ANASAYFA SAĞLIK VE GÜZELLİK KALBİNİZİ KORUMANIN YOLLARI...

KALBİNİZİ KORUMANIN YOLLARI...

Düzenli ve doğru beslenme kalbi korumanın en iyi yollarından biridir. Bitkisel steroller ise bu konudaki en iyi yardımcı olabilir.

Kolesterol ve tansiyon yüksekliğinin önlenmesi kalp damar hastalıklarından korunmada çok önemli. Kolesterolün bir kısmını vücudumuzun kendisi üretir, bir kısmını ise yediğimiz gıdalarla alırız. Kolesterol her ne kadar çeşitli hormonların yapıtaşını oluştursa da vücutta belirli bir oranın üzerine çıktığında damar hastalıklarına zemin hazırlar. Diyetsel kolesterol doymuş yağ asitlerinden gelir. Bunlar daha çok kırmızı et, şarküteri ürünleri, balık ve tavuğun derisinde, kremalarda, tereyağında ve yağlı soslarda bulunur.

Bitkisel steroller

Sağlığımızı iyileştirme potansiyeli özelliğine sahip fonksiyonel besinlerden biri olan bitkisel sterollerinde düzenli kullanıldığında kan kolesterol düzeyini azalttığı görülmüş. Bitkisel steroller hemen hemen tüm bitkilerde bulunur. Ayrıca ayrıştırılarak çeşitli yoğurtlara ve margarinlere eklenmeye başlanmıştır. Bitkisel steroller yapısal olarak kolesterole benzer ancak kolesterolün rakibidir. Karışık bir diyete ek olarak bitkisel sterol ilave edilmiş yoğurt veya margarin tüketildiğinde, bağırsakları kolesterol ve bitkisel sterol arasında bir yarış yapılır ve yarışı bitkisel sterol kazanarak fazla kolesterolün dışkı ile vücuttan atılmasını sağlar. Kuruyemişler de içerdikleri tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri ve bitkisel steroller nedeni ile kalbi korur.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!