Ciğer Sote

Ciğer Sote
02 Nisan 2024

Ciğer sote Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan yemekler arasında lezzetiyle yerini alır. Eğer ciğer sotenin lezzetini evde tutturamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Damak tadınıza uygun ciğer sote yapmak hiç de zor olmayabilir. Ciğer sote yapımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları okuyarak sofralarınızda yerini alacak bir lezzeti kolaylıkla yapabilirsiniz. Evde ciğer sote tarifini deneyerek sofralarınızda lokum gibi bir ciğer soteyi kolaylıkla yaparak sevdiklerinizi ve kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Hazırlanma Süresi : 20 dakika
Pişirme Süresi : 30 dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik
Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Ciğer Sote için

Malzemeler

 • Yarım kilo dana ya da kuzu ciğeri
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası (dilerseniz çok az miktarda biber salçası da ekleyebilirsiniz.)
 • Tercihe göre bir miktar sıvıyağ
 • Tuz, pul biber ve dilediğiniz baharatlar
 • Yarım su bardağı sıcak su.
Ciğer Sote

Nasıl Yapılır

 1. Öncelikle ciğer sote için ciğerlerin zarları soyularak istenilen büyüklükte doğranır.
 2. Ciğer iyice temizlenerek varsa eğer kandan arındırılması sağlanır ve süzgeçte bekletilir.
 3. Ciğerler suyu süzüldükten sonra uygun bir tencereye alınarak; suyunu salana kadar kavrulup ardından da suyu çekene kadar kapağı kapalı bir halde orta ateşte pişirilir.
 4. Ciğer pişerken bir adet kuru soğan yemeklik olarak doğranır. Burada da soğanın boyutları ve miktarını damak tadınıza uygun olarak değiştirebilirsiniz.
 5. Suyunu çeken ciğerlere tercihinize göre 3 yemek kaşığı kadar sıvıyağ ve öncesinde yemeklik olarak doğradığınız kuru soğan eklenir.
 6. Soğanlar diriliğini kaybedinceye kadar kavurarak pişirilir. Bu esnada ciğeri karıştırırken ezmemeye ve bütün halinde kalmalarına özen gösterilmelidir.
 7. Sonrasında domates salçası ve isteğe göre az miktarda biber salçası da eklenerek karıştırılır.
 8. Malzemelerin birbiriyle iyice harmanlanmış durumda olduğu ciğer soteye yarım su bardağı kadar sıcak su eklenerek kısık ateşte 10 dakika kadar daha pişirilir.
 9. Ocağınızın pişirme derecesine göre bu süre farklılık gösterebilir. Ciğerin pişip pişmediğini kontrol ederek bu süreyi azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Afiyet olsun.
Servis Önerisi
 • Eğer bir akşam yemeği hazırlığındaysanız yapılan yemeklerin birbiriyle uyumlu ve lezzetli olmaları önem taşır. Ciğer sotenin yanına en çok yakışan salatalardan biri acılı soğan salatasıdır. Ciğer sotenin yanına pirinç pilavı sıklıkla tercih edilen yemeklerdendir.
 • Ciğer soteye patates kızartması gibi aperatifler de uygun olur. İçecek olarak soğuk ayran tüketilebilir. Dilerseniz soğan salatasının yanına bir mevsim salatası da ekleyerek yemeği daha hafif ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.
 • Lavaşa sararak dürüm şeklinde tüketebilirsiniz. 
Püf Noktası
 • Ciğer sotenin ana besini olan ciğerin taze olması yemeğin tadının lezzetli olmasını büyük ölçüde etkiler.
 • Ciğerde bulunan zarların dikkatli bir şekilde tamamen temizlenmesi ciğerin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar.
 • Ciğer sote için pişirme süresi ciğerin sert ya da yumuşak olmasını etkiler. Uzun süre boyunca pişirilen ciğerler sertleşerek lezzetini kaybeder. Ciğer sote yapılışı sırasında ocağın altı fazla miktarda açılmamalı ve ciğer pişerken çatal ile sık sık kontrol edilmelidir.
 • Ciğer soteyi yumuşak olarak tüketmek istiyorsanız pişer pişmez servis etmeli ve bu şekilde tüketmelisiniz. Servis edildikten sonra bekleyen ciğerler zamanla sertleşerek yumuşaklığını ve bir miktar lezzetini kaybeder.
 • Ciğer temizlenirken çok fazla suda bekletilmemeli mümkün olan en az miktarda su kullanılarak temizlenmelidir. Bu ciğer sotenin daha yumuşak olmasını sağlar.
 • Dilerseniz ciğerlerin daha yumuşak olması için öncelikle 5 dakika kadar kaynar suda haşlayabilir daha sonra suyunu süzüp tarifin adımlarına başlayabilirsiniz.
 • Ciğer sotenize kavurma sürecinde damak tadınıza uygun olarak domates, yeşil biber, kırmızı biber ve sarımsak gibi malzemelerde ekleyebilirsiniz. 
Tarif Kategorileri
Yorumlar

Benzer Tarifler

Lezzet Logo