Diyet Çorba Tarifleri: Düşük Kalorili 15 Nefis Tarif

Diyet listelerine ekleyebileceğiniz pratik diyet çorba çeşitleri nelerdir? İşte, diyet listelerine ekleyebileceğiniz düşük kalorili ve sağlıklı 15 diyet çorba tarifi:
Diyet Çorba Tarifleri: Düşük Kalorili 15 Nefis Tarif
13 Nisan 2023, 16:56
Lezzet Trendleri

Zayıflamak, kilo kontrolünü sağlamak ve sağlıklı beslenmek için uygulamamız gereken diyetler, vücudun daha dinç olmasını sağlıyor. Hızlı kilo verdiren şok diyetleri yerine daha yavaş ama kontrollü ve sağlıklı diyetleri tercih etmenizi öneriyoruz. Diyet uygularken hem düşük kalorisi, hem de lezzetiyle sık sık tüketilen besinler çorbalardır. Peki, diyet çorba çeşitleri nelerdir? Hangi öğünlerde tüketilmelidir. Diyet listenize gönül rahatlığıyla ekleyebileceğiniz nefis çorba çeşitlerini ve kalori değerlerini yazımızda derledik. Listedeki çorbaları ilham almak için kullanabilir daha fazlasına çorba tarifleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İşte, 15 diyet çorba tarifi:

  1. Domates Çorbası

domates çorbası

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan domates çorbası, yalnızca 7 malzeme ile hazırlanır. Porsiyonu ortalama 60 kalori değerinde olan domates çorbasını, videolu anlatımıyla kolayca hazırlayabilirsiniz.

  1. Semizotu Çorbası

semizotu çorbası

Uzm. Dyt. Arzu Menekşe ve Şef Şehnaz Doğan'ın tarifi olan semizotu çorbası, sebze suyu, semizotu, kabak, yoğurt ve çörek otu ile hazırlanır. Porsiyonu 75 kalori olan bu çorba, uzun süre tokluk hissi verir.

  1. Cennet Çorbası

cennet çorbası

Mısır unu, sarımsak tozu ve tereyağı ile hazırlanan cennet çorbası, ortalama 30 dakikada sofralardaki yerini alır. Cennet çorbasının bir porsiyonu, 85 kalori değerindedir.

  1. Kabak Çorbası

kabak çorbası

Kalp sağlığına iyi gelmesiyle bilinen kabak, diyet listelerinde en çok kullanılan besinlerden biridir. Kabak çorbasının bir kasesi ortalama 30 kalori değerindedir. Bu nedenle öğle ve akşam yemeklerinde tüketilmesi önerilir.

  1. Terbiyeli Şehriye Çorbası

terbiyeli şehriye çorbası

Arpa şehriye, domates suyu ve maydanoz ile hazırlanan bu çorba, genellikle kalabalık sofraların başlangıç menülerinde yer alır. Porsiyonu 95 kalori olan şehriye çorbası, yumurta ve limon suyu ile terbiye edilir.

  1. Diyet Çorba

diyet çorba

Biber, sarımsak, domates, soğan ve yulaf ezmesi ile hazırlanan diyet çorba, sebzelerin fırında pişirilerek közlenmesiyle hazırlanır. Porsiyonu ortalama 60 kalori olan diyet çorbayı, diyet listelerine ekleyebilirsiniz.

  1. Gazpacho Çorbası

gazpacho çorbası

Bol malzemeli bir çorba olan gazpacho, İspanyol mutfağından dünyaya yayılmıştır. Soğuk bir şekilde servis edilen bu çorba, 15 dakikada sofralardaki yerini alır. Gazpacho çorbasının 100 gramı ortalama 20 kaloridir.

  1. İmaret Çorbası

imaret çorbası

Bolu mutfağıyla özdeşleşen imaret çorbası, süt, pirinç, ve nane ile hazırlanır. Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan imaret çorbası, ana yemek öncesi midenin rahatlamasına yardımcı olur.

  1. Soğuk Pancar Çorbası