Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? 8 Doğal Çözüm

Göz altı morlukları doğal yollarla nasıl giderilir? Göz altı morluklarına ne iyi gelir? İşte, göz altı morluklarına evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal çözüm yolları
Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? 8 Doğal Çözüm
06 Kasım 2023, 12:33
Lezzet Trendleri

Hemen hemen herkesin başına gelebilen göz altı morlukları, kimi zaman uykusuzluktan, kimi genetik faktörlerden, kimi zamanda bazı rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkar. Bu gibi durumlar sizi rahatsız ediyorsa, evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle göz alt�� morluklarından kurtulabilirsiniz. Genellikle morlukları kapatmak için birçok kişi kimyasal ürün kullanmaya yönelir. Fakat bu kısa süreli bir çözümdür. Kimyasal ürünler cilde daha fazla zarar verdiği için, mümkün olduğunda uzak durmak gerekir. Peki, göz altı morlukları neden olur, göz altı morlukları nasıl geçer? İşte, evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal çözümler:

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

 1. Salata

salatalık

İçeriğinde %96 oranında su bulunan salatalık, göz altı derisine yeterli miktarda sıvı verir. Salatanın kabuklarını soyun ve suyunu çıkartın. Temiz bir pamuk ile salatalığın suyunu göz altına sürün. Bu işlemi bastırmadan, zarif hareketlerle yapmaya çalışın. Bunun dışında soğuk salata dilimlerini göz ve göz altlarında bekletebilirsiniz.

 1. Patates

patates

Göz ağrıları ve göz altı morlukları denildiğinde ilk akla gelen besinlerden biri de patatestir. Kolay uygulama için kabukları soyulmuş patatesleri orta kalınlıkta doğrayın ve gözlerinizin üzerinde 15-20 dakika bekletin. Alternatif olarak temiz bir tülbent ile patateslerin suyunu çıkartabilirsiniz. Pamuğu patates suyuna batırdıktan sonra göz altı morluklarına sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile durulayabilirsiniz.

 1. Limon Suyu

limon suyu

Limon, içeriğindeki C vitamini sayesinde deriyi besler. Limon suyu uygularken, gözlerinize kaçırmamaya ve çok yakın çevreye sürmemeye özen gösterin. Limon suyuna batırdığınız pamuğu göz altı morluklarına sürün ve 15 dakika bekletin. Bu esnada gözlerinizin kapalı olması, daha güvenli olabilir. Daha sonra ılık su ile durulayın.

 1. Poşet Çay

poşet çay

Kan damarlarını genişleten poşet çay, hem göz altı morluklarına, hem de göz ağrılarına iyi gelmektedir. Yeni kullandığınız bir poşet çayı kenarda bekleterek ılıtın. Ilıklaşan poşet çayı göz altlarına koyarak 15 dakika bekletin.

 1. Süt

süt

Göz altı morluklarını kısa sürede kendi cilt renginize döndürmek için, süt kullanabilirsiniz. Temiz bir pamuk ile soğuk sütü morlukların olduğu bölgeye uygulayın. 10 dakikanın ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Morlukların, normal cilt rengine döndüğünü göreceksiniz.

 1. Maydanoz

maydanoz

Detoksların içerisinde sık sık yer verilen maydanoz, C ve K vitamini bakımından oldukça zengindir. Özellikle vitamin eksikliği nedeniyle ortaya çıkan morlukları giderme konusunda da etkilidir. Maydanozları doğrayıp sıcak suda bekletin. Su ılıklaştığında pamuk yardımıyla göz altlarına uygulayın. Bu şekilde 10 dakika bekletin ve ardından durulayın. Maydanoz hem morluklara, hem de şişliklere iyi gelmektedir.

 1. Badem Yağı

badem yağı

Cilt nemlendirme denildiğinde en çok tavsiye edilen besinlerden biri de badem yağıdır. Gece yatmadan önce temiz bir pamuğu badem yağına batırın. Ardından pamuğu göz altlarına koyun ve bekletin. Sabah uyandığınızda yüzünüzü mutlaka ılık suyla yıkayın. 1 hafta düzenli kullanımda sağlıklı bir cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz.

 1. Avokado

avokado

Avokado, uygun kullanıldığında göz altı morluklarını kısa sürede geçirir. Bunun için avokado içini ezerek püre haline getirin. Üzerine 1 yemek kaşığı limon suyu ve yumurta beyazı ekleyerek karıştırın. Krem kıvamına gelen karışımı cildinize ince tabaka olacak şekilde sürün ve 30 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın.

Şunlara da göz atın;

 1. Göz kapakları neden şişer?
 2. Göz çevresi bakımı nasıl yapılır?
 3. Dudak çatlamasına ne iyi gelir?
 4. Kaş dökülmesine ne iyi gelir?
 5. Saç kırıklarına ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo