Uyku Kalitesini Artırmanın Etkili Yolları

Uyku kalitesi nasıl artırılır? Uyku kalitesini artırmak için ne yapmak gerekir? İşte, uyku kalitesini artırmanın en etki 6 yolu:
Uyku Kalitesini Artırmanın Etkili Yolları
17 Ağustos 2022, 13:02

Uyku, vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için son derece önemlidir. Stres, çevresel faktörler, hormonlar ve yanlış beslenme, uyku kalitesini düşüren faktörler arasında yer alır. Kaliteli ve düzenli uyku; Büyüme hormonu salgılanmasına, tokluk hormonunun işlevini yerine getirmesine ve kortizol hormonunun baskılanmasına yardımcı olur. Bu sayede güne daha dinç ve enerjik başlayabilirsiniz. Eğer çok stresli ve yoğun bir zamandan geçiyor, uykusuzlukla mücadele ediyorsanız, aşağıdaki yolları izleyerek daha kaliteli bir şekilde uyuyabilirsiniz. İşte, uyku kalitesini artırmanın en etkili yolları:

  1. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları

Yeterli ve dengeli beslendiğiniz günlerde, vücut fonksiyonları daha verimli çalışır. Bu da uyku kalitesini doğrudan etkiler. Uyumadan önce çok yağlı, tuzlu, acı, ekşi, baharatlı yiyecekler tüketmek, uyku kalitesini düşürerek mide sorunları yaşamanıza neden olur. Bu yüzden yatmadan önce daha hafif besinler tüketmeyi deneyebilirsiniz. Yemek esnasında çok hızlı yememeye ve iyice çiğnemeye özen gösterin. Gün içinde çok dar kıyafetler giymeyin. Uykudan en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakın. 


serotonin

  1. Triptofandan zengin besinler tüketin.

Serotonin, yeterli miktarda salgılandığında ruh halimizi olumlu yönde etkiler. Serotonin, triptofandan zengin besinler sayesinde vücudumuzda sentezlenir. Badem, ceviz, yağlı tohumlar, avokado, ananas, domates, muz, hindi, somon ve süt ürünleri, triptofan bakımından zengindir. Ayrıca magnezyum, çinko ve omega 3 içeren besinler de oldukça önemlidir. 


papatya çayı

  1. Bitki çaylarını unutmayın.

Yorgun ve stresli bir günün sonunda, hem yorgunluğu yatıştırmak, hem de kaliteli bir uyku sağlamak için, papatya çayı, lavanta, yasemin, melisa gibi bitkileri içeren bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Uykudan bir saat önce, müzik eşliğinde bitki çayı içebilirsiniz. 

  1. Uykusuzluk problemine ufak bir ara öğün

Bazı kişiler aç hissettiğinde rahat uyuyamıyor. Böyle bir durumda yatmadan 2-3 saat öncesinde ufak bir ara öğün yapabilirsiniz. Ara öğünde laktozsuz süt ürünleri, bir porsiyon meyve veya bir porsiyon yağlı tohum tüketebilirsiniz. 


uyku

  1. Sıvı tüketimine dikkat edin.

Yatmadan önce çok fazla sıvı tüketmek, uykunun yarıda kesilmesine sebep olabilir. Yatmadan önce kahve, siyah çay, yeşil çay gibi kafein içeren içecekler içilmesi, uykuya dalmanızı da geciktirebilir.

  1. Fiziksel aktivite yer verin.

Gün sonunda enerjinin harcanmış olduğu yorgun bir vücut, uykuyu ihtiyaç haline getirir. İyi uyuduğunuz gün, spor performansı da artar. Bunun için yatmadan birkaç saat hafif tempolu bir yürüyüş yapmak, uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. 


Şunlara da göz atın;

  1. Uyku ve beslenme ilişkisi
  2. Uyku kaçıran besinler
  3. Sürekli uyku hali neden olur?
  4. Uykumuzun gelmesi için ne yapmalıyız?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo