Hünkar Beğendinin Yanına Ne Gider? Hünkar Beğendinin Yanına Çok Yakışacak 13 Tarif

Hünkar beğendi yanına ne gider? Hünkar beğendi ile hangi yemekler sunulur? İşte, hünkar beğendinin lezzetini ikiye katlayan, soflarınıza çok yakışacak 13 tamamlayıcı tarif:
Hünkar Beğendinin Yanına Ne Gider? Hünkar Beğendinin Yanına Çok Yakışacak 13 Tarif
24 Nisan 2024, 22:25

Hünkar beğendi, közlenmiş patlıcan, kuzu eti, süt, un ile hazırlanan Osmanlı saray mutfağından günümüze kadar ulaşmayı başarmış özel bir yemektir. Günümüzde Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile özdeşleşmiştir. Nasıl ortaya çıktığıyla ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Özel günlerin, bayram ve misafir sofralarının vazgeçilmez tariflerindendir. Sizler için nefis hünkar beğendi yanına yakışacak tarifleri listeledik. İşte, hünkar beğendi yanına çok yakışacak 13 tarif:


 1. Sade Pirinç Pilavı 


Sade pirinç pilavı kesinlikle hükar beğendinin tamamlayıcı bir parçasıdır. Yalnızca 4 malzemeden oluşan pirinç pilavını, şehriye ile zenginleştirebilirsiniz.


 1. Bulgur Pilavı 


Domates ve biber ile hazırlanan bulgur pilavı, pirinç pilavına göre daha az kalorili ve daha hafiftir. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin de ilk tercihlerinden biridir.


 1. Çoban Salata


Yemeğin lezzetini arttırmak, sofralarınızı zenginleştirmek isterseniz çoban salatayı tercih edebilirsiniz.


 1. Naneli Ayran 


Naneli ayran şüphesiz hünkar beğendi yanına çok yakışan, ferahlatan bir lezzet olacak.


 1. Dondurmalı İrmik Helvası 


Hünkar beğendi arkasından lezzetli, hafif ve serinletici dondurmalı irmik helvası tercih edebilirsiniz. Hazırlaması oldukça kolay ve pratik. 


 1. Mercimek Çorbası 


Hünakar beğendiden önce lezzetli ve hafif bir çorba isterseniz, nefis kıvamıyla mercimek çorbasını deneyebilirsiniz. 20 dakikada hazırlanan mercimek çorbası, yaz, kış lezzeti ile sizi mutlu eder. 


 1. Gavurdağı Salatası 


İnce ince küp şeklinde kıyılan salata malzemelerinin ceviz ve nar ekşisi ile tatlandırılmasıyla hazırlanan gavurdağı salatası, et yemeklerinin vazgeçilmezidir.


 1. Arpa Şehriye Pilavı 


Hünkar beğendi yanına pilav yakıştıranlara farklı bir alternatif. En az pirinç pilavı ve bulgur pilavı kadar çok yakışacak bir lezzet. 


 1. Mor Lahana Salatası 


Mor lahana, soğan ve ceviz ile hazırlanan bu salata, yaklaşık 95 kaloridir. Diyet listeleri için de uygun olan mor lahana salatasını, nar ekşisi ve sirke ile çeşitlendirebilirsiniz.


 1. Yağlı Biber Turşusu 


Yaz kış demeden her yemeğin yanında turşu sunanları böyle alalım. Hünkar beğendi yanına çok yakışan yağlı biber turşusunu, yalnızca 6 malzeme ile kolayca hazırlayabilirsiniz.


 1. Semizotu Salatası 


Semizotu bahar aylarında ekilen, yaz aylarında ise tezgahlardan eksik olmayan yeşil, ekşi ve süper lezzetli bir sebzedir. Yoğurtla karıştırılarak hazırlanan bu salataya bayılacaksınız. 


 1. Hamsiköy Sütlacı 


Hünkar beğendi ardından hamsiköy sütlacı servis edebilirsiniz. 


 1. Şekerpare


Et yemeklerinin ardından daha şerbetli tatlı severler bu tarife! Şekerpare sofralarınıza çok yakışacak. 


Şunlara da göz atın;

 1. Ali nazik yanına ne gider?
 2. Tavuk sote yanına ne gider?
 3. Sulu köfte yanına ne gider?
 4. Et sote yanına ne gider?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo