Tiamin (B1 Vitamini) İçeren Besinler Nelerdir?

Tiamin (B1 vitamini) nedir, ne işe yarar? Tiamin eksikliği nasıl anlaşılır? Tiamin içeren besinler nelerdir? İşte, tiamin eksikliği ve tiamin bakımından zengin olan besinler:
Tiamin (B1 Vitamini) İçeren Besinler Nelerdir?
24 Nisan 2024, 22:21

Tiamin, diğer adıyla B1 vitamini, renksiz bir bileşiktir. Suda çözülebilen B vitaminlerinden biridir. Tiamin, metabolizma için gerekli olan ve vücutta üretilmeyen, kalorisiz bir vitamindir. Özellikle karbonhidrat mekanizması için son derece önemlidir. Suda çözündüğü için idrarda hızla atılır. Tiamin, pişirmeye karşı dayanıklıdır. Enerji üretiminde ve sinir sisteminin düzgün çalışmasında da rol oynar. Koenzim görevi görür. Diğer B vitaminleriyle birlikte çalışarak kas ve sinirleri sağlıklı tutmaya yardımcı olur. 

Tiamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Tiamin eksikliğinde bazı amino asitlerin kullanımı azalırken, yağ kullanımı artar. Tiamin eksikliğinde görülen semptomlar şu şekildedir;

 1. İştahsızlık
 2. Yorgunluk
 3. Depresyon
 4. Kas ve sinir rahatsızlıkları
 5. Sindirim rahatsızlıkları
 6. Beriberi hastalığı


Tiamin eksikliğinde, en çok sinir sistemi etkilenir. Nöronlarda kromatoliz görülme riski yükselir. Tiamin eksikliğinin aşırı olması, ciddi nörolojik hastalıklara yol açabilir. Tiamin eksikliği ile birlikte karbonhidrat mekanizmasında düşüşler ve sorunlar görülmeye başlayabilir. Bu da kalp kasının zayıflamasına ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Tiamin eksikliğinin en belirgin sonucu ise beriberi hastalığıdır. Tiamin İçeren Besinler Nelerdir?

Vücut için gerekli olan tiamin miktarını, aşağıdaki besinlerden elde edebilirsiniz. Bu besinleri, diyet programınıza ekleyerek daha sağlıklı bir programa sahip olabilirsiniz.

 1. Kahvaltılık gevrek (Güçlendirilmiş)
 2. Beyaz pirinç veya yumurtalı erişte
 3. Siyah fasulye
 4. Alabalık
 5. Ay çekirdeği
 6. Meşe palamudu
 7. Yoğurt
 8. Birçok ticari ekmek
 9. Mısır
 10. Kuşkonmaz
 11. Macadamia fıstığı
 12. Mercimek
 13. Soya fasulyesi
 14. Kuru fasulye
 15. Kuru börülce
 16. Bezelye
 17. Maş fasulyesi
 18. Barbunya
 19. Brüksel lahanası


Not: Tiamin eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurabilir ve gerekli testleri yaptırabilirsiniz. Tiamin eksikliğinin fazla olması halinde, doktorunuz sizin için en iyi takviye ve tedavileri önerecektir. 


Şunlara da göz atın;

 1. B3 vitamini içeren besinler nelerdir?
 2. B6 vitamini içeren besinler
 3. B12 vitamini içeren besinler
 4. E vitamini içeren besinler
 5. K vitamini içeren besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo