ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ KİNOA NASIL YENİR, FAYDALARI NELERDİR?

KİNOA NASIL YENİR, FAYDALARI NELERDİR?

Kinoa nedir, ne işe yarar? Kinoa nasıl yenir? Kinoa çiğ olarak tüketilir mi? Kinoa çeşitleri nelerdir? İşte, zayıflama sürecine destek olan kinoalı tarifler:
Kinoa Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

Kinoa, yenebilir tohumlardan oluşan bir bitkidir. Tahıllara benzese de buğdaygillerden değildir. Pancar ve ıspanak gibi bitkilere daha yakındır. Kinoa tarımına Ekvador, Peru, Bolivya, Kolombiya'da başlanmıştır. Ana vatanı Güney Amerika olan kinoa, ülkemizde yeni yeni yetiştirilmeye başlamıştır. Peki, diyet listelerinde de yer verilen kinoa nasıl yenir? İşte, kinoanın faydaları ve tüketim şekilleri:

Dilerseniz, kinoalı tarifler sayfamızdan birbirinden lezzetli tariflere ulaşabilirsiniz.
Kinoanın Faydaları Nelerdir?

  • Kiloyu korumaya ve zayıflama sürecine destek olur.
  • Tam proteinli bir besindir.
  • Yüksek oranda lif içerir.
  • Demir bakımından zengindir. Bu yüzden kansızlığı olan kişilere önerilir.
  • Antioksidan özelliği ile bağışıklığı güçlendirir.
  • Glutensiz bir besindir. Bu sayede çölyak hastaları da kinoa kullanabilirsiniz.
  • Sinir ve kemik fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlar.
  • Kasları destekler ve vücuda enerji verir. Halsizliğe iyi gelir.
  • Kan şekerini düşürür. Bu nedenle diyabet hastalarına da önerilir.


Kinoa Çeşitleri Nelerdir?


En yaygın kullanılan kinoa çeşitleri siyah, beyaz ve kırmızı kinoadır. Salata tarifleri için kırmızı kinoa daha uygundur. Kabukları acı olan ve elle ovuşturulup temizlenerek kullanılan beyaz kinoa, pilav, dolma ve kısır yapımında kullanılır. En yoğun aromaya sahip olan kinoa ise siyah renkli olandır. Pişirme işleminden sonra kırmızı kinoa gibi diri bir şekilde kalır.


Kinoa Nasıl Yenir?

Faydaları saymakla bitmeyen kinoa, birçok yemeğin içerisinde kullanılır. Farklı malzemelerle bir araya getirilen kinoa, yemeğe lezzet katar. İşte, kinoayla yapabileceğiniz tarifler;Düşük kalorili bir besin olan kinoa, çorba yapımında kullanılır. Kuzukulağı, yeşil mercimek gibi sebze ve bakliyatlarla bir araya getirilen kinoa çorbası, vejetaryen ve diyet menüleri için de uygundur.

Tarif için; Kuzukulaklı kinoa çorbasıYüksek kalori değerine sahip olan beyaz ekmek, diyet listeleri için uygun değildir. Chia tohumu, keten tohumu ve kabartma tozu ile hazırlanan kinoa ekmeği, fırında pişirilir. Yemeklerin yanında sunulabilir.

Tarif için; Kinoa ekmeğiKıymayla yapılan köftelerin yeri bir başka olsa da, kinoanın lezzetinden faydalanarak nefis köfteler hazırlayabilirsiniz. Protein bakımından zengin olan kinoa köftesini, kinoa unu ve keçi peyniri ile zenginleştirebilirsiniz. Yapımında et kullanılmayan kinoa köftesi, vejetaryenler için de uygundur.

Tarif için; Kinoa köftesiKinoa salatası, restoran menülerinde sık sık yer verilen bir salata çeşididir. Demir ve protein bakımından zengin olan kinoa salatası hem sebzeli, hem de meyveli çeşitleriyle sunulabilir. Özellikle semizotu ve çilek, kinoaya en çok yakışan besinler arasında yer alır.

Tarif için; Kinoalı meyve salatasıKinoa, pilav, dolma ve kısır yapımında da kullanılan bir besindir. Pilav yapımında en çok kullanılan kinoa, beyaz renkli olandır. Vegan menüleri için de uygun olan kinoa pilavı, soğan, sarımsak ve domates ile zenginleştirilir.

Tarif için; Kinoa pilavı