Mercimek Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Mercimek çorbası neye iyi gelir, faydaları nelerdir? Mercimek çorbası hangi mineralleri barındırır? Dyt. Gizem Çelik, mercimek çorbasının faydaları ve besin değerlerini anlattı.
Mercimek Çorbasının Faydaları Nelerdir?
27 Mart 2023, 11:52

Soğuk kış aylarında en sık tercih edilen çorbalardan biri olan kırmızı mercimek çorbasının çok sayıda faydası da bulunuyor. Bu faydaları içeriğindeki yüksek vitamin, mineral ve çözünür lif oranından geliyor. B grubu vitaminler, potasyum, magnezyum, çinko yönünden zengin olan kırmızı mercimek çorbasını, özellikle kış aylarında haftada iki kez tüketmeye özen gösterin.

Mercimek Çorbasının Faydaları Nelerdir?

 1. Kırmızı mercimek çorbasındaki yüksek çözünür lif oranı sayesinde uzun süre tokluk sağlar, böylece zayıflama sürecini kolaylaştırır.
 2. Kırmızı mercimek çorba olarak tüketildiğinde bağırsak hareketlerini düzenler. Ancak büyük porsiyonlarda tüketildiğinde şişkinlik yapabilir.
 3. Bağırsaktaki iyi bakterileri besler, böylece bağışıklığı destekler.
 4. Besinlerdeki kolesterolü bağlayarak kan kolesterol düzeyinin düşürülmesinde etkilidir. 

mercimek çorbası

 1. Glisemik indeksi çok düşük olduğundan kan şekeri kontrolünü sağlar. Bu sayede hem diyabetin yönetilmesinde hem de bel çevresinden yağ kaybını sağlamada etkilidir.
 2. İçeriğindeki demir ve folik asit sayesinde kansızlığın önlenmesinde etkilidir. Ancak kırmızı mercimek çorbasındaki demirden yararlanmak için mutlaka limon gibi bir C vitamini kaynağıyla birlikte tüketilmelidir.
 3. Potasyumdan zengin olan kırmızı mercimek çorbası yüksek kan basıncının düşürülmesinde, kalp-damar sağlığında, ödem oluşumunun önlemesinde etkilidir.
 4. Zengin polifenol içeriği sayesinde antioksidan ve anti-enflamatuar etki göstererek kanser gibi çeşitli hastalıkları önler.
 5. Bitkisel protein yönünden zengindir. Tam buğday ekmeği gibi tahıllarla birlikte tüketildiğinde vücuda yüksek oranda protein sağlar.

mercimek çorbası

Mercimek Çorbasının Besin Değerleri

Bir porsiyon kırmızı mercimek çorbası şunları içerir;

 1. Kalori: 137 kcal
 2. Karbonhidrat: 8,98 g
 3. Protein: 3,75 g
 4. Yağ: 3,25 g
 5. Lif: 2,74 g
 6. Potasyum: 180 mg
 7. Kalsiyum: 22 mg
 8. A vitamini: 703
 9. C vitamini: 1,83 mg
 10. Demir: 0,88

Yazar:

Dyt. Gizem Çelik

instagram.com/dyt.psk.gizemcelik

Şunlara da göz atın;

 1. Mercimek çorbası tarifleri
 2. Mercimek çorbasının yanına ne gider?
 3. Yoğurt çorbasının faydaları nelerdir?
 4. Tavuk suyu çorbası neye iyi gelir?
 5. Domates çorbasının faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo