ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ KARNABAHARIN FAYDALARI VE BESİN DEĞERİ NEDİR?

KARNABAHARIN FAYDALARI VE BESİN DEĞERİ NEDİR?

Doğal ilaç karnabaharın faydaları
Karnabaharın yararları ve besin değeri nedir?

Karnabahar turpgillerden, çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki üründür. Karnabaharın yararları saymakla bitmiyor. Vitamin deposu karnabahar kış mevsiminin doğal ilaçlarından biri. Peki bu mucize sebzenin besin değeri nedir? Karnabahar ile neler yapılabilir?


Yeşil yaprakların arasına saklanmış, yumru yumru beyaz çiçekler... Sofralarımızı süsleyen karnabahar, tam bir vitamin deposu. Portakaldan çok daha fazla C vitamini içeriyor.

KARNABAHARIN FAYDALARI NELERDİR?

 • Karnabahar zihinsel yorgunlukları gideriyor,
 • Sinirleri güçlendiriyor,
 • İdrar söktürüyor,
 • Dalak hastalıklarına ve şeker hastalığına iyi geliyor.
 • Mide ve bağırsak yaralarını iyileştiriyor.
 • Ancak guatr hastalığından yakınanların karnabaharı ölçülü tüketmesinde yarar var. 


KARNABAHARIN BESİN DEĞERİ NEDİR?

Portakalın 100 gramında 50 mg C vitamini bulunmasına karşın, karnabaharın 100 gramı 69 mg C vitamini içeriyor. Özellikle çiğ olarak yendiği takdirde C vitamini, asit folik ve madensel tuzlar açısından çok yararlı. Düşük kalorili olması nedeniyle diyet yapanların da kış aylarındaki gözde sebzesi...


KARNABAHARI PİŞİRMENİN PÜF NOKTASI

 • Karnabaharı pişirirken beyaz rengini koruması için küçük bir püf noktası verelim; pişme suyuna biraz süt, un veya limon ilave edebilirsiniz.
 • Salata yaparken renginin daha beyaz ve açık olması için kapağı açık olarak haşlayın.
 • Ancak dikkat! Pişme süresi kısa tutulmalı, diri kalması hem çiçeklerinin fazla dağılmaması hem de besin değerini kaybetmemesi açısından çok önemli. 


KARNABAHAR ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 • Karnabahar satın alırken beyaz - fildişi arası renkte, çiçekleri lekesiz, sıkı ve diri olmasına dikkat edin.
 • Etrafında açık yeşil yaprakları olanları seçin.
 • Unutmayın ki karnabaharı örten yapraklar hem koruma görevi üstlenir hem de sebzenin kalitesini yükseltir.
 • Kağıt havluya sarıp buzdolabı poşetine koyarsanız, buzdolabının sebze bölümünde 2-3 gün taze olarak saklayabilirsiniz.


KOLEJ EĞİTİMİ GÖRMÜŞ LAHANA

Karnabahar, ünlü yazar Mark Twain’ in çok sevdiği bir sebze olması nedeniyle Avrupa’da "kolej eğitimi görmüş lahana" olarak anılırdı. Bu nedenle o tarihlerde karnabahar hep entel kesimlerin gözdesi imiş. Lahananın bir türü olan karnabaharın anavatanı Akdeniz. 16. yüzyılda Kıbrıs’ tan Avrupa‘ya geldiği biliniyor.


KARNABAHARDA BULUNAN VİTAMİNLER

Karnabaharda A, B ve C vitaminleri haricinde kalsiyum, fosfor, demir, potasyum ve kanseri önleyen karotenoid maddesi bulunuyor. Uzmanlar, kadınların göğüs kanserine karşı karnabahar, brokoli ve lahana gibi sebzeleri çiğ yemelerini öneriyor. Bu sebzelerde bulunan bazı enzimler, DNA‘da bozulmaya yol açarak kansere neden olan kimyasal maddelerin etkilerini önlüyor.


KARNABAHAR İLE NELER YAPILABİLİR?

Tuzlu taban üzerine, sebze fondü olarak, suda pişirilerek (çorba, püre, salata), sufle ve graten olarak hazırlanabilir. Ayrıca tava, sote veya ağartma sonrası kızartılabilir. Karnabahar pişirme sırasında ağır bir kokuya neden olabilir. Tuz ilave edilmemiş bol kaynar suda haşlandıktan sonra katkısız pişirilir ve kokusunun bir kısmını emen bayat ekmekten hazırlayacağınız krutonlar üzerinde servis yapılabilir. Pişirme sırasında limon suyu eklerseniz beyazlığını ve sıkılığını koruyabilirsiniz.


SÜTLÜ KARNABAHAR ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Vitamin deposu sütlü karnabahar çorbası kış mevsimlerinde kalkanınız olacak! Sütlü karnabahar çorbası tarifi, malzemeleri ve yapılışı için aşağıdaki yazımız tam size göre.KIYMALI KARNABAHAR NASIL YAPILIR?

Kıymalı karnabahar sofralarınızı şifa deposu haline getirecek. Kıymalı karnabahar tarifi, malzemeleri ve yapılışı için aşağıdaki içeriğimizi inceleyin.FIRINDA KARNABAHAR TARİFİ

Fırında karnabahar nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı ve lezzeti ile sizi büyüleyecek tarif için aşağıdaki linke tıklayın.KARNABAHAR FRİTTATA NASIL YAPILIR?

Karnabahar frittata hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle iştahları kabartıyor. Öte yandan vitaminleri ile oldukça sağlıklı...KARNABAHAR SALATASI NASIL YAPILIR?

Karnabahar salatası tarifi, malzemeleri ve kolay yapılışı için aşağıdaki yazımızı incelemelisiniz.