Ispanak Zehirlenmesi Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Ispanak zehirlenmesi nedir, neden olur? Ispanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi durumunda ne yapılmalıdır? İşte, ıspanak zehirlenmesi hakkında merak edilenler:
Ispanak Zehirlenmesi Nedir, Nasıl Anlaşılır?
24 Nisan 2024, 22:10

Faydaları saymakla bitmeyen ıspanak, yemeklerin içerisinde sık sık kullanılır. Doğru bir şekilde toplanıp temizlenmediğinde sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen ıspanak zehirlenmesi, aslında hemen her sene karşılaşabileceğimiz durumlardan biridir. Ispanağı daha güvenli bir şekilde tüketmek için bilmeniz gerekenleri sizler için yazımızda derledik. 

Ispanak Zehirlenmesi Nedir?

Ispanak zehirlenmesi, ıspanağın raf ömrünü uzatmak için bolca kimyasala maruz kalması, ıspanak ve benzeri bitkilerin yanlışlıkla bir arada bulunması ve kullanılması sonucunda ortaya çıkan bir gıda zehirlenmesi çeşididir. Aslında ıspanak zehirlenmesi, genellikle ıspanağa bağlı değildir. Ispanağın içinde kalmış yabani otlara ve kimyasal maddelere bağlı olarak gelişir. Bu yüzden ıspanağı ve diğer sebzeleri satın alırken, olabildiğince doğal ve kimyasal ürün içermeyen gıdalar temin etmeye özen göstermelisiniz. Ispanak Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Eğer yakın bir zaman önce ıspanak yediyseniz ve aşağıdaki belirtilerden birkaç tanesi veya hepsi sizde varsa, hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneriyoruz.

 1. Mide bulantısı
 2. Mide krampları
 3. Karın ağrısı
 4. İshal
 5. Kusma
 6. Şişkinlik hissi
 7. Gaz
 8. Ateş
 9. Halsizlik
 10. Bulanık görme
 11. Kas güçsüzlüğü
 12. Soğuk terleme
 13. Kulak çınlaması
 14. Nefes almada zorluk
 15. Bilinç kaybı


Tüm bu belirtilerle karşılaşmamak ve sağlığınızı riske atmamak için, ıspanağı doğru bir şekilde temizlemeniz gerektiğini de hatırlatalım.


Şunlara da göz atın;

 1. Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir?
 2. Zehirli mantar nasıl anlaşılır?
 3. Bozuk yoğurt nasıl anlaşılır?
 4. Bozuk salça nasıl anlaşılır?
 5. Yumurtanın taze olduğu nasıl anlaşılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo