

Magnezyum Yetersizliği Önlenmeli!

Çocuklar özellikle bir yerden atlama, hızlı koşma, tehlikeli hareketler yapma gibi durumlarda adrenalin salgılar. Aşırı salgılanan adrenalin ise, magnezyumun hızlı harcanmasına neden olur. Bu durumda, magnezyum eksikliği görülebilir. Kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar, magnezyum bakımından zengindir. Bu yüzden magnezyum içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.


Yazar:

Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak

instagram.com/uzmdytaslihankucuk


Şunlara da göz atın;

  1. Çocukların beslenmesine altın kurallar
  2. Okul yemekleri
  3. Çocuklarda bağışıklığı güçlendirmek için ne yapmalıyız?
  4. Çocuklarda dikkat dağınıklığına ne iyi gelir?
  5. Çocuklarda obezite neden olur?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo