Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur?

Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur, nasıl geçer? Tırnaktaki beyaz lekeler hangi hastalığın habercisidir? İşte, Dermatoloji Uzmanı Dr. Nilsu Salih'ten tırnaktaki beyaz lekelerin sebepleri:
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur?
24 Nisan 2024, 22:32

Tırnaklar zaman zaman beslenme bozukluğu, stres ve birçok hastalığa bağlı nedenlerden yıpranabilir ve bozulabilirler. Tırnaklarda beyaz lekeler herkeste görülebilir. Bu beyaz renk değişikliğinin yoğunluğu, şekli ve büyüklüğü önemli olup oluş sebebi hakkında bize ipucu verir. Tırnaklardaki beyaz noktaların en sık sebeplerinden biri ele sürekli temas eden temizlik ürünleri ve boyacılık, tekstil, kuaförlük gibi çeşitli meslek dallarında kullanılan kimyasallardır. Bu kimyasallar, sadece tırnaklara değil tüm ele zarar verir. Teması engellemek ve eldivenle iş yapmak gerekir. Tırnaktaki uzun süreli beyaz lekeler ciddiye alınmalı, geç kalınmaması gerekir. Dermatoloji uzmanına gidilerek muayene ve laboratuvar incelemeleri ile sebebin araştırılması, nedene yönelik tedavinin verilmesi gerekir.Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur?

  1. Tırnakta oluşan beyaz lekelerin birden fazla nedeni olabilir. Bu sebeplerin başında kansızlık, kalsiyum eksikliği ve tırnak mantarı sayılabilir. Tırnaktaki beyaz lekelerin çoğunluğu tırnaklarınla birlikte uzayıp vücudundan atılır. Bu süreçte bol bol su içmek, çinko ve kalsiyum içerikli gıdalar tüketmek fayda sağlayacaktır. Ancak tırnak lekeleri uzun süre geçmiyorsa, beyazdan sarı renge dönüyorsa bu tırnak mantarının işareti olabilir.
  2. Tırnaktaki beyaz lekeler, uzun beyaz dalgalanmalar şeklinde birden fazla tırnakta görülüyorsa protein ve başka besin eksikliğinden, böbrek veya karaciğer rahatsızlığından kaynaklanabilir. Kısa beyaz ve yatay çizgilerse şeklinde ise sıklıkla darbe sonucu oluşmuştur, sert cisimlere tırnaklarla müdahale edilmemesi önlemi alınarak zamanla kendiliğinden kaybolur.
  3. Tırnaklarda meydana gelen beyaz lekelerin tırnak kökünden ucuna kadar geniş alana yayılmaları ise arsenik zehirlenmeleri, çinko, selenyum, kalsiyum magnezyum ve manganez gibi minerallerin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Mutlaka uzman bir hekime başvurmak ve kan değerlerine baktırmak gerekebilir.
  4. Bu lekelerin oluşmasındaki diğer sebepler ise tiroit hormonlarının düzensizliği, kansızlık, keratin yetersizliği ve bazı ilaçların yan etkileridir.


Yazar:

Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nilsu Salih

instagram.com/dr.nilsugencyilmaz


Şunlara da göz atın;

  1. Sararan tırnaklar nasıl beyazlatılır?
  2. Tırnak bakımı nasıl yapılır?
  3. El titremesi neden olur?
  4. El bakımı nasıl yapılır?
  5. Ayak altı yanmasına ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo