ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MALZEME REHBERİ AVOKADO NASIL YENİR: ŞİFA DEPOSU AVOKADO NASIL TÜKETİLMELİDİR?

AVOKADO NASIL YENİR: ŞİFA DEPOSU AVOKADO NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Avokado nasıl yenir? Avokado hangi tariflerde kullanılır? Avokado nasıl soyulur? İşte, avokado soyma teknikleri ve en lezzetli avokado tarifleri:
Avokado Nasıl Yenir: Şifa Deposu Avokado Nasıl Tüketilmelidir?

Ana vatanı Meksika olan avokado, ülkemizde en çok Antalya ve İskenderun'da yetiştirilmektedir. Doktorlar tarafından bağışıklığı güçlendirdiği söylenen avokadonun tüketimi gün geçtikçe artıyor. İçeriğindeki zengin vitaminler sayesinde mutfaklardan eksik edilmemesi gereken avokado, tam anlamıyla bir demir kaynağıdır. Vücuttaki toksik maddeleri etkisiz hale getiren bu meyve, kalp ve damar hastalıklarına karşı da etkilidir. Düşük kalorisiyle diyet listelerinde de kendine yer bulan avokado, isteğe göre sade tüketilebilir veya farklı tariflerin içerisinde kullanılır. Peki, avokado nasıl soyulur ve nasıl tüketilir? İşte, avokado soyma yöntemleri:

Avokadolu tarifler sayfamızdan en lezzetli tariflere göz atabilirsiniz.

Avokado Nasıl Soyulur?


Öncelikle avokadoyu enine, tam 360 derece olacak şekilde kesin. Kesme esnasında içinde bulunan çekirdeğe zarar vermemeye dikkat edin. Avokadoyu kestikten sonra, iki elinizle tutarak ikiye ayırın.Bıçakla çekirdeğe hafifçe vurduktan sonra çıkartabilirsiniz. Avokadoyu soymak için kullanabileceğiniz ilk yöntem kabuğunu elma soyar gibi soymaktır. Bu işlemi bıçakla veya elinizle yapabilirsiniz. Avokadonun kabuğu çok sert olmadığı için kolayca soyulur.Avokado soyma işleminde kullanılan ikinci yöntem ise kaşık kullanmaktır. Yemek kaşığını kabuk ile meyve arasına yerleştirin. Kaşığı oyacak olarak kullanabilirsiniz. Meyveyi elinizle yavaşça döndürerek kabuğunu soyabilirsiniz.Avokadonun kabuğunu soyduktan sonra önce enine, sonra dikine olacak şekilde kesin. Avokadoyu küp küp doğrayın.

Avokado Nasıl Yenir?

  • Avokadoyu olduğu gibi yiyin:


Avokadoyu dilimledikten sonra üzerine bir miktar tuz ve limon suyu serpiştirerek sade bir şekilde tüketebilirsiniz.


  • Avokadoyu kahvaltılık olarak sunun:


Avokadoyu kahvaltıda yemek istiyorsanız, yumurta ve baharatlarla nefis bir karışım hazırlayabilirsiniz. Avokadonun çekirdeğini çıkarttıktan sonra orta kısımlarına oyuk açın ve yumurta sarısını bu kısma yerleştirin. Üzerine baharatlar serpiştirin ve fırında 10 dakika pişirin.


  • Avokadoyu çorbalara ekleyin:


Avokadoyu dilimleyerek veya püre haline getirerek çorba yapımında kullanabilirsiniz. Veya sebze çorbalarının içerisine ekleyerek zenginleştirebilirsiniz.


  • Avokadoyu salatalara ilave edin:


Avokadonun en yaygın kullanımlarından biri de salataların içerisinde kullanmaktır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve bol limonla nefis bir salata hazırlayabilir, diyet listelerine ekleyebilirsiniz.


  • Avokado püresiyle sandviç hazırlayın: