Cildi Güzelleştiren ve Onaran Besinler Nelerdir?

Cildi güzelleştiren besinler nelerdir? Hangi yiyecekler cilt sağlığını destekler? İşte, Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak'tan cilt sağlığına iyi gelen besinler:
Cildi Güzelleştiren ve Onaran Besinler Nelerdir?
24 Nisan 2024, 21:35

Cilt güzelliği herkes için önemli, zinde ve sağlıklı bir vücudun yansıması diyebiliriz. Peki, cildimize nasıl bakmalıyız? Cildi güzelleştiren besinleri beslenme programına ekleyerek kısa sürede cildinizdeki farkı görebilirsiniz. İşte, cildi güzelleştiren, hücreleri onaran ve sağlıklı bir görünüm veren besinler:


  1. Her Şeyin Başı Su


Cildi güzelleştirmek için ilk önceliğimiz her zaman su.. Günlük kg başına herkesin ortalama 30 ml su tüketmesi gerekir. Gün içerisinde içilen kahve, çay, ayran, kola ve diğer sıvılar su ihtiyacını karşılamaz. Öyle ki siyah çayın aşırı tüketilmesi vücudun susuz kalmasına yol açar. Bu yüzden su ihtiyacını başka besinlerle karşılamaya çalışmayın. Çalıştığınız ortamdan, masadan ve çantadan suyunuzu eksik etmeyin.


  1. Hormonal Denge İçin Uyku Şart


Cildi güzelleştiren besinlere geçmeden önce bir diğer kritik nokta ise uyku. Uyku esnasında salgılanan hormonlar zinde ve sağlıklı bir beden için en öncelikli gereksinimdir. Günde yaklaşık 6-8 saat uyumak, cildin dinlenmesine, vücudun daha sağlıklı ve zinde olmasına yardımcı olur. 


  1. Doğallıktan Yana Olanlar İçin E Vitamini


Cilt sağlığını desteklemek için, kış aylarında cildi yumuşatan ve güçlü antioksidan özellikleriyle hücre yenilenmesine katkıda bulunan E vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Gün içinde tüketilen kuruyemişler, bitkisel yağlar ve avokado E vitamini bakımından zengin olan besinlerin başında gelir. Sağlıklı ve canlı bir cilt için, günlük E vitamini ihtiyacının tamamı bu besinlerle karşılanmalıdır.


  1. Antioksidan Dolu Sebze ve Meyveler


E vitaminin etkilerini arttırmak ve cildi güzelleştirmek için, C vitamini ile birlikte tüketmeniz gerekir. Turunçgiller, kırmızı biber, yeşil yapraklı sebzeler ve kivi, C vitamini kaynaklarının başında gelir. C vitamini suda eriyen vitamin grubundadır. Bu yüzden günlük C vitamini ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. 2 adet kiviyle veya 100 gram kırmızı biberle günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.


C vitaminin yanı sıra A vitamini de cilt sağlığını destekler. Özellikle A vitamini bakımından zengin olan havuç, beslenme listelerinde mutlaka yerini almalıdır. Yemeklerde veya kahvaltılarda havuç tüketerek ölü dokuları uzaklaştırabilir, cilt kanserine karşı önlem alabilirsiniz.


  1. Denizden Gelen Mucize Somon


Omega 3 denildiğinde ilk akla gelenler su ürünleri tabi ki.. Onların içinde bulunan somon ise, Omega 3 bakımından en zengin kaynaklardan biridir. Omega 3, vücut tarafından üretilmediği için mutlaka besinlerden alınmalıdır. Somunu fırında veya ızgarada pişirerek hem sağlıklı beslenebilir, hem de cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Somon tarifleri sayfamızdan en özel tariflere ulaşabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

  1. Doğal cilt maskeleri
  2. Havuç maskesi nasıl yapılır?
  3. Yağlı cildi olanlar nasıl beslenmeli?
  4. Ev yapımı nemlendirici krem
  5. Ozon yağı nasıl kullanılır?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo