Yemek Isıtırken Bilmeniz Gereken 9 Tüyo

Yemek nasıl ısıtılır? Yemekleri ısıtırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte, pilav, köfte, makarna gibi yemekleri ısıtırken uygulayabileceğiniz 9 önemli tüyo:
Yemek Isıtırken Bilmeniz Gereken 9 Tüyo
24 Nisan 2024, 22:22

Sıcak havalarda yemeklerin bozulma süresi oldukça kısalır. Yemeği yapıp yedikten sonra, oda sıcaklığına gelmesini beklemek, ardından buzdolabına koymak gerekir. Bu yemekleri tekrar yemek istediğinizde ise, ilk tadını kaybetmiş olduğunu görebilirsiniz. Tam da bu yüzden yemeği ısıtırken bazı püf noktalarına dikkat ederek ilk yaptığınızdaki gibi lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. İşte, yemek ısıtmanın püf noktaları:

 1. Pilav Nasıl Isıtılır?


Pilavı tencerede ısıtacaksanız, ilk olarak ocağı kısık ateşte açın. Pilavın üzerine bir miktar su ilave edin. Suyun 2-3 kaşığı geçmemesine dikkat edin. Suyu kaşıkla veya elinizle serpme usulü de ekleyebilirsiniz. Pilavı karıştırırken, pirinç tanelerini kırmamaya özen gösterin. İkinci yöntem ise, pilav tenceresini içi su dolu başka bir tencerenin içine yerleştirmek ve orta ateşte ısıtmaktır. 

 1. Köfte Nasıl Isıtılır?


Köfteyi tavaya dizdikten sonra, her köfte için yarım kaşığı geçmeyecek şekilde su ekleyin. Ocağı kısık ateşte açın ve köftelerin üzerini kapatın. Su ısınıp buharlaşınca, köfteler yumuşar. Tencereden cızırtılar gelmeye başladığında köfteleriniz, eski lezzetine kavuşacaktır.

 1. Makarna Nasıl Isıtılır?


Pilavda olduğu gibi, tenceredeki makarnanın da üzerine az miktarda su ekleyin. Ekleyeceğiniz suyun sıcak olmasına dikkat edin. Ardından tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte su buharlaşana kadar pişirin. Su buharlaştığında, makarnaları parçalamadan karıştırın. 

 1. Pizza Nasıl Isıtılır?


Soğuk pizza dilimlerini, bir tavanın içerisine yerleştirin ve ocağı orta ateşte açın. Tavanın kapağını sıkıca kapatıp buhar oluşmasını sağlayın. 6-8 dakika içinde pizzanız ilk yaptığınızdaki gibi olacaktır. Tavaya uygun kapağınız yoksa, alüminyum folyo ile güzel bir şekilde kapatabilirsiniz. Folyonun pizzaya değmemesine dikkat edin.

 1. Sarma ve Dolma Nasıl Isıtılır?


Eğer sarmayı etli bir şekilde yaptıysanız, tencereye az miktarda su koyun. Isıtmak istediğiniz sarmaları tencereye dizin ve orta ateşte su buharlaşana kadar pişirin. Dolma yapımında ise, fırın kabının içerisine dolmaları yerleştirin. Üzerine az miktarda su ekleyin ve kapağını kapatın. 180 dereceli fırında dolmalarınızı ısıtın. 

 1. Patates Kızartması Nasıl Isıtılır?


Patates kızartmasını ısıtma yöntemini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bir fırın tepsisine alüminyum folyo serin. Üzerine patates kızartmalarını yayın. Önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında, patates kızartmasını 3 dakika ısıtın. 

 1. Lahmacun Nasıl Isıtılır?


Fırın tepsisine lahmacunları dizin. Önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında lahmacunları ısıtın. Lahmacunları fırına atmadan önce, üzerine elinizle su serpiştirin. Fırınınız yoksa, boş tavaya lahmacunu serin. Kısık ateşte ısıtın. Biraz yumuşak olmasını istiyorsanız, tavaya kapak koymayı unutmayın.

 1. Patates Püresi Nasıl Isıtılır?


1 çay kaşığı tereyağı ve 3 yemek kaşığı sütü tavada eriyene kadar ısıtın. Daha sonra patates püresini içine alarak ısıtmaya devam edin. Ocağın kısık ateşte olmasına dikkat edin ve püreyi sık sık karıştırın. Püreden kaynıyor gibi kabarcıklar çıkmaya başladığında, ısıtma işlemi tamamlanmıştır. 

 1. Anne Sütü Nasıl Isıtılır?


Anne sütünü dolaptan çıkardıktan sonra, oda sıcaklığında bekletin. Ardından biberona koyun ve içine su girmeyecek şekilde sıcak su dolu kaseye koyarak ısıtın.

Not: Tüm bu yöntemleri uygulamadan önce, yemeği dolaptan çıkardıktan sonra bir süre bekleyin. Dolaptan çıkarıp doğrudan ısıtmaya çalışmak, yemeğin tadını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca bir kez ısıttığınız yemeği, tekrardan buzdolabına koymayın.

Şunlara da göz atın;

 1. Borcam kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?
 2. Unun topaklanması nasıl önlenir?
 3. Bayat ekmek nasıl yumuşatılır?
 4. Süt taşırmadan nasıl kaynatılır?
 5. Yemeğin acısı nasıl alınır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo