İğdenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

İğde nasıl tüketilir, neye iyi gelir? İğdenin zararı var mıdır? Kimler iğde tüketebilir? İşte, Dyt. ve Fitoterapi Uzmanı Hanse Nur Büyükdağ'dan iğdenin faydaları ve tüketimi:
İğdenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?
23 Ocak 2023, 13:24

İğde, azotu kökünde depolayabilme özelliğine sahip olan bir meyvedir. En verimsiz topraklarda bile yetişebilen iğde, kuraklığa da dayanıklıdır. Bu özelliği ile erozyonla mücadelede de kullanılır. Ülkemizde en çok İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yetiştirilir. Meyveleri zeytin büyüklüğünde olan bu meyve, sarı-kahverengi tonlarına sahiptir. İğdenin meyveleri, sonbahar aylarında toplanır. Birçok farklı türü olsa da, en bilindiği kuş iğdesidir. Bağ ve bahçelerin kenarında çit bitkisi olarak da kullanılır.

iğde

İğdenin Faydaları Nelerdir?

 1. İğde böbrek hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta olup, aynı zamanda böbrek hastalıklarında etkilidir.
 2. İğde çiçeğinden yapılmış iğde çayı böbrek taşı tedavisinde etkilidir.
 3. İçerisinde zengince bulundurduğu C vitamini sayesinde soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.
 4. Sindirim sistemine etkilidir, mide şişkinliğine yararlıdır. Ayrıca mide bulantısı ve kusmaya da iyi gelmektedir.
 5. İğde ishali önler. İğdeyi suyun içine atarak kaynatıp içtiğinizde ishalden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.
 6. İçerdiği Omega 7 yağı sayesinde iğde meyvesi cildi nemlendirir ve onarır, saç köklerinde hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu özelliği ile yanık ve iyileşmeyen yaraların tedavisinde ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 7. Vajinal kuruluk ve göz kuruluğu gibi hastalıkların tedavisinde de etkilidir.
 8. Omega 7 yağ asidinin diğer bir özelliği ise, insülin seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olarak yağ metabolizmasını düzenlemesi ve dolayısıyla kilo kontrolüne yardımcı olmasıdır.
 9. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinleri uzaklaştırır ve bağışıklığı güçlendirir.
 10. Kardiyovasküler sistemi güçlendirici, yaşlanmaya, iltihaba, mide ve bağırsak ülserlerine, kanser etkilerine karşı koruyucudur.

iğde

İğdenin Zararları Nelerdir?

Aşırı tüketiminde her besinde olduğu gibi iğdenin de yan etkileri bulunabilir. Bunlardan biri de kabızlıktır, iğde tüketiminden sonra su içilmesi önerilir. Susuz bir meyvedir, ağız kuruluğu yapar.

İğde Ne Kadar Tüketilmelidir?

İğde tüketiminde bir sıkıntı yoktur herkes tüketebilir. Şeker hastaları tarafından dikkatli tüketilmelidir.

İğde Nasıl Tüketilir?

İğde, sade bir şekilde tüketilebilen bir meyvedir. Ayrıca iğdenin çiçeklerinden çay yapmak mümkündür. İshali önlemek için, suyun içerisine atılarak kaynatılması gerekir.

Şunlara da göz atın;

 1. Moringa ne işe yarar?
 2. Alabaş nasıl yenir?
 3. Elmanın faydaları nelerdir?
 4. Frenk üzümü neye iyi gelir?
 5. Pepino nasıl yenir?
Kategoriler
Lezzet Logo