Tatile Çıkmadan Önce Mutfakta Temizlemeniz Gereken 5 Yer

Şehir dışına çıkmadan önce evi temizlemek, geldiğinizde tertemiz bir evle karşılaşmanızı sağlar. İşte, tatile çıkmadan önce mutlaka temizlemeniz gereken 5 yer:
Tatile Çıkmadan Önce Mutfakta Temizlemeniz Gereken 5 Yer
13 Haziran 2024, 15:38

Şehir dışına çıkmak, tatilin en güzel kısmı olabilir. Ancak her şeyi olduğu gibi bırakmak, geri döndüğünüzde çürüyen ürünlerin kokusuyla karşılaşmanızı sağlar. Bu da uzun bir yolculuk sonrası yorgunluğunuzun artmasına ve stresinizin geri gelmesine neden olabilir. Eve döndüğünüzde temiz ve konforlu bir ev ile karşılaşmak istiyorsanız, tatile çıkmadan önce yapmanız gereken bazı işlemler var. 

Tatile Çıkmadan Önce Temizlemeniz Gereken Yerler

  1. Buzdolabı

buzdolabı temizliği

Eve geldiğinizde bozuk ürünlerin ve çürüyen yemeklerin buzdolabını istila etmesini istemiyorsanız, mutlaka tatile çıkmadan önce buzdolabınızı boşaltın. Tatile çıkmadan önce, bozulabilecek ürünleri yemeklerle değerlendirin ve tüketmeye çalışın. Geriye kalan ürünleri ise ya doğru bir şekilde dondurucuya atın, ya da çevrenizdekilere dağıtın. Bu sayede hem israfı önleyebilir, hem de eve döndüğünüzde çürümüş yemek kokularından kurtulabilirsiniz.

Bakınız; Buzdolabı nasıl temizlenir?

  1. Çöp kutusu

çöp kutusu

Tatile çıkarken çöp kutusunu boşaltmayı unutmak, döndüğünüzde sinek ve hamam böcekleri ile karşılaşmanıza neden olabilir. Çöpte biriken ve uzun süre bırakılan artıklar, ev havasız olduğu için daha fazla koku yapar ve bu koku tüm eve sinebilir. Döndüğünüzde tüm camları açsanız bile kötü kokulardan kurtulmak giderek zorlaşır. Bu yüzden tatile çıkmadan önce mutlaka evdeki çöpleri bir poşete doldurup atın ve çöp kutusunu sabunlu suyla yıkayarak temiz bırakın. 

Bakınız; Çöp kovası kokusu nasıl giderilir?

  1. Yerleri süpürün

süpürge

Tatile çıkmadan önce başta mutfak olmak üzere evin tüm alanlarını süpürün. Bu sayede yere dökülen küçük gıda artıklarından tamamen kurtulabilirsiniz. Ayrıca zeminin temiz olması, küçük böceklerin etrafta dolaşmasını ve gizli yerlere yumurta bırakmasını önleyecektir. Bu yüzden kiler, tezgah altı gibi gizli noktaları süpürmeyi ve silmeyi unutmayın.

  1. Lavabo

mutfak lavabosu

Tatile giderken lavabonun üzerinde herhangi bir şey bırakmak, döndüğünüzde hem kötü kokulara, hem de istilacı böceklere neden olur. Bu yüzden lavabonun üzerinde yiyecek artığı veya bardak, tabak gibi eşyalar bırakmayın. Lavaboyu sirkeli su ile güzelce yıkayın ve tertemiz olduğundan emin olun. 

Bakınız; Mutfak lavabosu nasıl temizlenir?

  1. Bulaşık makinesi

bulaşık makinesi

Tatile çıkmadan önce kirli bulaşıkları makineye yerleştirin. Yola çıkmadan bir gece önce veya yola çıkacağınız günün sabahı bulaşık makinesini çalıştırın. Eğer kirli bulaşıkları makinede bırakırsanız, kirler kuruyacak ve makinenin kapağını açtığınız an kötü kokularla karşılaşacaksınız. Ayrıca bulaşıklardaki kirlerin temizlenmesi de giderek zor bir hale gelecektir. Bu yüzden makineyi çalıştırın ve yıkama işlemi bittikten sonra kapağını açın. Bulaşıklar tamamen kuruduğunda yerine yerleştirebilirsiniz. Böylece eve döndüğünüzde bir işiniz daha kolaylaşmış olacaktır.

Bakınız; Bulaşık makinesinin içi nasıl temizlenir?

Eğer mutfağınızda sineklenmeye yol açan bitkiler varsa, bu bitkileri balkon veya bahçeye taşının. Havasız kalan mutfakta sinek oluşumu artar. Bitkilerinizi ve evinizi korumak için, tatil öncesi tüm çiçekleri balkona taşıyın ve sulayın.

Şunlara da göz atın;

  1. Ocak gözleri nasıl temizlenir?
  2. Buzdolabındaki küf nasıl temizlenir?
  3. Fayanslardaki derz nasıl temizlenir?
  4. Alüminyum yüzeyler nasıl temizlenir?
  5. Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo