Doğa Yürüyüşünde Ne Yenir?

Doğa yürüyüşü yaparken ne yenilir? Doğa yürüyüşünde enerjiyi korumak için neler yenilebilir? İşte, doğa yürüyüşünde yanınızda götürebileceğiniz 5 yiyecek:
Doğa Yürüyüşünde Ne Yenir?
24 Haziran 2024, 10:07

Doğa yürüyüşü, özellikle son yıllarda tercih edilen eğlenceli aktivitelerden biridir. Şehirden uzakta yeşil alanlarda yapılan bu yürüyüşler, dayanıklılık gerektirir. Yürüyüşünüz uzun sürecekse, glikojen seviyesi dengede tutulmalı ve besin çeşitliliği sağlanmalıdır. Yürüyüşe gitmeden önce yanınızda götüreceğiniz besinlerin karbonhidrat, yağ ve protein oranlarını hesaplayın. Yürüyüş sırasında enerji ihtiyacınızı karşılamak için %50-60 karbonhidrat, %20 yağ ve %15 protein dengesini sağlamaya çalışın. Bu sayede yürüyüş boyunca enerjinizi koruyabilirsiniz.

Yürüyüşünüzü dağ, yayla gibi deniz seviyesinden çok yüksek bölgelerde yapacaksanız, düşük oksijen seviyelerinin vücudun proteinlerinden yararlanma sürelerinin daha uzun olduğunu unutmayın. Yürüyüşünüz birkaç saat sürecekse, her zaman tükettiğiniz su miktarından 1 litre daha fazlasını tüketmeye dikkat edin. Doğa yürüyüşü, su kaybına neden olduğu için, çantanızda en az iki şişe su olmasına dikkat edin.

Doğa Yürüyüşü İçin 5 Yiyecek

  1. Soğuk Sandviç

sandviç

Yürüyüş yapmaya çıkmadan önce, kendiniz için soğuk sandviç hazırlayın. İçine domates, peynir, ton balığı, hindi füme, salatalık, marul gibi malzemeler ekleyebilirsiniz. Soğuk sandviç hem doyurucu, hem de kolay taşınabilir bir besindir.

Bakınız; Soğuk sandviç

  1. Salata

salata

Kapaklı bir kavanoz veya saklamanız kabınızın içerisine bolca salata koyarak yürüyüş boyunca enerjinizi yenileyebilirsiniz. Salataya galeta, kruton gibi doyurucu ögeler ekleyebilir veya kinoa gibi uzun süre tokluk hissi veren tahıllardan yararlanabilirsiniz.

Bakınız; Doyurucu salata tarifleri

  1. Atıştırmalıklar

kuruyemiş

Yemek hazırlamaya vaktiniz yoksa, marketten atıştırmalık alabilirsiniz. Kuru kayısı, kuru incir, ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemiş ve kuru meyveler, hem vücuda enerji verir, hem de uzun süre tok tutar. Uzun süreli yürüyüşler için yanınızda mutlaka kuruyemiş bulundurun.

  1. Tatlı ve Granola Bar

granola

Yürüyüş esnasında kan şekerinizi dengelemek için, granola barlardan yararlanabilirsiniz. Granolaları kendiniz hazırlayabilir veya hazır olarak alabilirsiniz. Ayrıca yürüyüş esnasında kolayca yiyebileceğiniz elma, muz gibi meyveleri de tercih edebilirsiniz.

Bakınız; Granola tarifleri

  1. Smoothie

smoothie

Yulaf, muz, buğday ve farklı malzemelerle hazırlanan smoothieler, yolculuğunuza eşlik edecek ve sıvı ihtiyacınızı karşılayacak besinlerden biridir. Smoothieleri cam şişelerde muhafaza edebilirsiniz. Dilerseniz, tok tutan smoothie tarifimizden de yararlanabilirsiniz.

Bakınız; Sağlıklı smoothie tarifleri

Şunlara da göz atın;

  1. Kamp yemekleri
  2. Balığa giderken yanınıza almanız gerekenler
  3. Düşük kalorili atıştırmalıklar
  4. Meyveli atıştırmalık tarifleri
  5. Tok tutan besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo