Fayanslardaki Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak ve banyo fayanslarının arasında bulunan derzler, zamanla kirlerin birikmesine yol açar. Peki, derz arası temizliği nasıl yapılır? İşte, derz aralarını temizlemek için 4 farklı yöntem:
Fayanslardaki Derz Temizliği Nasıl Yapılır?
21 Mart 2024, 14:04

Mutfak ve banyolarda bulunan fayansların arası, kullanıma bağlı olarak zamanla kirlenir. Özellikle mutfak tezgahında bulunan derzler, yemek artıkları ve yağ sebebiyle kısa süre içinde kirlenerek kötü bir görünüme yol açabilir. Böyle durumlarda derz aralarını temizlemek için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Sirke, karbonat gibi evlerde yaygın olarak kullanılan bu ürünler, temizlik alanında son derece etkilidir. İşte, derz aralarını temizlemek için yapmanız gerekenler:

Derz Araları Nasıl Temizlenir?

  1. Sirke ve su

sirke

Sirke, asidik özelliği ile temizlik için en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Sirkeyi sade bir şekilde kullanmak yerine suyla seyreltebilirsiniz. Eşit miktardaki sirke ve suyu sprey şişesine doldurun. Kapağını kapatarak çalkalayın ve bu karışımı derz aralarına sıkın. Birkaç dakika bekledikten sonra eski diş fırçası veya bulaşık fırçası yardımıyla derz aralarını fırçalayın. Ardından sıcak suyla durulayıp mikrofiber bezle kurulayın. 

  1. Karbonat ve su

karbonat

Karbonat, temizlikte en çok yardımı olan ürünlerden biridir. Bir bardak suyu, birkaç kaşık karbonat ile karıştırın ve karışımı sprey şişesi yardımıyla derz aralarına doldurun. 5 dakika bekledikten sonra mutfak süngeri ile derz aralarını ovalayın. Ilık suyla durulayıp temiz bezle kurutmayı ihmal etmeyin. 

  1. Limon suyu ve tuz

limon suyu

Derz aralarını temizlemek için deneyebileceğiniz yöntemlerden biri de, limon suyu ve tuzdur. Limon suyunu sprey şişesine aktarın. Sofra veya deniz tuzunu üzerine ekleyerek karıştırın. Karışımı derz aralarına uygulayın ve fırçalayın. Yapışkanlığı kaldırmak için, ılık suyla durulayın ve bölgeyi kurulayın. 

  1. Oksijenli su

oksijenli su

Oksijenli suyu sprey şişesine aktarın ve derz aralarına püskürtün. Birkaç dakika bekledikten sonra, derz aralarını fırçalayın. Bölgeyi sıcak su ile duruladıktan sonra temiz mikrofiber bez yardımıyla kurulayın. 

Derz aralarını daha şık göstermek için, derz kalemi de kullanabilirsiniz. Ancak araları doldurduktan sonra, mutfak fayansına bulaşan lekeleri ılık nemli bez ile kısa sürede temizleyin. Aksi takdirde fayans bulaşan lekeler kalıcı olabilir.

Şunlara da göz atın;

  1. Mutfak fayansı nasıl seçilir?
  2. Aspiratör filtresi nasıl temizlenir?
  3. Kesme tahtası nasıl temizlenir?
  4. Mutfak temizliği nasıl yapılır?
  5. Ocak demirleri nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo