İngiliz Karbonatı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

İngiliz karbonatı nedir, ne işe yarar? İngiliz karbonatının faydaları nelerdir? İngiliz karbonatı zayıflatır mı? İngiliz karbonatı nasıl kullanılır? İşte, mide sağlığına iyi gelen ingiliz karbonatının faydaları ve kullanımı:
İngiliz Karbonatı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
24 Ocak 2023, 15:31

Son yılarda adını sık sık duyduğumuz İngiliz karbonatı, sodyum bikarbonat olarak da bilinen bir maddedir. Eczanelerde satılan İngiliz karbonatı, vücudun asidik oranını dengeler. Alkali su hazırlamak için kullanılan İngiliz karbonatı zayıflatıcı etkilere sahip olduğu için tercih edilmektedir. Yiyecek ve içeceklerde kullanılan İngiliz karbonatı, aynı zamanda ev temizliğinde de önemli bir yere sahip. Peki, İngiliz karbonatının insan sağlığı için faydaları nelerdir? İşte, İngiliz karbonatının faydaları ve kullanımı:

karbonat

İngiliz Karbonatının Faydaları Nelerdir?

 1. Vücudun alkali ve asit dengesini sağlar.
 2. Mide asidi arttığında görülen mide yanması ve mide ekşimesi gibi problemlerin önüne geçer.
 3. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 4. Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.
 5. Meme kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerine karşı vücudu koruduğu düşünülmektedir.
 6. Metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecine destek olur.
 7. Spor sonrası eklem ve kas ağrılarının kısa sürede geçmesini sağlar.
 8. Zayıflamak isteyenlerin beslenmesine katkıda bulunur.
 9. Dişleri beyazlatıcı etkisi vardır.
 10. Cildin pH seviyesini dengeler. Bu sayede cilt kuruluğunun önüne geçer.
 11. Siyah nokta ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur.
 12. Saç sağlığını destekler. Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.
 13. İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

ingiliz karbonatı

İngiliz Karbonatı Zayıflatır Mı?

İngiliz karbonatıyla ilgili en çok merak edilen şey 'İngiliz karbonatı zayıflatır mı?' sorusudur. Diğer ürünlerde olduğu gibi İngiliz karbonatı da tek başına zayıflama etkisi yaratmaz. Ancak zayıflamaya yardımcı olan bir gıda takviyesidir. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar, metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede yağ yakımı sürecini de hızlandırır. İngiliz karbonatı tek başına yeterli olmadığı için, zayıflamak isteyen kişiler diyetisyenlerden yardım alarak beslenme programı hazırlayabilir. Ayrıca zayıflama sürecinde spor yapmak da oldukça önemlidir.

ingiliz karbonatı

İngiliz Karbonatı Nasıl Kullanılır?

 1. İngiliz karbonatı zayıflama amacıyla kullanılacaksa; Bir litre suyun içine 1 çay kaşığı İngiliz karbonatı konularak karıştırılmalıdır. Hazırlanan bu su, gün içinde tüketilmelidir. Eğer aldığınız İngiliz karbonatı minik poşetlere ayrılmışsa, 1 litre suya 1 poşet atabilirsiniz. Karbonatlı su, yemeklerden hemen sonra tüketilmemeli, en az 30 dakika geçtikten sonra içilmelidir.

Önemli Not: İngiliz karbonatı suyu 1 hafta boyunca her gün içildikten sonra, mutlaka 1 hafta ara verilmelidir. Bu karışım 1 haftadan fazla tüketildiğinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu yüzden 1 haftalık aralar verilmelidir.

 1. İngiliz karbonatı dişleri beyazlatmak için kullanılacaksa; Diş fırçasını hafifçe ıslatın ve üzerine az miktarda İngiliz karbonatı dökün. Dişlerinizi yavaş yavaş fırçaladıktan sonra bol suyla ağzınızı temizleyin. Bu uygulamayı haftada 3-4 kez yapabilirsiniz.
 2. İngiliz karbonatı cilt problemleri için kullanılacaksa; 1 çay kaşığı İngiliz karbonatını 1 tatlı kaşığı limon suyu ile karıştırın ve karışımı cildinizi peeling yapar gibi uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Dilerseniz, İngiliz karbonatını sade suyun içerisine karıştırarak cilt toniği olarak da kullanabilirsiniz.
 3. İngiliz karbonatı saçlar için kullanılacaksa; Şampuanın içerisine 1 çay kaşığı İngiliz karbonatı atın ve kapağını kapatarak hafifçe çalkalayın. Şampuanı her zamanki gibi saçınıza uygulayın.

ingiliz karbonatı

İngiliz Karbonatının Zararları Nelerdir?

İngiliz karbonatı sürekli olarak tüketilmemelidir. 1 haftalık kullanımdan sonra mutlaka ara verilmelidir. İngiliz karbonatı tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi takdirde baş ağrısı, ödem oluşumu, mide yanması ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Önemli Not: Karaciğer rahatsızlığı olan kişiler, tansiyon hastaları, vücudu sık sık ödem toplayanlar, şişkinlik yapanlar, hamileler ve emziren annelerin İngiliz karbonatı tüketmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Ciddi ve kronik rahatsızlığı olan kişiler, düzenli ilaç kullananlar ve hassas bünyeye sahip olan kişiler, İngiliz karbonatını tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorun onay vermediği besinler tüketilmemelidir.


Şunlara da göz atın;

 1. Karbonatın kullanım alanları
 2. Karbonat maskesi nasıl yapılır?
 3. İngiliz yemekleri
 4. İngiliz 5 çayı gelenekleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo