Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Evde 8 Doğal Çözüm

Cilt kuruluğu neden olur? Cilt kuruluğu nasıl geçer? Evde cilt kuruluğuna ne iyi gelir? İşte, kış aylarında yaygın olarak görülen cilt kuruluğundan kurtulmanızı sağlayacak 8 doğal yöntem:
Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Evde 8 Doğal Çözüm
24 Nisan 2024, 21:58

Kuru cilt, birçok farklı neden sonucunda çıkan ve özellikle kış aylarında sık sık görülen bir durumdur. Ciltteki nemin bazı nedenler yüzünden kaybolmasıyla ortaya çıkan bu durum, cildin fazla kuru olmasına ve pul pul dökülmesine yol açabilir. Özellikle sıcak duş almak, ısı, sert sabunlar, kalitesiz kozmetik ürünler, soğuk rüzgar ve kurak iklimler cilt kuruluğunun en yaygın nedenleri arasındadır. Cilt kuruluğu için, evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri kullanabilir, cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu yöntemlere geçmeden önce cilt kuruluğu nedenleri ve belirtilerine daha yakından bakalım.

Cilt Kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

 1. Hava şartları: Cilt, nem seviyesinin düştüğü sonbahar ve kış aylarında kurumaya çok müsaittir.
 2. Sıcak duş: Uzun süreli sıcak duşlar, cilt kuruluğunun başlıca nedenlerindendir. Ayrıca klorlu havuzda yüzmek de cildin kurumasına yol açar.
 3. Isınma: Kalorifer, şömine, odun sobası ve yerden ısıtmalı cihazlar ortamdaki nemin azalmasına yol açar. Bu durumda cilt daha kısa sürede kurur.
 4. Yetersiz sıvı: Her gün yeterli miktarda su içmek, cilt sağlığı için de son derece önemlidir. Vücut susuz kaldığında cilt kuruluğu ile kendini gösterebilir.
 5. Sert sabunlar: Ele veya yüze doğrudan sürülen sert sabunlar, cildin kurumasına yol açar.
 6. Bazı ilaçların yan etkisi: Kullandığınız bazı ilaçların cilt kuruluğu gibi yan etkileri olabilir.

Cilt Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

 1. Ciltte pütürlü bir görünüm
 2. Özellikle duştan sonra ortaya çıkan ciltte gerginlik hissi
 3. Kanamaya müsait derin çatlaklar
 4. Ciltte pullanma ve soyulma
 5. Kaşıntı
 6. Çatlaklar ve ince çizgiler
 7. Kaşımaya bağlı olarak gelişen renk değişikliği

Cilt Kuruluğu Nerelerde Görülür?

Cilt kuruluğu yalnızca yüzde değil, eller, dirsekler, dudaklar, göz kapakları ve dizlerde de görülebilir.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

 1. Hindistan Cevizi Yağı


Hindistan cevizi yağı, cilt kuruluğu için en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Yumuşaklığı ile cildi nemlendirir ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ayrıca vücudun hemen hemen birçok bölgesinde de kullanmaya uygundur. Hindistan cevizi yağı başka bir yağla karıştırılmaya gerek olmadan uygulanır. En doğru sonuç için, günde bir kez hindistan cevizi yağı ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.

 1. Yulaf Ezmesi


Yulaf ezmesi, tahriş olmuş ciltler için çok uygun bir besindir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan yulaf ezmesi, kaşıntıları da hafifletir. Yulaf ezmesini mutfak robotundan çektirerek toz haline getirin. Ardından ılık suyla karıştırın ve bu suyla duş alın. Böylece cildiniz nemlenecek ve kuruluğu azalacaktır.

 1. Antioksidanlar ve Omega 3


Antioksidan açısından zengin gıdalar, cildin daha kısa sürede yenilenmesine yardımcı olur. Yaban mersini, havuç, domates, fasulye, mercimek, bezelye ve somon antioksidan içeriğiyle cildi yeniler, omega 3 içeriğiyle cildin daha parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

 1. Eldiven


Daha öncede söylediğimiz gibi, cilt kuruluğunun en çok görüldüğü bölgelerden biri de ellerdir. Bunun nedeni ellerimizin sürekli deterjan, sabun ve dezenfektanlara maruz kalmasıdır. Ayrıca sıcak ve soğuk havalarda ellerin kurumasına yol açar. Bu durumdan kurtulmak için, özellikle bulaşık yıkarken ve temizlik yaparken ellerinize eldiven takın. Ellerinizin kimyasal maddelere maruz kalmasını önleyin. Çok soğuk havalarda dışarı çıkarken yalıtımlı eldivenler kullanın.

 1. Duş Rutini


Çoğu kişi duş esnasında suyu çok sıcağa ayarlar. Bu durum cildin haşlanmasına ve hasar görmesine yol açar. Duş esnasında ılık su kullanın, kokusuz ve yumuşak sabunları tercih edin. Duş süresini kısaltmayı deneyin.

 1. Nemlendirici Krem


Nemlendirici krem kullanmayı alışkanlık haline getirin. Özellikle doğal malzemelerle hazırlanan nemlendiricileri, hem evde, hem de dışarıdayken kullanın.

 1. Kaliteli Cilt Bakım Ürünleri


Makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünlerin kaliteli olmasına özen gösterin. Alerjenlerden ve tahriş edici maddelerden kaçının. Giydiğiniz kıyafetlere de özen gösterin. Şöminenin yanında oturmak, yünlü kıyafetler giymek ve klorlu suda uzun süre vakit geçirmek cilt kuruluğu riskini arttırır.

 1. Aloe Vera


Aloe vera da, cilde doğal nem sağlayan besinlerden biridir. Aloe veranın içindeki jel ile cildinize haftada 1 veya 2 kez maske uygulaması yapabilirsiniz. Ayrıca aloe verayı, ev yapımı nemlendirici kremin içerisine de ekleyebilirsiniz. Fakat aloe veraya karşı herhangi bir alerjiniz varsa, kesinlikle uygulamayın.


Not: Eğer cilt kuruluğu uzun bir süredir devam ediyorsa, dikkat etmenize ve farklı yöntemler denemenize rağmen geçmiyorsa, en kısa sürede doktora başvurun.


Şunlara da göz atın;

 1. Cildi güzelleştiren besinler
 2. Yağlı cildi olanlar ne yemeli?
 3. Cilt lekeleri için karbonat maskesi
 4. Sağlıklı cilt için mucizevi besinler
 5. Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo